• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tunceli Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Tunceli Gezi Rehberi

tunceli

Tunceli hem Munzur festivali hem de sosyal medyada adını sıkça duyurmasıyla artık cazip kentlerimizden birisi sayılır. Trekking yapabileceğiniz muhteşem manzaralı yerleri, buzul gölleri ve de Munzur suyuyla da adını duyurmuş bir şehir. Doğal güzellikleri Tunceli'yi çekici kılıyor. Aynı zamanda Alevi kültürü ve okuma yazma düzeyi yüksek olan kültürlü kentlerimizden biri olmasıyla da ün kazandı. Bu yazıda Tunceli'ye gitmişken görmeniz gereken yerleri sıraladık.

Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Nehri'nin aktığı muhteşem vadiyi gezerseniz birbirinden güzel manzaralara şahitlik edebilirsiniz. Burada trekking ve kamp yapmak inanılmaz güzel. Ayrıca Munzur Nehri'nde Zipline ve Rafting deneyimini de yaşamanız da tavsiye edilir. Türkiye'de en uzun rafting yapılacak yer burası. Ovacık yolundaki 40 Munzur gözesi ve Munzur Nehri'ni oluşturan şelaleler de Tunceliler için hem bir mesire yeri hem de kutsal bir önem taşıyor. 

Kutuderesi

Kutuderesi

Kutuderesi şahane plajıyla ünlü ve Tunceli'de yüzmek için tercih edilecek en güzel yerlerden birisi. Temmuz ve Ağustos aylarında biraz kalabalık olabiliyor ama Mayıs ya da Haziran'da sessiz ve sakin bir deniz tatili de yapabileceğiniz bir yer.

Çemişgezek 

Çemişgezek

Tunceli'nin tarihi kalıntılar açısından en zengin yerlerinden birisi Çemişgezek. Burada çok sayıda höyük, cami, kilise, türbe, derviş hücreleri ve medrese bulunuyor. Arkeoloji ve tarih meraklıları için Çemişgezek mutlaka görülmesi gereken yelerden birisi.

Pertek

Pertek

Tunceli'nin bir diğer tarihi eserleri ile nülü ilçesi de Pertek. Burada bulunan Sağman Külliyesi'nde  bir medrese, bir cami, kale, hamam, han ve aşevi bulunuyor. Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma izler de bulunuyor. Baysungur Camii, Pertek Kalesi, Sağman Kalesi ve Çelebi Ağa Camii de önemli tarihi yapılar arasında. 

Trekking ve Tırmanış Önerileri

Trekking ve Tırmanış Önerileri

Eğer doğa sporları ve kaya tırmanışına meraklıysanız Tunceli'de bunlar için çok fazla sayıda yer bulunuyor. Mesela Pülümür ilçesi tırmanış sevenler için harika bir seçenek. Bu ilçenin içinden Pülümür Çayı geçiyor. Pülümür Vadisi de oldukça zengin bir bitki örtüsüne, kanyon ve şelalelere sahip. Bu doğal güzellikler arasında tırmanış yapabilirsiniz. Trekking için Munzur Vadisi Milli Parkı içindeki Mercan Deresi hem trekking hem de piknik için şahane bir yer. Ayrıca burada yazın eriyen karlarla kaplı olan buzul göllerini görebilir ve hatta sıcaklığı beş dereceden on dereceye kadar değişen buzul gölleri sularında yüzebilirsiniz. Ayrıca yine aynı vadide yer alan Kırk Merdiven Şaleleri de gezilecek ve trekking yapılabilecek doğal güzellikler arasında. Tunceli'nin en büyük buzul gölü olan Karagöl ise oldukça yüksek ama kesinlikle tırmanmaya değecek bir manzara sunuyor.

Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü

Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü

Munzur gözeleri dışında Aleviler için kutsal sayılan yerlerden birisi de Bagırpaşa dağı ve burada yer alan krater gölü. Burada yılın her günü kar bulunuyor ve yine muhteşem bir manzaraya sahip Aleviler buraya kurban kesmek için geliyor. 

Tunceli ışgın, kenger ve kirkor mantarı gibi farklı yabani bitkilerin tadına bakabileceğiniz, baharda dağların eteklerinde ters lalelerin yer aldığı manzaraları izleyebileceğiniz ve yöresel olarak çok farklı yemek çeşitleri bulabileceğiniz muhteşem bir ilimiz.  

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.