• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Siirt Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Siirt Gezi Rehberi

siirt

Siirt Anadolu'da Türklerin ilk yerleştiği yeler arasında. Çok bereketli topraklara sahiptir. Şehirdeki dini gelenek ve manevi ortam da oldukça belirgindir. Tarihi Cilalı Taş Devri kadar eskilere dayanan bu kentte aynı zamanda çok sayıda tarihi yapı da bulunuyor.

Siirt Ulu Cami

Siirt Ulu Cami

Bir diğer ismi Çinili Minare olan Ulu Cami'nin tarihi Selçuklulara ve de 12. yüzyıla kadar uzanır. Tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmese de klasik bir Selçuklu mimari yapısıdır. Sık sık yapım ve restorasyon işleminden geçirilmiştir. Restorasyon konusunda yapılan incelemelerde de Selçuklu mimarisinin izleri bulunuyor. İçerisinde bulunan çok gösterişli bir minber de Etnografya Müzesi'ne taşınmıştır.

Saat Kulesi 

Saat Kulesi

Yapımı sırasında farklı renklerde kesme taş bulunan ve merkeze çok yakın olan Saat Kulesi 1974 yılında yapılmıştır. Kulenin altı katı bulunuyor. Ve ilk beş katının her birisinde bir pencere yer alıyor. Son katta ise saatler bulunuyor. Aslında kulenin orijinal yapım tarihi 1905. Ama sonradan yıkıldığı için yerine 1974 yılında yeni bir kule yapılıyor.

Botan Mağaraları

Botan Mağaraları

Siirt'in en ünlü mağaraları Botan Çayı'nın hemen yanında bulunan Botan Mağaraları. Botan çayının aktığı vadi tarihi kalıntılar açısından oldukça zengin. Höyükler, mağaralar ve de kilise kalıntılarının yer aldığı bu vadide akan suyun kalkeri aşındırıp değiştirmesiyle oluşan çok sayıda mağara da bulunuyor.

Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani Türbesi

Türbeler ve de medreseler açısından da zengin bir tarihe sahip olan Siirt'in en ünlü türbesi Veysel Karani Türbesi'dir. Veysel Karani'nin Sıffin Savaşı sırasında Hz Ali saflarında savaşıp öldüğü biliniyor. Siirt'te her yıl 16 ve 17 Mayıs tarihinde Veysel Karani anması yapılıyor. Bu türbe ilk olarak üzerinde bir kubbe ile birlikte cas harcından inşa edilmiş. Ama yıllar içerisinde çok sayıda restorasyon geçirdiği için kendi yapıldığı dönem olan 19. yüzyıl mimarisinden izler büyük oranda kaybolmuş.

Billoris Kaplıcası

Billoris Kaplıcası

Botan Vadisi'ndeki bir mağardan çıkan şifalı sulardan oluşan Billoris Kaplıcası, 36 derece sıcaklıktadır ve çok sayıda mineralden oluşur. Tek bir kaynaktan çıkan kaplıca sularının başta ameliyat yaraları ve romatizma olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği de biliniyor. 

İnce Kaya Kalesi

İnce Kaya Kalesi

Siirt'teki Bizans döneminden kalan ve bin yıllık bir tarihe sahip olan İnce Kaya Kalesi büyük oranda tahrip olmuştur. İçerisinde kilise, su sarnıçları ve hamam kalıntıları da bulunuyor. Bizanslılardan kalan bir hazinenin kalede bulunduğu düşünüldüğü için ne yazık ki defalarca deliş deşik edilmiştir. Derzin Kalesi, Berzen ören yeri ve de Fakirullah türbesi de Siirt'te görülmesi gereken diğer tarihi yerler arasındadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.