• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’de Önemli 4 Müze

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kültürel mirasımızın parçalarının bir arada görebileceğiniz müzelerin sayısı ülkemizde oldukça fazladır bunların arasında farklılığıyla dikkat çeken müzelerden bir kaçına bu yazımızda yer verdik. Arkeoloji müzelerinin yanı sıra aynı zamanda Tıp Tarihi müzesi,  mozaik ve çini gibi Osmanlı ve Türk tarihinin önemli sanatlarının sergilendiği müzelerden 4 tanesine gelin beraber göz atalım.

1-) Zeugma Mozaik Müzesi

2-) Efes Müzesi

3-) İstanbul Çinili Köşk Müzesi

4-) Antalya Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesinde sergilenen ve dünyaca ünlü Çingene kızı mozaik eseri Gaziantep’te yer almaktadır. 2011 yılında fataliteye geçen ve dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, sanat eserlerinin yanı sıra mimarisi, teknolojik alt yapısı ve donanımıyla da dikkat çekmektedir.

İki bin yıllık mozaiklerin sergilendiği bu müze de, mozaiklerin eksik parçaları lazer sistemi ile tamamlanmaktadır. On üç armoniden oluşan günümüze kadar bozulmadan gelen mozaiklerden en ünlüsü olan “Çingene Kızı” mozaiğini de bu müze de görebilirsiniz.

İstanbul Çinili Köşk Müzesi

İstanbul Çinili Köşk Müzesi

500 yıldan uzun süredir ayakta kalmayı başaran Çinili Köşk, Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilmiştir. Topkapı Sarayı’na yazlık saray olarak yaptırılan ve “Sırça Köşk” veya “ Sırça Saray”  olarak bilinen bu yapı, Arkeoloji Müzesi’nin karşısında yer almaktadır. Sarayı’na ilk yaptırılan yapı olması sebebiyle de dikkat çekmektedir.

1981 yılında Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü himayesine giren ve müze koleksiyonunda yer alan 13-19 yy. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma seramik ve çinilerin kronolojik olarak sergilendiği bir müze olarak hizmet vermektedir. Müze içerisinde her şey kronolojik sıraya göre dizayn edilmiştir. 2000 ‘den fazla eserin sergilendiği üze de Kütahya ve Çanakkale yapımı çinilerde yer almaktadır. İstanbul gezilerinde kesinlikle görmeniz gereken Topkapı Sarayı ziyaretlerinizde Sırça Sarayı’ da görmeden ayrılmamanızı öneririz.

Efes Müzesi

Efes Müzesi

İzmir’de yer alan Efes müzesi, Efes Antik kenti olarak da bilinmektedir.  Mermerden yapılmış ilk kent olan Efes Roma’nın önemli şehirlerinden birisidir. Ayrıca Antik Yunan Kenti olması da tarihi açıdan önemini daha da arttırmaktadır. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Efes Kalıntıları 2015 yılından itibaren resmi olarak Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Ören yeri olarak kabul edilen Efes Müzesi, 8 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf), İsa Bey Camii gibi birçok yapıyı görebileceğiniz bu antik kent, açık hava müzesi olarak hizmet vermektedir. İzmir seyahatlerinizde kesinlikle görmeniz gereken yerler listenizde olmasını öneririz.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Antalya genel olarak yaz turizmi ile öne çıksa da Antalya Müzesi büyüleyici heykellerini de görmenizi öneririz.

Arkeolojiye ilgi duyan Süleyman Fikri Erten’in Kurtuluş Savaşı’nda çabaları ile kurulan Antalya Müzesi, ilk olarak Tekeli Mehmet Paşa zamanında küçük bir alanda hizmet vermeye başlasa da savaş bittikten sonra açık hava müzesi olarak 1972 yılında günümüzdeki yerine taşındı. 1988 yılında Avrupa Konseyi Özel Ödülü alan Müze, 30.000 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Heykellerin ve taş yapıtların sergilendiği müze de bahçesi ve hava galerileri de dikkat çekmektedir.  Likya, Pamfilya ve Psidia gibi antik kentlerin ve bu kültürlere ait yapıları görebileceğiniz müze Antalya seyahatlerinizde gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.