• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Şırnak Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Şırnak Gezi Rehberi

şırnak

Güneydoğu Anadolu'nun en uç noktası olan Şırnak da ülkemizin tarihi kentleri arasında bulunuyor. Bu kentin ismi şehr-i Nuh'tan geliyor. Çünkü Nuh Tufanı'nın burada sona erdiği ve de Nuh'un oğullarının ikinci bir yer kurmak için Cizre'yi ve Cudi Dağı'nı seçtiği söyleniyor. Yani Cudi Dağı insanlığın ikinci kez ortaya çıktığı ve yerleşik hayata geçtiği yer olarak biliniyor. Şırnak doğal güzellikleri ve tarihi yapıları açısından mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Cudi Dağı

cudi dağı

Hem muhteşem ve görkemli yapısıyla hem de tarihiyle Şırnak'ın en önemli simgelerinden birisi Cudi Dağı'dır. Burası Nuh Tufanı'ndan sonra Nuh ve oğullarının yerleştiği yer olarak kabul edilir. Bu açıdan Şırnak ve Cudi Dağı'nın insanlık tarihinde önemli bir yeri olduğu kabul edilir. 

Ören Yerleri

ören yerleri

Şırnak tarihi yerler ve eski yerleşim yerleri açısından da çok zengindir. Cizre ilçesindeki Finik ören yeri kabartmaları, sarayları ve mağara evleri ile bilinen en eski yerleşim yerlerinden birisi. Cizre ilçesine 2 km ötede yer alan Bazebde ören yerinde ise İlkçağ’dan kalma yaşam izleri ve bir köprü bulunuyor. Ama Dicle’nin yatağını değiştirmesi nedeniyle ören yeri şu an Suriye sınırları içerisinde. Kasrik ören yeri ise geçmişte yazlık bir yer olarak kullanılmış. İçerisinde kent kalıntıları, heykeller ve su bentleri bulunuyor.

Türbeler 

türbeler

Şırnak'ın en ünlü türbesi Nuh Peygamber türbesidir. Cudi Dağı'na yerleştiğine inanılan insanlığın ikinci atası Nuh Peygamber'in mezarının da Cudi Dağı'nda olduğu biliniyor. Bu türbe Şırnaklılar tarafından çok ziyaret ediliyor. Yine kutsal olduğu için çok ziyaret edilen ve ünlü Kürt aşk hikâyesindeki Mem ve Zin'in mezarlarının bulunduğuna inanılan ünlü türbelerden bir diğeri de Mem-u Zin türbesidir. 

Manastırlar ve Kiliseler

Manastırlar ve Kiliseler

Şırnak kilise ve manastır açısından da çok zengindir. Mor Gabriel Manastırı tarihi yapılardan birisidir ve Süryaniler için çok önemli bir dini merkez kabul ediliyor. Yine Ortodokslar ve Süryaniler tarafından çok önemli kabul edilen bir diğer kilise ise Meryem Ana Kilisesi'dir. Yine çok eski kiliselerden birisi olan Maraday Kilisesi de önemli tarihi yapılar içerisinde. 

Camiler ve Medreseler

Camiler ve Medreseler

Kırmızı tuğlalarla yapıldığı için Kırmızı Medrese ismini alan ve görkemli bir mimariye sahip olan medresenin tarihi 14. yüzyıla dayanıyor. İçerisinde yemekhane, mezarlar, derslikler bulunan medresede aynı zamanla birbirinden güzel işlemelerle dolu bir oda da bulunuyor. Abdaliye Medresesi ise 15. yüzyıldan kalma ve de Mem ve Zin'in aşk hikâyesinin burada geçtiği söyleniyor. Cizre Ulu Cami ise eski bir kilisenin Haz Ömer tarafından camiye dönüştürülmesiyle oluşan bir yapı. Ejder şeklindeki kapı tokmağı ile ünlü. Hz. Nuh ve Mir Abdal camileri de Şırnak'ın hem mimari hem de dini açıdan önemli olan diğer camileri.

Kaplıcaları

kaplıcaları

Şırnak aynı zamanda kaplıcaları da ünlü bir ilimiz. Balkısana, Zümrüt ve Hista kaplıcaları şifalı sularının pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Aynı zamanda termal otellerin de yer aldığı bu kaplıcalarda sağlık turizmi için gidilecek yerler arasındadır. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.