• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Sırt Çantalı Gezginler İçin Dünyanın En Ekonomik 4 Şehri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Gezmek, yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak, farklı kültürlerle karşılaşmak istiyorsanız hemen pılınızı pırtınızı sırt çantanıza doldurun ve yola çıkmaya hazır olun. Sırt çantalı gezgin olmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı noktalar var. Yolculuğunuz sırasında bazen bir şehirden başka şehre otostop çekerek gideceksiniz, çok da lüks olmayan hostellerde uyuyacak ve daha uygun fiyatlı yerlerde yemek yiyeceksiniz. Ama emin olun buna değecek. Çünkü sırt çantalı gezgin olmak demek, hayatın koşuşturmalı temposuna bir es verip kendini maceranın kollarına bırakmak ve minimum bütçe ile maksimum yer gezmek demek. Yeni yerler keşfetme aşkı ile yanıp tutuşan gezginler için derlediğimiz ekonomik şehirler listesini incelemeden geçmemelisiniz.

Kiev

Dinyeper Nehri kıyısında mükemmel bir konuma sahip olan Kiev, dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olma unvanına sahip. Kiev, Avrupa’nın en ekonomik tatil yapabileceğiniz şehirlerinden biri. Bütçeniz kısıtlı fakat gezme arzunuz bir o kadar kabarıksa Kiev sizin için en doğru adres olacak. Şehirde 13 TL’ye çok da lüks olmayan hosteller bulabilirsiniz. Ortalama hostel fiyatları ise 50 TL civarında. Seyyahların genel olarak ucuz olduğu için ilk tercih ettiği adreslerden biri olan Mac Donalds’da ortalama bir menü fiyatı 9.40 TL. Serinlemek için bir bira içmek istediğinizde ise bu size 4.80 TL’ye mal olacak. Şehir içi ulaşım fiyatları da Türkiye standartlarına göre oldukça düşük ve tek yön sadece 0.67 TL. Kiev’e seyahat etmek için yaz aylarını tavsiye etmelisiniz çünkü kış ayları Ukrayna’da fazlasıyla soğuk oluyor. Kiev’e geldiğinizde mutlaka daha önce birçok protestoların merkezi olan Maidan’a uğrayın.

Budapeşte 

Orta Avrupa’nın en görülmeye değer şehirlerinden biri olan Budapeşte de Tuna Nehri kıyısı boyunca uzanan eşsiz bir yer. Budapeşte oldukça yeşil bir şehir ve mimarilerinin büyük bir kısmının İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da ayakta kaldığı için her sokakta sanki açık hava müzesinde yürüyormuş hissine kapılacaksınız. Budapeşte’de oldukça fazla Türk restoranı bulunuyor ve fiyatlar da gayet uygun. Genel olarak Budapeşte gezinizi ekonomik şartlar altında gerçekleştirebileceksiniz. Ortalama olarak 22 TL’ye ucuz restoranlarda yemek yiyebilirsiniz ve Mac Donalds fiyatları da çok büyük farklılık göstermiyor. Şehir içi ulaşım kartları 5.10 TL ve bütçeniz çok fazla kısıtlıysa 20-25 TL’ye bile hosteller bulabilirsiniz. Fakat bu tip hostellerde size sunulan imkânlar ortalamanın çok altında olacak. Güneşli Budapeşte gününde sırt çantanızı bir kenara bırakıp biraz dinlenmek isterseniz,  5.70 TL ödeyerek buz gibi bir bira içebilirsiniz. Başkentte mutlaka Tuna Nehri’nde düzenlenen vapur gezilerine katılın ve şehri bir de nehrin açısında görmeye çalışın. Ayrıca Macaristan Parlamento Binası ve Kahramanlar Meydanı şehrin çok ziyaret edilen yerlerinden sadece birkaçı.

Hanoi

Genellikle Uzakdoğu gezilerinin lüks ve pahalı olması yönündeki düşüncelerin aksine çok hesaplı bir tatil için çantanızı sırtınıza aldığınız gibi yönünüzü Vietnam’ın en büyük ikinci şehri ve aynı zamanda başkenti olan Hanoi’ye doğru çevirin. Kırmızı Nehir ile daha da güzelleşen Hanoi’de bir gecelik hostel fiyatları ortalama 33 TL civarında, hesaplı bir yemek yemek istediğinizde ise ortalama 6.60 TL gibi bir ücret ödeyeceksiniz. Mac Donalds’da bir menü ise ortalama 17 TL’ye denk geliyor. Şehir içi tek yönlü ulaşımda ise toplu taşıma araçlarına binmek için ödeyeceğiniz ücret yaklaşık 1.20 TL. Hanoi’nin en güzel özelliklerinden biri de şehre yılın her mevsiminde seyahat edilebilir elverişli bir iklimin olması. Ucuz alışveriş imkânlarını da değerlendirmeyi unutmayın. Şehrin koloni geçmişinden geriye kalan, 1911 senesinde yapılan Opera Binası da turistler arasında en çok ilgi gören yerlerden biri.

Riga

Yazın bunaltıcı sıcaklarından bir kaçış yolu arayışında olanların seve seve seyahat ettiği Riga’ya uçakla Türkiye’den 3 saatte gitmeniz mümkün. Yazları genellikle serin geçen Riga şehrinde Duagava Nehri kıyısında yürüyüş yaparak tatilinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Sırt çantalı gezginler için kışın soğuk geçmesinden dolayı buraya seyahat etmelerini çok da tavsiye etmiyoruz. Şehirde hostel fiyatları Avrupa ortalamasına göre ucuz ve 70 TL, Mac Donalds menüleri 23 TL civarında. Ulaşım ise şehir içinde tek yönlü 5.20 TL. Riga’nın Bastejkalns Parkı’na ise kelimenin tam anlamıyla aşık olacaksınız.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.