• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tekirdağ Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Tekirdağ Gezi Rehberi

tekirdağ

Balkanların en önemli liman şehri olarak gösterilen ve yüzyıllar boyunca övgüyle bahsedilmiş olan Tekirdağ, Marmara'nın Trakya Bölgesi'nde yer alan illerinden biridir. Masmavi denizi ve yemyeşil ormanları ile yaz döneminde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Tekirdağ'da doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzellikleri de keşfetmek mümkündür. Tekirdağ'ın başta Çerkezköy, Marmara ereğlisi, Çorlu, Malkara ve Şarköy olmak üzere toplamda on bir adet ilçesi bulunmaktadır. Şehrin ekonomisi ise büyük oranda tarım ve sanayiye dayanmakta olup, ülkemizin de ayçiçeği yetiştirme merkezi olarak kabul edilmektedir. Her yıl Haziran ayında Kiraz festivalinin düzenlendiği Tekirdağ'ın ayrıca Tekirdağ köftesi de meşhurdur.

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ, yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistleri yazlık beldelerinde ağırlamasının yanı sıra tarihi mekânları sayesinde de öne çıkmaktadır. Tekirdağ'da gezilip görülmesi gereken yerler arasında Rakoczi Müzesi, Namık Kemal Evi, Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Tekirdağ Şehitler Abidesi, Hora Feneri, Uçmakdere ve Rüstem Paşa Camii yer almaktadır.

Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi

Bir Osmanlı konağı olan Rakoczi Müzesi, Macaristan Prensi II. Frenc Rakoczi'nin 1720 ile 1735 yılları arasında yaşadığı evdir. Ancak Macaristan hükümeti tarafından satın alınmış olan 1932 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ Şehitler Abidesi, Tekirdağ'ın fethi sırasın şehit olan askerlerimiz anısına inşa edilmiştir. Uzun bir merdiven ile çıkılan abide, 1949 yılında açılmıştır. Zafer Mahallesinin Muratlı Caddesinde bulunan abidenin girişinde bulunan merdivenlerinin tam ortasında taşlar ile yapılmış olan yazıt ile Türk Bayrağı göze çarpmaktadır.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, şehrin tarihini yakından tanımak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir adrestir. Müzede, milattan önce dört bin beş yüz yılından bu yana kentte gerçekleştirilen kazılar neticesinde ortaya çıkarılan buluntular sergilenmektedir. 1992 Yılında hizmete açılmış olan müzede, tarih öncesi çağlara ait madeni paralar, mızraklar, savaş aletleri ve süs eşyaları gibi eserler sergilenmektedir. Ayrıca müzenin bahçesinde ise Bizans, Helenistik ve Roma dönemine ait yazıtları mezar taşları ve sütunlar sergilenmektedir.

Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi

Tekirdağ'da görülmesi gereken önemli müzelerden biri olan Namık Kemal Evi, 1993 yılında ziyarete açılmıştır. Namık Kemal Evi olarak ziyaretçilerine açılan müzede, vatan şairine ait belgeler, eserler, tablolar ve resimler sergilenmektedir.

Tekirdağ'ın Tarihi

Tekirdağ, Balkanlar ile Anadolu arasında bulunan konumunun yanı sıra bereketli toprakları sayesinde de tarihi süresince birçok kavim ve kültür egemenliğine tanıklık etmiştir. Tekirdağ'da yapılan çalışmalar doğrultusunda tarih öncesi ile sonrası dönemlere ait pek çok kalıntı bulunmuştur. Yerleşim izlerinin milattan önce dört bin yıllarına kadar uzanmakta olduğu Tekirdağ'da Persler, Roma ve Bizans gibi medeniyetler hüküm sürmüştür. Ancak Süleyman Paşa komutasında bulunan kuvvetlerin Gelibolu'ya çıkması sayesinde 1354 yılının ardından parça parça Türklerin eline geçmeye başlayan bölge, I.Murat tarafından 1357 yılında tamamen Türklerin yönetimi altına almıştır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.