• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Sivas Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Sivas Gezi Rehberi

sivas

Yurt içi gezileri, kişinin yaşadığı ülkeyi ve kendi insanını tanımasındaki en önemli faaliyetlerdir. Bir yer hakkında edinilecek en iyi bilgi, orada yaşamaktan sonra gelen, bizzat orayı gezerek görmekten geçmektedir. Türkiye açısından düşünüldüğünde, gerek Türk insanının meşhur misafirperverliği, gerekse ülke genelinde gezilecek yerlerin çokluğu, hem yerli hem de yabancı turistler açısından onu büyük bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Ülkemizin nadide illerinden biri olan Sivas açısından da, konuklarını kendine çeken pek çok karakteristik özelliği bulunmaktadır.

Coğrafi Özellikleri

Coğrafi Özellikleri

Sivas, İç Anadolu’nun doğusunda yer alan, deniz seviyesinden oldukça yüksekte kurulmuş bir şehirdir. Denize olan uzaklığı ve yüksekliği nedeniyle, karasal iklimin etkisinde kalan şehir, sert kışları ve soğuğuyla bilinmekle beraber, kış sporları açısından avantajlı özelliklere sahiptir. 16 ilçesi bulunmakta olup, bunlar; Yıldızeli, Zara, Ulaş, Şarkışla, Suşehri, Koyulhisar, Kangal, İmranlı, Hafik, Gürün, Gölova, Gemerek, Doğanşar, Divriği, Altınyayla ve Akıncılardan oluşmaktadır.

Sivas’ın Tarihi

Sivas’ın Tarihi

Sivas, kuruluşu Roma İmparatorluğu öncesine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Tarihinde; Roma İmparatorluğu, Bizans, Asur, Hitit, Med, Pers, İskit, Danişment, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinde kalan şehir, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yer almaktadır. Anadolu’da Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olarak, bünyesinde çok sayıda tarihi yapı bulundurmaktadır. Sivas, gerek Selçuklu, gerek Osmanlı gerekse Türkiye tarihi açısından çok önemli olayların yaşandığı tarihi bir şehirdir. Meşhur Sivas Kongresi’nin yapıldığı yer olmasıyla ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle, Cumhuriyet tarihinin temellerinin atıldığı yer olmasıyla bilinmektedir.

Turistik Mekânlar

Turistik Mekânlar

Sivas’ın turistik mekânları, şehrin tarihi ve coğrafi özellikleri etrafında şekillenmiştir. Coğrafi konumu sebebiyle, yer altı zenginliklerinden payını alan şehirde, doğal bir kaynak suyu olan Sıcak Çermik, yer altından yüksek sıcaklıklarda yeryüzüne çıkan kükürt ve diğer minerallerce zengin, şifalı bir suya sahiptir. Başta romatizma olmak üzere pek çok rahatsızlığa karşı tavsiye edilmektedir. Bunun dışında; Zara Tödürge Gölü, Koyulhisar Eğriçimen Yaylası, Gürün Gökpınar Gölü, Sızır Şelalesi ve pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Divriği Ulu Camii  ve Çifte Minare gibi pek çok tarihi esere de sahiptir.

Sivas’ta Yapılacaklar

Sivas’ta Yapılacaklar

Ozanlar Diyarı olarak tanınan Sivas, Âşık Veysel’in memleketi olup, Şarkışla İlçesinin Sivrialan Köyü’ndeki müzeye dönüştürülen evi ziyaret edilebilir. Selçuklu mimarisinin örneklerini barındıran şehirde, tarihi yapılar gezilebilir ve yerel el sanatlarının örnekleri olan hediyelik süs eşyaları alınabilir. Sıcak Çermik ve Soğuk Çermik dışında, balıklı kaplıcaları ziyaret edilerek, sağlık açısından oldukça faydalı bir seyahat yapılabilir. Sivas’ın dünyaca ünlü Kangal köpeğinin yetiştirildiği çiftlikler, özellikle hayvan severlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır. Sivas’ın pek çok yöresel lezzeti bulunmakta olup, meşhur Sivas Köftesi ve Sebzeli Sivas Kebabı, mutlaka yenilmelidir. Ayrıca yeni açılan, Sivas Kayak Merkezi, Yıldız Dağı’nda kış sporları ve kar manzarası sevenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.