• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Spil Dağı Ve Ağlayan Kaya

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Spil Dağı Ve Ağlayan Kaya

1968 yılından beri Milli Park olarak anılan Sipil Dağı, Karadağ denilen bir bölgede 60 metreden başlayarak 1517 metreye kadar ulaşıyor. Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce sit alanı olarak ilan edilmiş. Dağın zirvesi muhteşem bir manzara sunuyor. Adeta tablo görünümlü bu manzarada, tüm Manisa’yı kuş bakışı izleyebiliyorsunuz. İzmir Körfezine kadar görülebilen bu manzaradan, çevredeki vadiler ve dereler de görsel şölen sunuyor. Manisa’nın kuzeyinde bulunan dağ, tarihi anlamda büyük kültürel zenginliği bugüne kadar taşıyor. Efsanevi olarak da birçok hikâyeye konu oluyor.  

İnsanların ilgisini çeken doğası, muhteşem manzarası ve sunduğu doğal yaşam fırsatının yanında, kültür turu yapmayı sevenlerin, tarihe merakı olanların da öncelikli tercihidir. Birçok mağarayı içinde barındıran bu dağ, önemli tarihi kalıntıları da üzerinde taşıyor. Derin vadilerin, derelerin ve yeşilin bol olduğu bu dağ kampçılar tarafından da öncelikli tercih.  

Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya

Sipil Dağına gidildiğinde ziyaret edilmesi gereken ilk yer Ağlayan Kaya olmalı. Mitolojik bir hikâyeden ismini alan bu kaya yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Niobe Kayası da denilen bu yapı ağlayan bir kadın figürüne benziyor. Yunan mitlerine göre Niobe, çocuklarını kaybettiği için kahrolan, ağlayan bir kadındır. Doğurganlığıyla övündüğü için çocukları Leto tarafından öldürülmüş ve Niobe, dağın eteklerinde yas tutmaya başlamıştır.  Niobe’nin, Yunan Tanrısı Zeus tarafından acısını yok etmek için taşa çevrilmesiyle bu kayanın oluştuğuna inanılır. Doğal olaylar ve aşınmalar ile figürü anımsatan bu kayanın, sanat eseri olup olmadığı antik çağdan beri tartışılan bir konu olmuştur.  

Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

İzmir ve Manisa’yı birbirine bağlayan Sabuncubeli Geçidi de en önemli uğrak yeridir. Uçsuz bucaksız ağaçlarla donatılmış bu geçidin rakımı 600 metreye ulaşır. Burayı ağaçlandırma projesi 1960 senesinden beri devam etmektedir. Yürüyüş severler için harika bir rotadır.  

Sülüklü Göl olarak adlandırılan göl yine her sene birçok ziyaretçiyi ağırlar. Özellikle yılkı atlarına sıkça rastlanan göl çevresinde, atları doğal yaşamlarında izlemek mümkündür.  Atalanı da denilen bu bölge, Osmanlı Döneminde yaşlanan atların yılkı amacıyla bırakıldığı yerdir. Bunun sonucu olarak burası tamamen atların doğal yaşam sürdüğü bölge halini almıştır. Bölgede neredeyse 3000 Yılkı Atının olduğu biliniyor. Tüm bu atlar Spil Dağı’nın ayrılmaz bir parçasıdır.  

Ziyaretçilerin damak tatlarına şölen sunan Spil Dağı’nda, meşhur yemek Manisa Kebabıdır. Gittikleri yerin yöresel yemeğini yemeyi sevenlerin ilk tercihidir. Organik olan birçok yiyecek burada denenmesi gereken lezzetlerdir.

Spil Dağı’na Ulaşım

Manisa ile arası yaklaşık 24 kilometre olan Spil Dağı’na ulaşım 45 dakika ile mümkündür. Toplu ulaşımın bulunmadığı bu dağa, şahsi araç ile ulaşım mümkündür. Eğer aracınız yoksa Manisa’dan araç kiralayabilirsiniz. Kışın gidecekler mutlaka 4X4 araç ile yolculuk etmeli. Yolun çok virajlı ve bozuk olduğu göz önünde bulundurulmalı.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.