• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Şanlıurfa Gezi Rehberi

şanlıurfa

Peygamberler şehri olarak bilinen ve ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Şanlıurfa’yı gezmek isteyen gezginler için çok fazla lokasyon olduğundan bahsetmek mümkün olmaktadır.

Şanlıurfa’ya Ne Zaman Gidilir?

Şehrin yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise tam tersine çok soğuk ve sert geçer. Şehri gezmek için en uygun zamanlar bahar dönemleridir.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Birçok efsaneyi ve birçok tarihi içine barındıran şehir ziyaretçiler için merak uyandırır niteliktedir. Güney Doğu Anadolu bölgemizin incilerinden olan şehrin her noktası ilgi çekicidir.  Peki, Şanlıurfa’da gezilecek yerler nereler?

Balıklıgöl

balıklıgöl

Şehrin sembollerinden biri haline gelen Balıklıgöl, yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettikleri yerlerden biri. İslam tarihi bakımından da bir hayli önemli bir yere sahip olan gölün, çevresinde muhteşem mimarisi ile Halil-ur Rahman Camii bulunmaktadır.

Halfeti

Halfeti

Halfeti tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden merak uyandıran ve ilgi çekici bir yerdir. Saklı Cennet ve Kayıp Şehir olarak da bilinen, bu eski yerleşim yeri birçok turistin ilgi odağı olmuştur. İlçeye Saklı Cennet ve Kayıp Şehir denmesinin sebebi evlerinin, camilerinin ve diğer yerleşim yerlerinin Fırat Nehri’nin suları altında kalmasından kaynaklandığı belirtilmiştir. Muhteşem manzarası ve tarih kokan havasıyla ziyaretçilerin uğrak noktası halindedir.

Göbeklitepe

Göbeklitepe

Göbeklitepe sadece Şanlıurfa ve ülkemize değil dünyaya damgasını vurmuş bir yerdir. Tarihi Cilalı Taş Devri’ne dayanan Göbeklitepe ve efsanesi 1995 senesinde kazı çalışmaları sayesinde çıkmıştır. Dünyanın ilk tapınağı unvanına ve ayrıca insan eli ile yapılan en büyük dini yapılar olarak kayda geçmiştir. Tarihi ve gizemi çok uzundur. Tarihine ayrıca bakabilirsiniz. Tarihi ve gizemi sebebiyle birçok yerli ve yabancı turistin uğrak noktasıdır.

Ziyaret saatleri

Yaz Dönemi (1 Nisan-31 Ekim): 08.00-19.00

Kış Dönemi (31 Ekim-1 Nisan): 08.00-17.00

Harran

Harran

Harran her ziyaretçinin gezip, görüp öğrenmesi gereken bir yerdir. Harran’ı sadece merkezi olarak değil çevresini de beraber gezmek ve bir bütün olarak bakmak gerekir. Birçok medeniyetin doğduğu ya da yolunun düştüğü yer olan Harran’ın havası tarih kokmaktadır. Harran üniversitesi ise dünyaya etki etmiş birçok bilim insanının eğitim gördüğü ve eğitim verdiği yerdir. Ayrıca dünyanın ilk üniversitelerinden biri olarak da tarihe geçmiştir. Şanlıurfa’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

 Fırfırlı Camii

 Fırfırlı Camii

Şehrin tarihi yapılarından bir diğeri Fırfırlı Camii (On iki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi) şehrin önemli ve sembolik yapılarındandır. İnşa edilirken kilise diye düşünülmüştür. Hristiyanlar için çok büyük önemi olan Varak Haçı, 1092 senesinde Fırfırlı Camii’ne konmuştur. Tarihi ve muhteşem mimari yapısı neticesinde birçok yerli ve yabancı turistin uğrak noktası halindedir. Tarihe meraklı ve bu yapılardan zevk alan ziyaretçilerin, Şanlıurfa gezisine mutlaka eklemesi gereken duraklardan bir tanesidir burası.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.