• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Samsun Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Samsun Gezi Rehberi

samsun

Samsun Karadeniz Bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Tarihi açısından da eskilere dayanması bu gelişmişliğe bir cevap niteliğindedir. Tarihi İyonyalılara kadar uzanır. Yeşilırmak ve Kızılırmak arasında kaldığından konum itibari ile verimli toprakları vardır. Tarih açısından ise Samsun'un değeri kuşkusuz Ulu Önder Atatürk'ümüzün Kurtuluş Savaşını başlatması için ilk adımı attığı şehirdir. Bunun dışından zengin bir kültürü ve tertemiz bir doğası vardır.

Samsun da Görülmesi Gereken Yerler 

Samsun da Görülmesi Gereken Yerler

Amisos Tepesi; tepe şehrin ilk yerleşim noktasıdır. Enfes bir manzaraya hâkim olup görülmesi gereken yerlerinden biridir. Tepeden sonra antik kenti de gezerek tarihi kral mezarlıklarına ulaşılabilir. Onur Anıtı, Atatürk Anıtı olarak bilinir. Avusturyalı bir sanatçı tarafından 1931 yılında Atatürk'ün bir at üzerindeki hali bir anıt halindedir. Amazon Köyü ve Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti; muhteşem bir biyolojik çeşitliliği barındıran alanlardandır. Milli parktır, eşine az rastlanabilir bir doğal güzelliktir.

Samsun iklimi ile aslında her mevsim gezilmeye ve ziyaret edilmeye açık olan bir şehirdir. Eğer amaç kayak yapmak ise kış ayları kuşkusuz tercih zamanlarıdır. Eğer amaç plajlar ve yayla keyfi çıkartmak ise yaz ayları tercih zamanlarıdır. Samsun'daki festivaller dâhilinde de ziyaretler şekillendirilebilir. Gençlik Festivalleri, Doğa Sporları, Motosiklet Festivali, Hamsi festivali bunlardan bazılarıdır.

Samsun'da Kış

Samsun'da Kış

Samsun kış turizminin attığı yerdir. Akdağ Kayak Merkezi kayak konusunda ciddi bir alt yapıda olup yerli yabancı turist akınına uğranılan yerdir. Burada kayak aktivitesi yanı sıra Karadeniz yemekleri ile eşsiz güzellikler içerisinde olmak farkı anlatılmaz yaşanır.

Samsun yemekleri Karadeniz'e özel farklı lezzetler içerir. Samsun  Bafra Pidesi olmazsa olmazdır. Çarşamba keşkek'i tadılmalıdır. Tirit, katık böreği, yörenin lezzetleridir. Tandır kebabı mutlaka yenilmelidir. Turşu kavurma sofraların vazgeçilmezidir. Kıymalı Karadeniz pidesi, kâğıtta hamsi, haşhaş böreği, mıhlama masalarının vazgeçilmezleridir.

Samsun'da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Samsun'da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Samsun Karadeniz'de en güzel turizm merkezlerinden biridir. Coğrafi ve kültürel açıdan dopdolu bir şehirdir. Karadeniz'in başkentidir. Gezilecek yerleri açısından kendisine hayran bıraktıran özelliklere sahiptir. Samsun Atatürk Anıtı, Bandırma Vapuru Müzesi, Akdağ Kayak Merkezi, Milli Mücadele Parkı mutlaka gezip görülmelidir.

Samsun özellikle 90'lı yıllarla birlikte Karadeniz Bölgesinde turizm alanında en çok nüfusun artmasının sağlandığı gerçeği ortadadır. Tarihi eserleri ile gezilecek yerleri dikkate alındığında Samsun her geçen zamanda çok daha özel bir şehir haline gelmiştir.

Samsun Ve Bandırma Vapuru

Samsun Ve Bandırma Vapuru

Milli Mücadele'nin başlangıcı olan Samsun'da Bandırma Vapuru mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Yerli ve yabancı turistler açısından ön  plandadır. O dönemin eserlerinin de bulunması ziyaret esnasında farklı duygular içerisinde olmayı gerektirir.

Samsun da kültür ve sanat doyasıya gelişmiştir. Devlet Opera Balesi, Kazım Paşa sinema salonu kendine has özellikler taşır. Sinemanın, tiyatronun ve sanatın en gözde şehridir. Samsun da geçirilecek birkaç günle bile farklı hisler yaşamak mümkündür.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.