• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’de Mutlaka Yapmanız Gereken 25 Aktivite

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kültür zenginliği, görkemli olaylara sahne oluşuyla tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Türkiye, harika doğası ve ihtişamlı tarihi dokusu ile mutlaka görülmesi gereken özelliklere sahip. Hala göremediğiniz yerler mutlaka vardır. Bu listede Türkiye’de görmeniz gereken yerleri derledik.

İstanbul

1. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve ünlü müzeleriyle tarihi yarımada İstanbul’u gezin.

2. Mümkünse “motorları maviliklere sür” mottosuyla,  Ege ve Akdeniz sahillerindeki eşsiz koy ve plajları keşfe çıkın.

3. Cumhuriyetimizin ve yaşamlarımızın mimarı Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir’i, Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni ve Atatürk Müzesi’ni hala görmeyen yerli turistlerimiz varsa kısa bir süre hayıflandıktan sonra programlarını yapıp yola koyulsunlar.

4. İzmir’de Meryem Ana Evi’ni, Trabzon’da Sümela Manastırı’nı, Antalya’da Aziz Nicholaus Manastırını gezerek Türkiye’deki inanç özgürlüğünü görün.

5. Sanat’ın ve Sanaçı’nın ödüllendirildiği, Dünyaca ünlü Antalya Altın Portakal Film Festivali, İstanbul Caz Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali gibi etkinliklere katılın.

6. Dünyanın en muhteşem gündoğumu ve günbatımı manzaralarını da izlendiği, Medeniyetlerinin buluşma noktası olan 2 bin 150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı’na çıkıp taşın sanata döndüğü dev heykelleri ve anıt mezarı görün.

7. Geleneksel eşyaların yanı sıra, dünyaca üncü baharatların ve tatların da bulunabileceği Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Kemer altı gibi tarihi çarşıları görün.

8. Kaş ve Ayvalık’ın masmavi sularında keşfe çıkıp, deniz canlılarıyla buluşun.

9. Afyon, Bursa, Denizli, Kütahya gibi şehirlere giderek, Bin bir derde deva sıcak sularında dinlenip, rahatlayarak şifa bulun.

10. Her yılın aralık ayında Konya’da Mevlana Celaleddin Rumi’yi anmak için düzenlenen Şeb-i Arus kutlamalarına katılıp, Mevlevi kültürüyle tanışın.

11. Her yöresinde sayısız bir tatlar bulunduran, Türk Mutfağının birbirinden güzel yemeklerinden sonra Türk kahvemizi için.

12. Mermerden yapılmış göbek taşına uzanıp, bol köpüklü bir kese yaptırarak, günün yorgunluğunu atabileceğiniz tarihi hamamlara gidin.

13. İstanbul’u kuşbakışı izleyebileceğiniz Çamlıca Tepesi’ne ve Beyoğlu sokaklarına uğrayın. Ünlü Prens adalarında denize girip, tarihi yapılarını ziyaret edin.

14. Tarabya, Beylerbeyi, Üsküdar ve Anadolu Kavağı gibi semtlerdeki balık restoranlarına gidip, taze balıkların ve deniz ürünlerinden yiyin.

15. Türkiye’nin kurulmasıyla ilgili önemli hikayelerin anlatıldığı; Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Şehitliği, Anzak Koyu gibi önemli tarihi noktaları ziyaret edin.

16. Türkiye’de Adrenalin seviyenizi yükseltecek rafting, kayak, tırmanış gibi sporları da yapabileceğinizi unutmayın.

17. 24 farklı uygarlığın ardında bıraktığı izleri yerinde görebileceğiniz Kars’taki UNESCO Dünya Mirası Ani Antik Kenti’ne uğrayın.

18. Bölge halkının deniz diye tabir ettiği, Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü’nde, arkeolojik sit alanı ilan edilen Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarını gezerek, doğanın güzelliğiyle arının.

19. Antalya’da, ünlü Düden ve Manavgat şelalelerinin şırıl şırıl akan sularında serinleyip, temiz havayı ciğerlerinize çekerek arının.

20. Dünyanın ilk mağara kilisesi olarak kabul edilen, Hatay’ın Habib-ün Neccar Dağı (Stauris Dağı) eteklerindeki Tarihi St. Pierre Kilisesi’ni ziyaret edin.

21. Türkiye’nin, Hierapolis ve Efes Antik Kenti ile Selimiye Camii gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan muhteşem yerleri görmeyi ihmal etmeyin.

22. Gözlerimizi yeşile doyuran Karadeniz’de, Ayder Yaylasında yürüyüş, Fırtına Deresinde ise rafting yaptıktan sonra Uzungöl’ün muhteşem manzarasını seyre dalarak huzura boğulabilirsiniz.

23. İstanbul Boğazı’nın görkemli manzarası eşliğinde boğaz turu yapmadan İstanbul’dan ayrılmayın.

24. Dünyaca ünlü Peribacaları’nı kuşbakışı izleyebileceğiniz balonlarla Kapadokya turu yaparken, Sosyal Medya hesaplarınızı coşturacak fotoğraflar çekebilirsiniz.

25. Anlatma görmek bir değil sözünden hareketle Türkiye’nin anlatmaya kalksan kalemler tüketecek, saymakla bitmeyecek daha birçok güzellikleri için hemen yola koyulun.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.