• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tokat Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Tokat Gezi Rehberi

tokat

Tokat Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan bir ildir. Havası ve doğası ile muhteşem bir güzelliğe sahip olan Tokat ilinde gezilecek birçok yer mevcuttur. Tokat eski dönemlere de ev sahipliği yapmasından dolayı eski dönemlerde adı Komano olarak geçmektedir. Daha sonra farklı adlarla da anılmış olan Tokat, Arapların yönetimine geçtiği zaman Dokat adıyla bilinmiş ve son olarak Osmanlı Döneminde Tokat olarak anılan bu güzel il günümüzde hala Tokat olarak bilinmektedir. Tarihi zenginliklerinin bu denli yoğun olmasından dolayı bu ile olan merak her geçen gün artmaktadır. Aynı zamanda havası ve doğasının bu kadar güzel olduğu bir noktaya mutlaka giderek buranın en güzel noktalarını keşfetmekte yarar vardır. Tokat ilinin gezilip görülecek en güzel noktaları şu şekildedir;

Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası, oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahip olan ve yaklaşık olarak 3,5 milyon yıl önce oluşan bir doğa harikasıdır. Aynı zamanda buraya gelip şekillerini keşfeden herkes dünyanın 8. Harikası olarak Ballıca Mağarasını nitelendirmiştir. Tokat Merkez ilçesine yaklaşık olarak 28 kilometre mesafede bulunan bu mağara Ballıca köyünde yer alıyor. Türkiye’de hiçbir noktada göremeyeceğiniz sarkıt şekilleri burada görerek hayretle bu şekilleri izleyebilirsiniz. Tamamen kendi kendine oluşan bu şekiller gelip görenleri hayrete düşürüyor.

Sulusaray Antik Kenti

Sulusaray Antik Kenti

Tokat il merkezine yaklaşık olarak 69 kilometre mesafede bulunan Sulusaray Antik Kenti eski Roma Dönemlerine ait olduğu biliniyor. Şehrin tarihini anlatan kitabe halkın isteği üzerine şehrin giriş noktasına dikilmiştir. Şimdiki dönemlerde açık hava müzesi olarak kullanılan bu antik kent yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Kuruluşu tam olarak bilinmese de yapım tarihinin milattan önce olduğu düşünülüyor. Eski dönemlerde dönemin en büyük 5 şehri arasında bu tarihi kent yer alıyor.

Kaz Gölü

Kaz Gölü

Son dönemlerin en çok ilgi gören noktalarından bir tanesi Kaz Gölüdür. Oldukça huzurlu bir yer olan bu gölün etrafı yeşilliklerle kaplıdır. Kaz Gölü, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı Üzümören Çiftlik Köyünde yer alıyor. Kaz Gölü, kazlarla kaplı olan ve birçok kuş türünü içerisinde barındıran bir noktadır. Tokat’ta yaşayan halk tarafından kuş cenneti olarak nitelendirilen bu güzel yerde gelen ziyaretçilerin gözetleme alanları da bulunuyor. Kaz Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan bir göldür ve kuşlar göç zamanlarında burada konaklama yaparak gölün nimetlerinden faydalanırlar. Sizlerde bu güzel ve ihtişamlı noktaya giderek mutlaka burayı keşfedin.

Sulusaray Kaplıcaları

Sulusaray Kaplıcaları

Tokat Merkeze 68 kilometre mesafede bulunan bu kaplıca birçok hastalığın devasıdır. Özellikle kış ayları geldiği zaman sağlık problemlerinden kurtulmak isteyen ziyaretçiler Tokat’a geldiği zaman soluğu burada alıyor. Kaplıca suyunun çeşitli romatizmalara, cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Sizlerin de bu gibi sağlık problemleriniz varsa mutlaka kaplıcalara gitmenizde yarar vardır.

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.