• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Sivas 'ın Tarihi Camileri ve Medreseleri

Anasayfa » Haber & Duyuru

Sivas İç Anadolu bölgesinde doğu ile batının tam ortası olarak kabul edilebilir bir noktada yer almaktadır. Ülkemizde de en büyük yüzölçümüne sahip şehirlerden biri olmasından kaynaklı da tarihi açıdan oldukça önemli olaylara ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Sivas, bulunduğu merkezi konum nedeniyle de medeniyetin doğduğu şehirlerden biri olarak kabul edilmiş, sürekli bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Merkezinde yer alan ve birbirine yakın konumlarda yer alan türbeler, medreseler, han ve camiler nedeniyle şehir adeta bir açık hava müzesi olarak da kabul edilmektedir. Anadolu Selçuklu döneminde başkent olarak kullanılan şehirde bu döneme ait oldukça fazla eser bulunmaktadır.

Sivas’ta yer alan tarihi camiler ve medreseler Ulu Camii, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Çifte Minareli Medrese, Şifaiye Medresesi, Buruciye Medresesi, Gök Medrese’dir.

sivas ulu camii

Ulu Camii

Ulu Camii, 1196-1197 tarihlerinde Kızıllarsan bin İbrahim tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Yaklaşık olarak 1674 m2 bir alana sahip olan camii dikdörtgen şeklinde planlanmıştır. Anadolu’ da yer alan en eski camilerden biri olan Ulu Camii asıl ibadet yeri ahşap tavan üst örtülü yeridir. Fakat 1955 yılında bu kısım tamamen değiştirilerek ahşaba benzer bir şekilde betonarme ile değiştirilerek sağlamlaştırılmıştır. Ulu Camii Sivas’ın Merkezinde yer alan Divriği ilçesinde yer alan Ulu Cami’den farklı özelliktedir. Zamanla eğilen fakat yıkılmadan eğri olarak kalan minaresinden ayırt edilebilir ve bu özelliğiyle de oldukça ilgi çekmektedir.

ulu camii

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Divriği Ulu Camii ise, 1228 yılında Mengücek Oğulları döneminde Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından inşa ettirilmiştir. 1280 m2 bir alana sahip olan cami, kuzey, güney , doğu ve batı yönlerine bakan taraflarında farklı işlemeleri bulunmaktadır. Divriği Ulu Camii’nin 3 farklı kapısı bulunmaktadır.  Cami’ye bağlı Darüşşifası ise Ahmet Şah’ın eli ve çocukları tarafından aynı yıl içinde yaptırılmıştır. Anadolu erken mimarisinin çok iyi bir örneği olan yapılar UNECO tarafından Dünya Kültür Mirası kapsamında korumaya alınmıştır.

çifteminareli camii

 Çifte Minareli Medrese

1271 yılında inşa edilen Çifte Minareli Medrese, İlhanlı Veziri Şemseddin Mehmet Güveyni tarafından yaptırılmış din ve ilim okuludur.  Çifte Minareli Medrese, ön tarafında ortada iki minareli bir taç kapısı ile hemen ayırt edilebilmektedir. Ayrıca iki yanında yaralan pencere ve köşe kuleleri ile türüne göre ışık-gölge oyunlarının net bir şekilde görebileceği şekilde tasarlanmıştır. Günümüzde içinde kafeleri ve hediyelik eşya satan yerleri bulunan Çifte Minareli Medrese tarihi dokusunu da hala korumaktadır.

şifaiye medresesi

Şifaiye Medresesi

SelçukluParkı içerisinde yer alan ve Çifte Minareli medrese ile karşılıklı olarak bulunan Şifaiye Meddresesi 1217 yılında I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Anadolu Selçukluları döneminde hastane olarak kullanılan yapı, o dönemin en büyük ve en eski hastanesidir.  1220 yılında vefat eden I. İzzeddin Keykavus vasiyeti üzerine Şifaiye Medresesi’nin güney tarafında yer alan türbede yer almıştır. Aile kabri olan türbe de restorasyon çalışmaları sonrasında yeniden turizme açılmıştır.

buruciye medresesi

Buruciye Medresesi

Buruciye Medresesi, Anadolu Selçuklu III: Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde 1271 yılında Hibetullah Burucerdi oğlu Muzaffer tarafından inşa ettirmiştir. Taç kapısında yer alan taş işlemeleriyle, türbe içinde yer alan çinileri ile dikkat çeken medrese, dört eyvanlı ortası açık bir avlıya sahiptir. Düzgün bir dikdörtgen planına sahip medrese günümüzde, kafelerin yer aldığı ve küçük sanat atölyelerin yer aldığı bir yerdir. Buruciye medresesi içinde kuzey ve güneyden dört sütun üzerinde yer alan sivri kemeri yine sivri tonozla örtülü sıra revaklar bulunmaktadır. Kesme taş işçiliğinin yer aldığı kuzey cephesinde kaplama malzemeleri de yer almaktadır. Buruciye medresesi Selçuklu dönemine ait medrese taş ve çinileri görmek isteyenlerin ziyaret etmesi gereken yerlerinden birisidir.

gok medrese

Gök Medrese

Selçuklu dönemi eserlerinden olan Gök Medrese, 1271 yılında Selçuklu veziri Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından inşa ettirilmiştir. Mimarisi Konyalı Kaluyan’a ait olup dönemin özelliklerini tamamen yansıtmaktadır. Taç kapısı, yüksek tuğla örgüler ve gök Medrese adını aldığı minaresinde yer alan mavi çiniler oldukça dikkat çekicidir. Plastik sanatların kullanıldığı gök Medrese de iç içe girmiş hayvan motifleri, oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca geniş bir avlusu ve avlunun kuzey ve güney taraflarında yer alan altı sütun üzerine inşa edilen revak da görkemi ile dikkat çekmektedir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.