• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’nin En Önemli 5 Yemeği

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Türkiye’nin En Önemli Beş Yemeği

Türkiye, bulunduğu konum itibari ile Asya ve Avrupa Kıtası’nın kesiştiği geçiş bölgesindedir. Hem Ortadoğu hem de Balkan Mutfağının izlerini görmek mümkündür. Ortadoğu Mutfağından etkilenen bölgeler, Güney ve Güneydoğu Bölgeleridir. Hatay, Gaziantep, Urfa mutfağında bu izleri görmek mümkündür. Trakya yöresinde de Balkan mutfağının izleri yer alır. Ege mutfağı, aldıkları göç ve mübadeleler ile Girit mutfağından etkilenmiştir. Ayrıca yörede yaşamış olan Rum nüfusunun da yemek kültüründe izleri bulunmaktadır.

Türk Mutfağının en önemli beş yemeği sayılacak olursa, akla şunlar gelecektir:

  • Kebaplar
  • Mantı
  • İskender Kebap
  • Tatlılardan, baklava öne çıkar.
  • Çiğ Köfte öne çıkacaktır.

Kıyma Kebap

Kıyma Kebap

Türk Mutfağının en önemli lezzetleri arasında, kebaplar gelecektir. Orta Asya’dan bugüne Türk Mutfağının ayrılmaz parçası, et yemekleri ve kebaplardır. Odun ateşinde, yapılan şiş kebaplar ayrı bir lezzet kaynağıdır. Mangalda yapılan türlerinde, kömür de kullanılmaktadır. Kullanılan etler, genelde kuzu ve dana eti karışımı olmaktadır. Özel olarak çekilen etler, kimi zaman satırda da kıyılmaktadır. Özellikle kebap türü yemekler de Adana İli, akla gelen ilk isimlerden biridir.

İskender Kebap

İskender Kebap

İskender Kebap, Bursa İline özgü yemeklerden biridir. Pideler üzerinde yer alan üç tür et, yemeğin ana unsurunu oluşturur. İrili ufaklı köfteler ve kıyılmış döner göze çarpmaktadır. Üzerine, yoğurt ve kızdırılmış tere yağ gezdirilir.

Türk Mutfağında Mantının Yeri ve Önemi

Türk Mutfağında Mantının Yeri ve Önemi

Türk Mutfağında, kebaplar kadar, hamur işlerinin de yeri çok fazladır. Hamur işleri denildiği zaman, akla ilk gelenlerden biri de mantıdır. Açılan hamur, şeritler halinde kesildikten sonra, içlerine kıyma konularak kapatılır. Mantı, hemen her yörede yapılmakla birlikte, özellikle Kayseri İlinde en farklı ve özel şeklini almıştır. Küçük yapılması ve çok çeşitli baharatlarla zenginleştirilmesi bu yöreye özgüdür. Diğer yörelerde yapılan mantının ebatları biraz daha iridir. Kayseri’de yapılan şekli, oldukça küçük kapatılmış hamur parçalarıdır. Mantı, üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızdırılmış pul biber ve yağ ile servis edilir.

Tatlılardan Baklava

Tatlılardan Baklava

Türk Mutfağı, tatlılar konusunda da geniş bir içerik sunar. Şerbetli tatlılar içerisinde yer alan, baklava Gaziantep yöresinin en önemli lezzetleri arasındadır. Fıstıklı, kaymaklı, fındıklı yapılan türleri, hakiki tere yağ kullanımı, eşsiz bir lezzet sunar. Üzerine dökülen şerbeti ile Gaziantep yöresinin en önemli tatları arasındadır.

Çiğ Köfte

Çiğ Köfte

Çiğ köfte, etli ve etsiz yapılan türleri ile bilinir. Bulgur içerisine katılan soğan, et ile yoğrularak yapılan çiğ köfte, Türk Kültürü’ne ait yemekler arasındadır. Çiğ Köfte, özellikle Güneydoğu yöresine özgü lezzetler arasındadır. Çiğ köfte yapımında en tanınan illerin başında, Şanlıurfa gelmektedir. Bulgurun içerisine katılan, acı pul biber ve türlü baharatlarla son derece lezzetli yemekler arasındadır. Çiğ köfte içerisine katılan etin, yağsız olması önem taşır. Elle yoğrulan, son derece zahmetli, bir o kadar da lezzetli yemekler arasındadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.