• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Terk Edilmiş Tarihi Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Zamanın acımasızlığını yaşayarak döneminde popüler olan fakat sorasında terk edilen yerlerin sayısı oldukça fazladır. Her terk edilen yerin arkasında gerçek bir hikyae olduğu göz önğüne alınırsa, dünya üzerinde terk edilmiş ve yeniden keşfedilerek hkayalerinin anlatılmasını bekleyen 5 yere gelin beraber göz atalım.

1-) Pripyat, Ukrayna

2-) Ross Adası, Andaman ve Nikobar Adaları, Hindistan

3-) Orpheum Tiyatrosu, New Bedford, Massachusetts

4-) Bannerman Kalesi, Beacon, New York

5-) Graun Kilisesi Kulesi, Reschen Gölü, İtalya

Pripyat, Ukrayna

Pripyat, Ukrayna

Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan Çernobil Nükleer santral çalışanları için kurulan Pripyat günümüzde terk edilmiş bir şehirdir. 1979 yılında kurulan şehir 27 Nisan 1986 yılında Çernobil patlaması sonrasında boşaltılmıştır.

Bu kaza etkileri Hiroşima’daki bomba etkisinden 10 kat daha fazladır. Bu nedenle de yaklaşık olarak üç yüz elli bin kişinin evleri boşaltılmış ve günümüzde de bu şehir hala radyasyon seviyesinin yüksek olmasından dolayı da hayalet şehir olarak varlığını sürdürmektedir. Tur firmaları aracılığıyla özel koruma giysilerle veya zaman sınırlı olarak ziyaret edilen bu kent, dünya tarihinin en önemli terk edilen yerlerinden birisi olarak varlığını sürdürmektedir.

Ross Adası, Andaman ve Nikobar Adaları, Hindistan

Ross Adası, Andaman ve Nikobar Adaları, Hindistan

Hindistan’da yer alan bu üç adadan Ross Adası 1941 yılına kadar İngiliz hükümeti ve yerlilerine ev sahipliği yapmıştır. İngiliz hükümeti yetkilileri yanı sıra 1857 yılında Hindistan İsyanı sonrasında bir cezaevi kurulmuş ve bu tarihten sonra da yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır.

1941 yılına kadar ada üzerinde pastaneler, havuzlar ve bahçeli evlerin bulunduğu Ross Adası, bu tarihten itibaren Hint Ordusuna verilmiştir. Hint ordusunun küçük bir üs kurduğu ross adası, günümüzde ise tur gruplarına günübirlik olarak ev sahipliği yapmaktadır.

Orpheum Tiyatrosu, New Bedford, Massachusetts

Orpheum Tiyatrosu, New Bedford, Massachusetts

Orpheum Tiyatrosu,1940 yıllarının en iyi dekore edilmiş tiyatrolarından birisi olarak 1962 yılına kadar kullanılmıştır. 1962 yılında terk edilip kullanılmayan bu tiyatro, simetrik tasarımı ve Beaux Arts mimarisinin de önemli eserlerinden birisi olarak bilinmektedir.

15 Nisan 1912 yılında herkesin hikâyesini bildiği batmayan gemi Titanik gemisinin battığı gün açılan salon, sadece tiyatro değil, bale salonu, spor salonu ve atış sahası olarak da hizmet verdi.

Günümüzde bu tiyatronun restorasyonu planlansa da henüz bir çalışma yapılmadığından bu görkemli eser terk edilmiş eserler arasında yerini almıştır.

Bannerman Kalesi, Beacon, New York

Bannerman Kalesi, Beacon, New York

Hadson Nehri üzerinde yer alan Pollepel Adası üzerinde yer alan Bannerman Kalesi, İskoç silahlarının satıcısı Frank Bannerman için silah deposu olarak kullanılan bir kaledir.

Bannerman ve eşi ada üzerinde yer alan büüleyici kaleyi inşa ettirerek yazlık olarak kullandılar. 1920 yılında meydana gelen patlama ve yandından sonra büyük zarar gören kale terk edlidi ve günümüzde kaleden geriye kalanları görmek için tekne ve kayıklarla adaya turlar düzenlenmektedir.

Graun Kilisesi Kulesi, Reschen Gölü, İtalya

Graun Kilisesi Kulesi, Reschen Gölü, İtalya

Graun Kilisesi Kulesi, Reschen gölü içerisinde yer almaktadır. Sudtirol bölgesinde yer alan bu kilise kulesi, zamanında ibadet edilen bir kiliseydi. Yapısı itibariyle de dikkat çeken bu kilise günümüzde terk edilen bir kentten ziyade sular altında kalan bir şehri simgelemektedir. ,1950 yılında şehirlere elektrik sağlayabilmek adına bu tarihi kilise sular altında bırakılmış ve buraya içinde bulunduğu Reschen yapay gölü inşa edilmiştir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.