• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Paris’in Meşhur Pastaneleri

Anasayfa » Haber & Duyuru

Krem şanti ve farklı lezzetlerin bulunmasıyla pasta devrimi yapan Paris, pastacılığın başkenti konumundadır. En güzel ve özel tatları deneyebileceğiniz Paris’in meşhur pastaneleri arasında yer alan Stohrer, Gérard Mulot, Pierre Herme Paris, La Maison Angelina, Ladurée, La Patisserie des Reves gidilmesi gereken yerler arasında ilk sıralardadır.

stohrer paris

 Stohrer

Kralların pastacısı olarak bilinen Nicolas Stohrer’ın 1730 yılında faaliyete geçirdiği pastane Paris’in en eski pastanesi olarak bilinmektedir. Stohrer’ın mucidi olduğu dünyaca tanınmış Baba au Rhum tatlısının değişik versiyonlarını denemeniz mümkün olabilmektedir. 51 Rue Montorguel’de bulunan küçük ama şirin mekanda Galettes, meyveli tartlar, özel el yapımı çikolatalar ve sorbe mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında bulunuyor.

Gérard

Gérard Mulot

Gérard Mulot muhteşem bagetleri ve özel el yapımı çikolataları başta olmak üzere her şeyi bulabileceğiniz harika bir fırın. Pastane, günlük olarak hazırlanan sandviç ve salatalar ile oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Pastanenin ünlü lezzetleri arasında mevsim meyveleriyle hazırlanan tartlar ve her mevsimde değişen makaron çeşitleri yer almaktadır. Her ne kadar pastanede öne çıkan ürünler tart ve makaronlar olsa da sadece tereyağı ile yapılan ‘Croissant au Beurre’ yani tereyağlı kruvasan da Paris’te bulabileceğiniz en lezzetli kruvasanlar arasında yer almaktadır. Vaktiniz olursa her hafta Perşembe günün düzenlenen ‘workshop’ a katılarak mereng ve çikolata yapımındaki teknikleri öğrenebilir ve makaronların 18 farklı çeşidini deneme fırsatı bulabilirsiniz. Paris’in çeşitli yerlerinde şubesi olan pastaneyi 76 Rue de Seine ve 6 Rue de Pas de la Mule adreslerinde bulabilirsiniz.

pierre herme

Pierre Herme Paris

Pierre Hermé, hazırladığı vitrinleri ve farklı lezzetleri ile adından sıkça söz edilen dünyaca ünlü pasta şeflerinin başında gelmektedir. ‘Pastacıların Picasso’su’ ve ‘Duyguların Mimarı’ olarak anılan Hermé’nin, bu unvanları almasının sebebi; yaptığı makaronların gramajının, kıvamının ve lezzetinin farklı olmasından kaynaklanıyor. Pasta şefinin, çikolatalı tek kirazlı pastası, çikolata defileleri ve tadım günleri sayesinde hatırı sayılı bir hayran kitlesi de vardır. Hermé’nin sürekli yeni eklemeler yaptığı pasta ve makaronlarını, 39 avenue de l’Opéra ve 72 Rue Bonaparte adreslerinde bulabilirsiniz.

la maison angelina

La Maison Angelina

Paris’in en popüler ve uğrak mekanı olan La Maison Angelina, 1903 yılından beri hizmet veriyor.  Tarihi mekanın 226 Rue de Rivoli’de günün her saatinde kalabalık bir pasta salonu bulunuyor. Pastada daha geleneksel lezzet arayanların favori uğrak yeri olan Angelina denilince ilk akla gelen lezzetler kestaneli Mont Blanc ve mükemmel kıvamıyla sıcak çikolata ‘Chocolat L'Africain’ ikilisi oluyor. Geniş bir ürün yelpazesine sahip pastanenin limonlu tartı ‘Tarte au Citron’ ve makaron çeşitleri ise göz ardı edilemeyecek lezzetleri arasında yer alıyor. Eğer bu lezzetleri sevdiklerinize de götürmek isterseniz, pastanenin girişinde satılan sıcak çikolata karışımı ve özel yapım reçellerden satın alabilirsiniz.

laduree

Ladurée

İnanılmaz şıklıktaki vitrini, sürekli yenilenen tarifleriyle yeni tatları deneyebileceğiniz Ladurée, 21 Rue Bonaparte 75006 adresinde hizmet vermektedir. Günün her saatinde yoğun bir mekan olmasına rağmen tüm lezzetler kaliteden ödün verilmeden özenle hazırlanıyor.  Orijinal makaronun yaratıcısı olan tarihi pastanede antep fıstığından portakal çiçeğine, vanilyadan meyan köküne kadar makaronun envai çeşidini deneyebilmeniz mümkündür. Özel çaylar eşliğinde, Harmoni ve Tarte Tatin’i denemeden ayrılmamanızı öneririz.  

la patiesserie des reves

La Patisserie des Reves                

Philippe Conticini tarafından 2009 yılında açılan La Patisserie des Reves, Paris’in köklü pastanelerine bakışta kalitesi ve yaratıcılığı sayesinde kısa sürede ünlenmiştir. Paris’in alışılagelmiş pasta ve tart çeşitlerinin farklı konseptlerde sunulması pastanenin hızla yükselmesinde etkili olmuştur. Düşler pastanesi olarak dilimize çevrilen pastanede sunumlar bu isme uygun olarak yapılıyor. Tarte Tatin, Saint Honore ve Paris Brest pastanenin ünlü lezzetleri arasında yer alıyor. Pastane, 93 Rue du Bac ve 93 Rue de Longchamp’da bulunan iki ayrı adreste hizmet veriyor.