• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Sinop Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Sinop Gezi Rehberi

sinop

Sinop Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biridir. Sakin bir şehir yapısı vardır, muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Yöresel lezzetleri, nefis kumsalı, tertemiz denizi ile ve en önemlisi mutlu insanlarıyla cennet köşelerden biridir. Sinop ilinin tarihine göz atmak gerekirse Karadeniz Bölgesinin orta bölümünde yer alır. Boztepe Burnundadır. Karadeniz'in en uç noktasında bulunur.

Sinop'un İlçeleri

Sinop'un İlçeleri

9 adet ilçesi vardır. En büyük ilçesi Merkez'i en az nüfuslu ilçesi ile Saraydüzü'dür. Yılın büyük bir kısmı yağışlı ve nemli geçer. Devamlı rüzgârlıdır. Bu şehrin en önemli özelliği Türkiye'nin en mutlu şehri seçilmiş olmasıdır ve bu şehirde trafik lambası bulunmaz.

Sinop'ta şehrin simgesi Tarihi Sinop Kalesidir. Yine Tarihi Sinop Cezaevi en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Alâeddin Cami’si şehrin en önemli yapılarından biridir. Balatlar Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Sinop Paşa Tabyaları da görülmelidir. Muhteşem bir doğa güzelliği örneği olan Hamsilos Koyu görülmesi gerekenler listesinde olmalıdır. Ve şehrin merkezinde olan İncekum kıyıları ve deniz feneri ile görülmeye değerdir. Aslan Bey Konağı yine görülecek yerleri arasındadır. Sinop denildiğinde Erfelek Şelalesi inanılmaz bir manzara dâhilinde olup hayran kalınacak özelliktedir. 

Sinop ‘Ta Ne Yenir?

Sinop ‘Ta Ne Yenir

Sinop'ta olmazsa olmaz ilk akla gelen Sinop mantısıdır. Bir diğer ismi Kulak Mantısıdır. Bu lezzet mutlaka tadılmalıdır. Etli ekmek, Boyabat ezmesi, Cızlama, Turşu kavurma mutlaka tadılması gereken lezzetlerdir. Ve tabi ki Sinop'a gelip de balık yenmeden dönülmez. Özellikle palamut, hamsi, lüfer yenmelidir. Şehirde ayrıca en lezzetli yapılan lezzet Bafra pidesidir.

Sinop Kalesi Bizanslılar, Romalılar ve Selçuklular döneminde kullanılmıştır. 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. 25 metre civarındadır. Kalenin iç kale burçları sağlam kalmayı başarmıştır. Evliya Çelebi bu kalede Seyahatname'yi anlatmıştır. Sinop'ta yapmadan dönülmemesi gerekenler; Erfelek şelalesi görülmelidir, burada doğanın tadı çıkarılmalıdır. Tarihi Sinop Cezaevi görülmelidir, Sinop Mantısı yenmeden şehirden ayrılmamalıdır. Hamsilos Koyu mutlaka görülmelidir. Ramazan zamanında bir ziyaret söz konusu olmuşsa Helesa etkinliğine katılmalısınız.

Diyojen Heykeli ve Hikâyesi

Diyojen Heykeli ve Hikâyesi

Sinop tarihi cezaevi yakınlarında Diyojen Heykeli bulunmaktadır. Bu heykel tüm turistlerin ilgi odağı durumundadır. Diyojen bir Yunan filozofu olup elinde bulunan fenerin bir hikâyesi mevcuttur. Bu hikâye de bugüne kadar gelmiş. 

Sinop ziyareti esnasında yapılacak alışverişlerin başında el yapımı ürünler gelir. Çember adı altında olan bir dokuma başörtüsü bunların başında gelir. Mahrama adı altında yine el dokuması olan havlular alınabilir. Ayancık Keteni Sinop'tan alınabilecekler arasındadır. Sinop halkı sanatla uğraşmayı çok sever. Maket tekne yapımları son derece yaygındır. Artık Sinop'un simgesi haline gelmiştir.

Sinop Sahilleri

Sinop Sahilleri

Sinop'un denizi, plajları, kıyı şeridi inanılmaz bir doğa harikasına örnektir. Ancak Karadeniz suyu olduğundan akıntı söz konusudur. Karadeniz denizi akıntı nedeniyle yüzen bir kişiyi attırdığından boğulma tehlikeleri çok yaşanır. Bu nedenle artı dikkat önerilir. Sinop doğası ile tarihi ile harika ambiyansı ile Karadeniz'in incisi konumundadır. Gezip görülmesi gereken şehirlerin başında gelir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.