• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’de Görmeniz Gereken Açık Hava Müzeleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Türkiye, bulunduğu coğrafya nedeniyle, doğu ve batı arasında bir geçiş noktasındadır. Bu nedenle, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Frigler, Urartular, Bizanslılar, sayısız medeniyetler kurmuştur. İnanç turizminde de ayrı bir yeri bulunmaktadır. Farklı dinlere mensup insanların, yaşayışlarını ve kültürlerini bulmak mümkündür. İlk Hıristiyanlığın geliştiği dönemlerde Kapadokya Yöresi, bunlardan sadece biridir. Pek çok alan, günümüzde Unesco tarafından, “Dünya Mirası Listesinde” koruma altına alınmıştır.

Türkiye’de Bulunan Açık Hava Müzeleri Nerededir?

Türkiye’de farklı bölgelerde açık hava müzeleri bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şunlardır:

  • Kapadokya’da bulunan Göreme Açık Hava Müzesi
  • Gaziantep yakınlarında bulunan Yesemek Taş Ocağı ile heykel müzesi
  • Osmaniye’deki Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi
  • İstanbul’da bulunan Miniatürk
  • Kapadokya’da bulunan Zelve Açık Hava Müzesi

Yukarıda sayılanlar en iyi ve en çok merak edilen Açıkhava müzeleridir.

Kapadokya Açık Hava Müzeleri

Kapadokya Açık Hava Müzeleri

Yukarıda bahsi geçen açık hava müzelerini daha yakından tanımakta yarar var. Kapadokya’da bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, ilk Hıristiyanlık dönemine ait, mağara evler ve ibadethaneler ile öne çıkar. Açık Hava müzesi olmasından ötürü, oldukça etkileyici bir atmosfere sahiptir. Tabiat güzellikleri bakımından da Dünya’nın hiçbir yerinde görülmeyecek peri bacaları ile öne çıkar. Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış bir alandır. Manastırlar, kilise ve şapeller, mağaralara oyulmuş şekilde yer alır. Burada görülecek yerler sırasıyla:

Aziz Basileus Kilisesi, Aziz Barbara, Yılanlı, Çarıklı ve Tokalı Kiliseleridir. Erkekler ve Kızlar Manastırı da bir diğer dini yapılardandır.

Zelve Açık Hava Müzesi de Kapadokya sınırları içerisinde bulunan bir başka açık hava müzesidir. Buranın en önemli özelliği, peri bacalarının yoğun olarak görüldüğü yerler içerisinde olmasıdır. Bu bölge üç vadinin içerisinde bulunan son derece farklı bir coğrafyaya sahip, yerdedir. Peri bacalarının oluşumunda volkanik patlamalar sonucu oluşan tüf kayalıklarının, başkalaşmış hali gözlenir. Tüf kayaları, rüzgar gibi doğal etmenlerle başkalaşarak, farklı şekillerde görünmeye neden olur. Bu bölgede de tarihi yapılar, kaya içerisinde manastırlar yer alır.

İstanbul’da Miniatürk’ü Ziyaret Etmek

İstanbul’da Miniatürk’ü Ziyaret Etmek

Miniatürk, son derece büyük bir alana kurulmuş olan, minyatür sergisidir. Doğal bir müze olmasa bile yapay olarak oluşturulan, son derece başarılı bir açık hava sergisidir. Altmış bin metre karelik alan içerisinde, yüz otuz dört tane eserin minyatür hali yer almaktadır. Osmanlı ve Cumhuriyet tarihindeki önemli eserlerin 1/25 oranında küçültülmüş halleri yer alır. Türkiye’nin en karakteristik yapılarının minyatür hallerini görmek mümkündür. En fazla çocuklu ailelerin ziyaret ettiği gözlemlenmiştir.

Yesemek Taş Ocağı ve Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Yesemek Taş Ocağı ve Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Yesemek Taş Ocağı, Gaziantep yakınlarında bulunur. Hitit dönemi en eski taş ocağı olması sebebi ile Unesco tarafından Geçici Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi de Hitit döneminden kalan kale üzerine kuruludur. En eski açık hava müzelerinden olup, çift taraflı hiyeroglif yazıları ile dikkat çeker.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.