• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Sivas Yemekleri - Sivas'a Özgü Yemekler

Anasayfa » Haber & Duyuru

sivas

Sivas Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan en büyük yüz ölçümüne sahip şehirdir.  Bulunduğu coğrafya itibariyle de karasal iklim etkisinde olan Sivas daha çok geçimini hayvancılıkla saplamaktadır. Bu durum Sivas’ın yemeklerine de yansımış olup genellikle et yemekleri ağırlıklı bir kültüre sahiptir. Bunun yanı sıra hamur işi konusunda da oldukça geniş bir kültüre sahip olan Sivas’ta çorbalar da özel bir yer tutmaktadır.

Soğuk hava etkisiyle içinizi ısıtacak ve yemekten önce içilen çorbalara yörenin yaşlıları ‘yürek yağmuru’ demektedir.

peskütan

Kış aylarında en çok tüketilen çorbaları arasında yer alan peskütan çorbası, un veya yarma unu ile hazırlanan bir çorba olup yöresel yemeğidir. Bunun dışında tarhana, kesme çorbası, şehriye, mercimek, düğülcek ve bulgur çorbası da her öğünde tüketebileceğiniz içinizi ısıtacak çorbalarıdır. Özellikle sadece çorba yapılan küçük restoranlarda 24 saat boyunca hizmet vermektedir.

sivas köftesi

Et yemekleriyle Sivas yemeklerinin temelini oluşturmaktadır. Öncelikle Sivas Köftesi, özel harcı ve etiyle en çok sevilen yiyecek olup, bu şehirde özellikle yenilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Şehrin köylerinde hayvancılıkla geçim sağlandığından dolayı da oldukça lezzetli ve taze et bulmak mümkün.  Haliyle et yemekleri de öğünlerde özel bir yere sahip.

sivas kebabı

Sivas’ın yöresel et yemekleri arasında en çok bilinen Sivas Köftesinden sonra sebzeli et yemeği gelmektedir.  Sebzelerin kızartılması sonrasında etle beraber tavada pişirilerek hazırlanmasına da ‘fırına tava ‘ yemeği denmektedir. Sebzeli Kebap olarak da bilinen yemek yaz ve sonbahar da sebzenin çok olduğu zamanlarda yapılırken günümüzde her mevsim yapılan oldukça lezzetli yöresel bir yemek. Ayrıca bulgurlu köfte, mirik köftesi, yahni, lahana sarması, dolmaya ek olarak kelle ve Sivas usulü patatesli ve etli olarak yapılan içli köftesi de şehirde en çok tüketilen yemeklerdendir.

etli ekmek

Hamur işi konusunda da oldukça lezzetli tatlarda yer almaktadır. Sivas’ta hamur işinde her öğünde oldukça sevilerek tüketilen, tel böreği, gömbe, patatesli yufka böreği, şekerli börek, ballı börek ve peynirli katmer bulunmaktadır. Şehir içinde yer alan pide fırınlarında da kendi malzemenizi götürerek dilediğiniz gibi pide veya katmer yaptırabilirsiniz.

sarığı burma

Hamur işi söz konusu olduğunda tatlılarda Sivas yemeklerinde özel bir yere sahiptir. Özellikle un helvası, tava hurması, sarığıburma ve kadayıf en çok sevilen tatlılar arasındadır.

kelek

Sivas’a özgü olan kelek ve dal turşusu’ da sadece bu şehirde yapılmakta olup farklı tadıyla da dikkat çekmekte ve çok da sevilmektedir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.