• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

TÜRKİYE’NİN EN İYİ VE EN GÜZEL DALIŞ NOKTALARINA UÇUŞA HAZIRLANIN

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

TÜRKİYE’NİN EN İYİ VE EN GÜZEL DALIŞ NOKTALARINA UÇUŞA HAZIRLANIN

Türkiye’nin en iyi ve en güzel dalış noktaları nereleridir sorusuna bu yazımızda sizler için cevap vermeye çalışacağız. Yurtiçi uçak biletinizi bu güzel dalış noktaları için şimdiden ayarlayın.

Marmara bölgesinden Ege bölgesine, Ege bölgesinden Akdeniz bölgesine varıncaya kadar ülkemizde yer alan bir birinden güzel dalış noktalarını sizler için araştırdık. Hayata 2019’da yeni bir başlangıç yapmak istiyorum diyenler için dalış yapma fikrini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Şimdi hazır olup derin bir nefes alarak dalış bölgelerine birlikte girelim.

1-) PAMUK(DİMİTRİ) BATIĞI KANYONU / KAŞ

Pamuk batığı kanyonuna ulaşabilmek için öncelikle sığ bir boğazdan geçtikten sonra kanyon girişine gelebiliyorsunuz. Derinliği 20 metreyi bulan iki duvarın içinden aşağı süzülerek dalışa başlayabilirsiniz. Duvarlarda ki deniz hayvanlarını ürkütmeden dalışa devam ederek izlenimlerinizden büyük keyif alacaksınız.

Kanyonun içine ilerlediğinizde karşınıza ufak bir mağara çıkacak. Bu mağarada yaşayan karidesleri izlemek için yanınızda el fenerinizi mutlaka bulundurmalısınız. Bu kanyonun dibinde yapacağınız deniz yolculuğunda ki muhteşem görünüm sizleri büyüleyecektir.

2-) BÜYÜK RESİF KANYONU / BODRUM

Büyük Resif Kanyonu’nda ki dalış mesafeleri 4 metreden 36 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bu kanyonun en büyük özelliği ise Kızıldeniz’den göç ederek Ege bölgemizin su altı canlıları ile komşu olan farklı türlere ev sahipliği yapmasıdır. Diğer kanyonlara göre burada farklı deniz canlılarına da şahitlik yapabilirsiniz. 12 ay boyunca dalışa açık olan bu bölgede kışın suyun sıcaklığı 14 dereceye kadar düşebiliyor.

Bodrum bilindiği gibi ülkemizin en iyi dalış bölgelerinden biri sayılmaktadır. Resif kanyonuna ilaveten yakınlarda Delikli mağara ve Batık kanyonlarında da dalışlar yapabilirsiniz.

3-) LUNDY BATIĞI / SAROS – ÇANAKKALE

LUNDY BATIĞI / SAROS – ÇANAKKALE

Lundy Batığı isminden de anlaşılacağı üzere Çanakkale savaşı zamanında denizin dibine inmiş bir savaş gemisinin kalıntılarından adını almaktadır. Saros Körfezi’nde ki şiddetli çatışmaların bıraktığı izler hala denizin dibinde bulunuyor. Top mermileri ve batan gemiler bu dalışlarda çok rahatlıkla görülüyor. Lundy Batığı olarak isimlendirilen bu gemi kalıntısının ahşabı çürümüş olduğu için dalış yapanlar rahatlıkla içine girebilerek resim çekme şansına sahip oluyorlar.

Lundy Batığı’nın etrafında yer alan cephane kalıntılar, top mermileri ve savaşa dair eserler de dalışla birlikte görüntülenebilir ve o geçmişi hayalinizde yaşayabilirsiniz.

4-) 9 EYLÜL VE ALAYBEY BATIĞI / KARABURUN – İZMİR

9 EYLÜL VE ALABEY BATIĞI / KARABURUN – İZMİR

İsmini turizm amaçlı olarak 2016 yılında proje kapsamında batırılan iki vapurdan alan bu dalış bölgesi daha çok eğitim amaçlı kullanılıyor. Su altı zenginlikleri yönünden İzmir halkının daha çok tercih ettiği Karaburun, dalışlar için en ideal konumlardan birisi.

