• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Şeb-i Arus - Düğün Gecesi

Anasayfa » Haber & Duyuru

Şeb-i Arus, Mevlevilik öğretisine göre, Mevlânâ Celaleddin Rumi'nin vefat ettiği gecedir. Hz. Mevlânâ bu geceyi Rabbine, sevgiliye, âşığın maşukuna kavuşma gecesi olarak düşündüğü için “Düğün Gecesi” olarak adlandırır.

mevlana

Mevlânâ Celâleddîn Rûmî Kimdir?

Gerçek adı Muhammed Mustafa Celaleddin olan Mevlânâ Celâleddîn Rûmî, 1207 yılında önceden İran sınırlarında yer alan Horasan’ın Vahş kasabasında doğmuştur. Babası Bahaeddin Veled’den 4 yaşında felsefe, filoloji ve din dersleri almaya başlar. Babasının vefatından sonra, Selçuklu Sultanının buyruğu ile Hz. Mevlânâ, babasının yerine alimlik yapmaya başlamıştır.  Hz. Mevlânâ’nın 15 Kasım 1244 yılında yolunun Şems-i Tebrizi ile kesişmesi hayatında dönüm noktası olmuştur. Gönül dostu olarak gördüğü Şems-i Tebrizi’nin vefatı sonrasında inzivaya çekilmiş olan Hz. Mevlânâ 17 Aralık 1273’te vefat etmiştir.

Hz. Mevlânâ sevgi, hoşgörü ve barışın elçisidir. Hayatı, kişiliği, felsefesi ve eserleri milyonlarca kişiye yol göstermiş, hakkında yüzlerce kitap yazılmıştır. Türk- İslam kültürünün yetiştirdiği en önemli sufi, şair ve tasavvuf alimidir. Yazdığı en büyük eser olan Mesnevî, sayısız dile çevrilmiştir. Yazdığı diğer eserler ise Dîvân-ı Kebîr, Fîh-i Mâ-Fîh, Mecâlis-i Seb’a ve Mektubat’tır.

sema

Hz. Mevlânâ’nın Ölüm Anlayışı

Hz. Mevlânâ, ölümü; âşık ile maşukun kavuşması, tene mahkûm edilmiş ruhun özgür kalması, yeniden doğuş olarak nitelendirmiştir. Ölümüne yakın zamanlarda sürekli söylediği gazel Hz. Mevlânâ’nın ölüm anlayışını ve ölümü nasıl karşıladığını ifade eder:

“Vefat ettiğim gün tabutum götürülürken, bende bu dünya derdi, gamı var, dünyadan ayrıldığına üzülüyorum sanma.

Sakın, benim için ağlama, “Yazık oldu! Yazık oldu!” deme. Eğer nefse uyup şeytanın tuzağına düşersen, işte o zaman hayıflanmanın sırasıdır.

Cenazemi görünce “Ah ayrılık! Ah ayrılık!” deme. O vakit benim ayrılık değil, visal ve mülakat (kavuşma ve görüşme) vaktimdir.

Beni kabre indirdikleri zaman sakın “Elveda! Elveda!” deme. Çünkü kabir, öteki âlemin, can topluluğunun perdesidir.

Batmayı, gözden kaybolmayı gördün ya, bir de doğmayı gör (düşün). Güneş ve aya gurub etmekten (batmaktan) hiç ziyan gelir mi?

Bu hal sana batmak, kaybolmak gibi görünse de, aslında bu hal doğmaktır, yeniden hayata kavuşmaktır. Mezar insana hapishane/zindan gibi görünse de, orası ruhun kurtulduğu yerdir.

Hangi tohum yere ekildi de bitmedi? Niçin insan tohumu bitmeyecek diye şüpheleniyorsun?”

şebi aruz

Şeb- i Arus Ulusal Anma Törenleri

Şeb-i Arus Ulusal Anma Törenleri diğer adıyla Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde yapılmaktadır. Hz. Mevlânâ’nın vefat ettiği yer olan Konya’da düzenlenen törene, dünyanın her yerinden katılım sağlanmaktadır.

 Tören, Hz. Mevlânâ’nın Şems-i Tebrizi ile buluştuğu yer olan Alaaddin Tepesi yakınlarındaki ‘Kandilin Uyandırılması’ ile başlar. Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü, Sema Töreni ve Gülbang Duası ile devam eden tören 17 Aralık’ta İkindi namazından sonra okunan Kuran-ı Kerim ile son bulur.

 Etkinlik takvimi boyunca sema gösterileri haricinde çeşitli bilim, kültür ve sanat etkinlikleri de yapılmaktadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.