• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Osmaniye Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Osmaniye Gezi Rehberi

osmaniye

Ceyhan Irmağı havzası içinde yer alan Osmaniye Çukurova'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Roma, Hitit ve Pers imparatorlukları buralarda hüküm sürdüğü için Osmaniye farklı medeniyetlerden izler taşır. Kilikya bölgesi ve Kapadokya'nın Mezopotamya'ya bağlandığı jeopolitik onumu ile Osmaniye Doğu Anadolu'nun kapısı olarak kabul ediliyor. İpek Yolu üzerinde olması ve Orta Doğu ülkelerine de geçiş sağlaması nedeniyle Osmaniye'de çok sayıda kale inşa edilmiş. Bu yazıda kaleler ve de Osmaniye'de gezilecek diğer yerler hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz. 

Haruniye Kalesi

Haruniye Kalesi

Harun Reşit adına yaptırılan Haruniye Kalesi'nin tarihi 8. yüzyıla kadar gidiyor. Nur Dağları üzerinde bu kale dışında çok sayıda kale bulunuyor. Harun Reşit Kalesi olarak bilinen bir başka kale de var. Ama bu dağların üzerindeki en önemli kalelerden biri Haruniye Kalesidir. Önemi jeopolitik konumundan dolayı hem bir askeri üs hem de idare merkezi olarak kullanılmış olmasından geliyor. 

Kadirli Alacami

Kadirli Alacami

Kadirli ilçesinin merkezin yer alan Kadirli Alacami hem Türk hem de Roma ve Bizans mimarisi özelliklerini taşıyor. Geçmişi 2. yüzyıla kadar uzanıyor çünkü aslında Romalılar burayı bir manastır şeklinde inşa edilmiştir. Sonradan yanına bir de kilise yaptırılmış. Dulkadiroğluları Beyliği zamanında camiye dönüştürülüp bütün yüzeyi kurşunla kaplanan bu zami 1921 yılına kadar çok önemli bir eğitim merkezi yani mederese olarak kullanılmıştır.

Kastabala Antik Kenti

Kastabala Antik Kenti

Burada yer alan tik kentler aslında iki tanedir. Hierapolis ve de Kastabala antik kentlerinin tarihi M.Ö. 2000'lere dayanıyor. Bu kentlerde caddeler sütunla belirlenmiş ve de bütün kamu binaları kentlerin tam ortasına yerleştirilmiştir. Dükkânlar, kiliseler ve de bir antik tiyatro burada yer alan yapılar arasında. Aynı zamanda içerisinde Orta Çağ'a ait olduğu düşünülen bir kale de yer alıyor.  

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Ceyhan Nehri'nin hemen yanında yer alan bu milli parkın önemi bitki örtüsü açısından çok zengin olmasına dayanıyor. Hem bir piknik ve kamp alanı hem de trekking yapabileceğiniz en güzel yerler arasındadır. Yöreye özgü ağaç türleri ve bazı hayvanlar bu parkta koruma altında. Kampçıların en çok tercih ettiği yer ise Aslantaş Barajı'nın hemen karşısıdır.

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Kırmıtlı yolu üzerinde geniş bir alana yayılan kuş cenneti tam olarak kuşların göz yolu üzerinde yer alıyor. Burada yaklaşık 200 çeşit kuş bulunuyor. Sazlıklar, göletler, ağaç ve yarlar sayesinde kuşların konaklamasına uygun bir konumda olan bölgede aynı zamanda mahmuzlu kız kuşu, Arap bülbülü, sığır balıkçılı ve karabaşlı kiraz kuşu gibi soyu tükenen türler de bulunuyor. İzmir yalıçapkını, alaca yalıçapkını ve gece balıkçılı da burada görebileceğiniz kuşlar arasındadır. 

Şarlak Şelalesi

Şarlak Şelalesi

Osmaniye Kadirli ve Alibeyli'ye yakında bir konumda bulunan Şarlak Şelalesi adeta Antalya Manavgat Şelalesi'nin küçültülmüş halidir. Koruma altında olan şelalenin etrafında herhangi bir restoran ya da kafe yer almaz. Ama maki bitki örtüsüyle kaplı yemyeşil alanda piknik yapılabilir.  

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.