• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Sakarya Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Sakarya Gezi Rehberi

sakarya

Her mevsim ayrı bir güzel olan Sakarya, Marmara Bölgesi'nin de en zengin doğal güzelliğe sahip olan şehirlerindendir. İstanbul'a yakınlığı nedeniyle şehrin karmaşasından kurtulmak isteyenler ilk tercih ettikleri yer olan Sakarya, aynı zamanda İstanbul ile Ankara arasında seyahat etmekte olanlarında uğrak noktasıdır. Sakarya'nın başta Hendek, Adapazarı, Taraklı, Serdivan ve Karasu olmak üzere toplamda on altı adet ilçesi bulunmaktadır. Ülkemizin en uzun üçüncü nehri olmaz özelliğine sahip olan Sakarya Nehri kıyısında kurulmuş olan Sakarya'nın güney kısımlarında Marmara tipi Akdeniz iklimi hâkim olup, Karadeniz kıyılarında ise Karadeniz iklimi hakimdir. Sakarya'nın sahip olduğu coğrafi konum, şehrin daimi olarak gelişen bir olmasını sağlamaktadır. 

Sakarya'nın Şehir Tarihi

Sakarya tarihi boyunca göç yollarının üzerinde bulunması sayesinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olup, bilinen tarihi ise il olarak Hitit dönemine kadar uzanmaktadır. Hititlerin ardından ise bölgede Lidyalılar, Büyük  İskender İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Frigler ve Roma İmparatorluğu hüküm sürmüştür. 1071 Yılında Selçuklu Devleti'nin himayesine giren Sakarya, Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine ise 1291 yılında girmiştir. 1921 Yılının Mart ayında Yunan işgaline maruz kalan Sakarya, Türklerin eline 21 Haziran 1921 tarihinde geçmiş olması nedeni ile her yıl bu tarih şehirde kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır. Ekonomisi sanayi ve tarıma dayanan şehirde, ülkemizin en büyük kuruluşları arasında bulunan pek çok firma yer almaktadır.

Sakarya'nın Doğal Güzellikleri

Sakarya'nın Doğal Güzellikleri

Marmara Bölgesi'nin en zengin doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan Sakarya'da gezilip görülmesi gereken birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Doğaseverlerin Sakarya'da gezip görebileceği yerler arasında ise Sapanca Gölü, Acarlar Longozu, İnönü Yaylası ve Karagöl Yaylası bulunmaktadır. Ayrıca Sapanca Yaylaları, Maden Deresi ve Sapanca Çiğden Yaylası da Sakarya'da mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer almaktadır. 

Sakarya'nın Tarihi Yapıları

Sakarya'nın Tarihi Yapıları

Doğal güzelliklerinin yanı sıra Sakarya, kültür gezisi yapmak isteyenler açısından da oldukça zengindir. Sakarya'da gezilip görülmesi gereken tarihi yapılar arasında başta Rahime Sultan Camii'nin olmak üzere Beşköprü, Yunuspaşa Camii, Paşalar Kalesi, Harmantepe Kalesi ve II.Beyazid Köprüsü yer almaktadır. Bunların yanı sıra Şeymuslihiddin Camii, Hasanfehmipaşa Camii, Seyifler Kalesi ve Rüstempaşa Camii de yine Sakarya'nın gezilip görülmesi gereken tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

Sakarya'nın Kaplıcaları

sakarya kaplıcaları

Doğaseverlerin sıklıkla ziyaret ettikleri ve kültürel açıdan da oldukça zengin bir şehir olan Sakarya aynı zamanda ev sahipliği yaptığı kaplıcaları sayesinde termal turizm açısından da gelişmiştir. Sakarya'da şifa bulmaya olan sağlayan ve keyifli bir tatil alternatifi sunan kaplıcalar arasında ise Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları ile Sakarya Taraklı Termal Turizm Merkezi bulunmaktadır.

Sakarya'nın Müzeleri

Sakarya'nın Müzeleri

Sakarya'nın geçmişine yolculuk yapmak isteyen ve tarihi hakkında bilgiler edinmek isteyenlerin ziyaret edebilecekleri müzeler bulunmaktadır. Sakarya'da gezilip görülmesi gereken müzeler arasında ise Kuvayı Milliye Müzesi, Sakarya Müzesi ve Deprem Müzesi bulunmaktadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.