• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tam Kafa Dinlemelik: Toskana

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İtalyan çizmesinin diz kısmında yer alan ve 10 ili içerisine alan bölge Toskana olarak kabul ediliyor. Doğal zenginlikleri ve mimari yapılarıyla turistler için oldukça zengin bir tatil bölgesi. Gidenlerin mutlaka fotoğraf çektirdiği Pisa Kulesi de Toskana bölgesinde yer alıyor. Ayrıca Floransa, Siena ve Livorno gibi İtalya’nın ünlü şehirleri de yine bu bölge içerisinde kalıyor.

Gezilecek Yerler

Toskana bölgesini kapsayan her ilde farklı bir güzellik yatıyor. Bu güzelliklerden ilki Pisa Kulesi. Pisa şehrinde yer alan bu tarihi eseri görmek isterken Santa Maria della Spina, Sant Agata ve Camposanto Monumentale’yi görmeyi unutmayın. Gotik mimarisiyle dikkat çeken Lucca’da tarihi yapılar özenle korunuyor. Catetedrale di San Martino, Casa Natale di Giacomo Puccini Müzesi, Palazzo Pfanner ve San Michelle Kilise’si Lucca’nın önemli tarihi eserleri arasında yer alıyor. Yukarıda bulunanların yanı sıra zamanınızı iyi kullanarak Siena, Pienza, Monticchiello ve San Gimignano’yu da ziyaret edebilirsiniz.

Yapılacak Aktiviteler

Toskana bölgesi her şeyiyle zengin bir yer olmasından kaynaklı zaman asla yetmiyor. 10 ili kapsayan bölge içerisinde görülmesi gereken yerleri listelediğinizde karşınıza en az 4-5 günlük bir tatil planı çıkıyor. Fakat unutmayın ki İtalya’nın el değmemiş doğası ve yemekleri, enerjiniz tükendiğinde sizi yeniden canlandıracak ve yola devam etmenizi sağlayacak.

Yeme İçme

Trüf mantarından doğal zeytinyağına kadar pek çok ürün bulunan Toskana’dan aç dönmeniz veya damak tadınıza uygun yemek bulamamanızın imkanı yok. Fettunta ile başlanılan yemek, domates, soğan, salatalık, kapari ve ekmeğin bulunduğu ve Panzanella adı verilen salata ile devam ediyor. Yine ekmekle yapılan ve içerisinde çeşitli sebzelerin bulunduğu Ribollita da kesinlikle denemeye değer. Birçok peynir çeşidini de bulabileceğiniz Toskana’da pizza ve spaghetti ise vazgeçilmezler arasında bulunuyor. Şaraplarıyla dünyaya adını duyurmuş olan Toskana’da Chianti, Montalcino ve Montepulciano’yu ziyaret edebilirsiniz. Bu yerlerde üretilen üzümlerden elde edilen şarapları ve İtalyan mutfağının eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz en güzel restoranlar ise La Bottega del 30, Arnolfo ve Enoteca Pinchiorri.

Konaklama

Toskana bölgesi şehir ve kasabalara ayrıldığı için otel veya hosteller arasında fiyat farkı olabiliyor. Bu nedenle gidilecek şehirlerin önceden belirlenmesi ve rezervasyonun da seyahate çıkmadan halledilmesi işleri kolaylaştırıyor. Floransa’da 7 Santi ve Noble Art, Siena’da ise Guidoriccio uygun oda fiyatlarıyla en çok tercih edilen hosteller arasında bulunuyor. Gecelik oda fiyatı 15 avrodan başlıyor. İne Floransa’da bulunan Hotel Renaissance ise geceliği 200 avrodan hizmet veriyor.

Alışveriş   

Floransa ve Siena, Toskana bölgesinin alışveriş merkezleri olsa da diğer il ve kasabalarda da zevkinize göre hediyelik eşya, giysi vb. ürünler bulabilirsiniz. Özellikle zanaatkarların çokça bulunduğu bölgede el yapımı hediyelik eşyalar en çok satın alınan ürünler arasında yer alıyor. Ayrıca seramik ve ahşap işçiliği de oldukça gelişmiş olan bölgede peynir ve şarap da tercih edebilirsiniz.

Eğlence ve Gece Hayatı

Toskana bölgesinde gece hayatı daha çok Floransa’da yaşansa da farklı yerlerde de eğlence mekanı bulabilmeniz mümkün. Tenax Club, Space Club ve Blanco Beach Bar’ı şehrin en iyi gece kulüpleri olarak sıralayabiliriz. Bunların dışında Vanilla Disco Club Monterrigioni’de, Papillon 78 Monteroni d’Arbia’da, Unyx Club Pistoia’da hizmet veriyor. Ayrıca Cinquale’de bulunan Beach Club, gündüzleri denize girip güneşlenebileceğiniz, geceleri ise eğlencenin doruklarına çıkabileceğiniz bir mekan olarak göze çarpıyor. Toskana bölgesinde yıl içerisinde pek çok festival düzenlenirken, en önemlileri ve dikkat çekenleri yaz aylarında gerçekleştiriliyor. Bu festivaller arasında Fiesloe Müzik Festivali, Regata di San Ranieri, Calcio Storico ve Pucciniano Festivali yer alıyor.

Ulaşım

Türkiye’nin birçok yerinden Toskana bölgesine uçuş bulunuyor. Tabii Toskana bölgesi geniş bir yer olduğu için dilerseniz Pisa’ya dilerseniz de Floransa’ya uçabiliyorsunuz. Uçak bileti fiyatları erken rezervasyonlarda 500 TL’ye kadar düşerken ortalama 900 TL civarında seyrediyor. Bölgeye en çok sefer düzenleyen hava yolu şirketleri ise THY, Lufthansa ve Pegasus.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.