Proje kapsamında turist çekme amaçlı yapılan bu batıklarda şu sıralarda birçok deniz canlısı yaşamaktadır. Kışın 12 dereceye kadar düşen su sıcaklığı sebebiyle daha çok bahar ve yaz aylarında turistlerin uğrak mekanıdır. Kış mevsiminde ise öğretim amaçlı sürekli olarak kullanılıyor. Fakat dalış merkezlerinin sürekli açık olmaları ile birlikte gelen turistlerin de dalışlarda zorluk yaşamamaları için el birliği ile yardımcı olunuyor.

Batıklarda yaşayan deniz altı canlılarına ilaveten akıntıdan dolayı görüş mesafesi daralsa da buranın en yoğun misafirleri ise ahtapotlar tarafından hiç boş bırakılmıyor.

5-) KEL DAĞI / SAMANDAĞ – HATAY

KEL DAĞI / SAMANDAĞ – HATAY

Hatay denince akla gelen dalış noktası olarak ilk başta Kel Dağı ismini duyacaksınız. Kış aylarında dahi 19 derecenin altına düşmeyen su sıcaklığı ile en çok tercih edilen dalış konumlarından biridir. Ayrıca Samandağ, uzunluğu ile dünyanın en uzun 10. Plajı olarak bilinmektedir. Süveyş kanalına yakınlığı dolayısıyla en zengin balık türleri de bu sularda görülebiliyor.

Türkiye’nin ve Doğu Akdeniz bölgesinin Kızıldeniz’i ünvanını taşıyan Samandağ, her çeşit sualtı zenginliğine sahip olan bir özelliği içinde barındırmaktadır. Manta ve köpek balığı da bu zengin canlı türlerine örnek iki küçük misaldir. Gözleriyle görmek isteyen dalış meraklılarının en yoğun rağbet gösterdiği bir bölgemizdir.

12 ay boyunca dalış imkanı sunduğu ve zengin sualtı çeşidine sahip olduğu halde tek kötü tarafı ise bölge halkının arada dinamit patlama ile avcılık yapmaya çalışmalarıdır. Su altında şiddeti hissedilen patlamalara alınan önlemler de artırılmış durumda.

6-) AFKULE / FETHİYE

AFKULE / FETHİYE

Türkiye’de en gözde dalış noktalarından biri de yaz aylarında deniziyle ün salan Fethiye’nin Afkule dalış noktasıdır. Tek farkı ise ileri seviye dalgıçlar için daha uygun olmasıdır. Dalış noktasından giriş yaptıktan sonra karşınıza bir mağara çıkar. Mağaranın derinliği 27 metre uzunluğundadır. Dibe doğru  ilerledikçe gözlerinizle farklı çeşitlerde ki mercanları görebilirsiniz.

Ayrıca mağaranın hemen yanında “Türk Hamamı” isminde bir dalış yeri daha vardır. Derinliği 10 metre seviyesindedir. Bu dalış bölgelerinde bildiğiniz gibi Fethiye’de suyun kışın bile en düşük sıcaklığı 19 derece olduğu için her mevsim uygundur.

Bu konuma varmak için Dalaman havalimanına uçak bileti alıp oradan da 45km karayolu ile Fethiye’ye ulaşabilirsiniz.

7-) FLYING FISH / UÇAN BALIK BANKOSU / KAŞ

FLYING FISH / UÇAN BALIK BANKOSU / KAŞ

Türkiye’nin en güzel ve en temiz suyuna sahip Kaş bölgesinin uğrayanlar tarafından öeşhur edilmesinin yegane sebeplerinden biri de doğal olarak harika olmasıdır. Tatil, yüzme ve dalış için en ideal konumlardan birisi de Kaş’tır.

Yılın 4 mevsimi dalış için müsait olan bu sularda kışın en düşük su sıcaklığı ise 17 derecenin altına düşmemektedir. Flying Fish ise yine 2. Dünya savaşı sırasında Meis adasını bombalamaya giderken uçaksavar ile düşürülen bir savaş uçağının kalıntılarını barındırır.

Uçağın kalıntıları 55 metre derinlikten 71 metre derinliğe kadar inmektedir. Buraya dalış ise sadece tecrübeli ve profesyonel dalışçılar tarafından yapılır. Avcı balıklarının çok görüldüğü bu noktada bazen de sert akıntı dolayısı ile dalış yapmak imkansız hale gelir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.