• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ordu Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Ordu Gezi Rehberi

Ordu

Ordu, Orta Karadeniz’in sonu, Doğu Karadeniz’in başladığı yerde yer alan, şirin bir ilimizdir. Eşsiz doğası, denizi, yaylaları ile Karadeniz Bölgesi’nin en güzel illerinden biridir.  Ordu’nun tabii güzellikleri kadar, tarihi zenginlikleri de oldukça fazladır. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait izleri tarihi yapılarında görmek mümkündür. Ayrıca Pers, Bizans dönemlerinin izleri ile mitolojik çağlara dayalı çok sayıda efsane de bu topraklarda hayat bulmuştur. Ordu İli, çok sayıda ilçeden oluşmaktadır. Bu ilçeler arasında Ünye, Fatsa, Altınordu ile Perşembe ilk akla gelenleridir. Ordu içerisinde bulunan Eskipazar ve civarı, isminin belirlenmesinde etkili olan en eski yerleşim yeridir.

Ordu’nun Tabii Güzellikleri

Ordu’nun Tabii Güzellikleri

Ordu, batısında Samsun, doğusunda Giresun ile çevrili bir ilimizdir. Kuzeyinde bulunan Karadeniz sayesinde hem doğa hem de deniz turizmi için gereken tüm unsurları bünyesinde barındırır. Ordu Merkezinde pek çok tarihi mahalle bulunmaktadır. Şehri panoramik açıdan görmek isteyenler için, Boztepe ve Taşbaşı Mahalleleri ilk akla gelen gezilecek yerler arasındadır. Burada Ermeni ve Rumlara ait eski yerleşim yerleri de bulunmaktadır. Kırma taştan yapılan sokakları, Karadeniz’i tepeden görmek isteyenler için gezilecek yerler içerisindedir. Taşbaşı Mahallesi’nde görülmesi gereken yerlerden biri de türkülere konu olan üç kız heykeli olacaktır. Fidangör Caddesi de Ordu Merkezde bulunan en modern alışveriş merkezlerinin bulunduğu sokaklardan oluşmaktadır. Ordu Perşembe arasında bulunan Yason Burnu da Altın Post Efsanesi ile öne çıkan yerler arasındadır. Hoynat Adası, Perşembe Sahili, Medreseönü mevkii, Ordu’nun en güzel sahilleri olması bakımından gezilmesi önerilecek yerler arasındadır.

Ordu’nun Yeşil Doğası ve Yaylaları  

Ordu’nun Yeşil Doğası ve Yaylaları

Ordu’nun yeşil doğası, yaylaları trekking yapmak ve her türlü doğa sporları ile ilgilenmek isteyenler için önerilen yerler arasındadır. Ordu’nun hemen her ilçesinde bir yaylası bulunmaktadır. Perşembe Yaylalarında bulunan menderes oluşumları, göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Ordu Merkeze yakınlığı nedeni ile en çok ziyaret edilen yerlerden biri de Çambaşı Yaylası olacaktır. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Çambaşı, yazları olduğu kadar, kış sporları için de tercih edilen yerler içerisindedir. Ayrıca, çok sayıda tarihi yeri olan Ordu’da Kurul Kalesi de gezilmesi gereken yerler içerisindedir.

Ordu’nun Yöresel Güzellikleri ve Yemekleri

Ordu’nun Yöresel Güzellikleri ve Yemekleri

Ordu’nun yöresel lezzetleri içerisinde, fındık ve yöresel otlarla yapılan yemeklerin yeri ayrıdır. Mıhlama, kaygana gibi yemekler ile hoşgıran, mantar ve ısırgan ile yapılan kavurmaların da ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Deniz mahsulleri ile yapılan yemekler içerisinde hamsi kayganasının ayrı bir önemi bulunmaktadır. Yörede yetişen lezzetli mısırlar ile yapılan mısır ekmekleri ve mısır çorbaları, Ordu Mutfağında ayrı bir yere sahiptir. Ordu’ya gidenlerin tatil sonrası dönerken getirecekleri en önemli hediyelikler arasında, fındık ve fındık ürünleri gelir. Ayrıca, yöreyi gezmek isteyenler için yaz ayları tavsiye edilmektedir. Yıllın büyük bir bölümü yağış alması nedeni ile seyahat çantasında mutlaka yağmurluk ve şemsiyenin de bulundurulması önerilir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.