17 Nisan'a kadar tüm yurt dışı uçuşlar iptal edildi. Ayrıca yurt içi uçuşlara yalnızca özel izin sahipleri bilet alabilirler. Ayrıntılı bilgi için lütfen 0212 221 1 221
  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’nin En Otantik Çarşıları

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Çok sayıda medeniyete yüzyıllar boyu ev sahipliği yapması. Bu medeniyetlerin bugünün Türkiye’sine katkıları ise tartışılmaz. Medeniyetlerin günümüze kadar ulaşan eserleri, Türkiye’yi turizm açısından gezilip görülmesi gereken ülkeler listesine dâhil ediyor.  Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinde kazaz, bedesten, han veya çarşı olarak inşa edilen yerler yıllar boyu yaşanmışlıkları, alışveriş geleneklerini günümüze taşırken, mistik Türkiye’nin en güzel örnekleri olarak hayatımızda yerini alıyor. Türkiye’nin en otantik çarşıları o kadar fazla ki hangi birini seçeceğimiz konusunda biz bile zorlandık. İşte en çok gezilen, keyif veren alışverişlerin vazgeçilmezleri Türkiye’nin en otantik çarşıları:  

Kapalı Çarşı, İstanbul

İstanbul’u gezmek denilince akla gelen ilk çarşıdır Kapalıçarşı. 22 kapılı, 64 cadde ve sokaktan oluşan, toplamda 3600 dükkana ev sahipliği yapan çarşının büyülü havasını soluyan günlük 400.000’e yakın ziyaretçisi oluyor. Yapıldığı yıllarda her sokak verilen hizmetlere göre belirlenmiş; yorgancılar caddesi, terlikçiler caddesi, kalpakçılar caddesi gibi isimlerle adlandırılırmış. Kurulduğu yıllarda dünyanın en eski bankasının yer aldığı, ilklerin çarşısı olan Kapalıçarşı, renkli, canlı, mistik havasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. 

Mısır Çarşısı, İstanbul

1660 yılından beri İstanbullulara hizmet veren otantik Mısır Çarşısı’nı da unutmamak lazım. Eminönü'nde, Yeni Cami'ye ve Çiçek Pazarı’na komşu olan Mısır Çarşısı, çok kez restorasyon geçirerek günümüze ulaşmış. Mısır Çarşısı, özellikle baharat ve kuruyemişleriyle meşhur. Değişik gıda ürünlerinin yanı sıra bitki tohumları, Osmanlı döneminde hastalıklar için kullanılan bitkisel karışımları rahatlıkla bu çarşıda bulabilirsiniz. En taze kuruyemiş, şarküteri ürünleri de Mısır Çarşısı’nda satılıyor.

Kemeraltı Çarşısı, İzmir

İzmir’de alışverişin kalbi sayılan Kemeraltı Çarşısı, dünyanın en büyük ve açık hava alışveriş yerlerinden biri olarak tarihe adını yazdırmış miraslarımızdan sadece biri. Antik dönemden beri İzmir’de yaşayanlara hizmet veren Kemeraltı Çarşısı sadece bir çarşı değil, aynı zamanda camileri, hanları ve kervansaraylarıyla da zamanda yolculuğa çıkarıyor. Kemeraltı çarşısını gezmek, buram buram tarih kokan ara sokakların, küçük küçük dükkanların sizleri selamladığı bir açık hava müzesini gezmekten keyif alacağınıza eminiz. Hisar Camii’nin yakınlarında yer alan kahvecilerden mis kokulu dibek kahvesi, sakızlı kahve, Şekerciler Çarşısı’ndan binbir çeşit renkli lokum, meyveli jöleler, Havra Sokağı’ndan taze taze şarküteri ürünleri, Kızlarağası Hanı’ndan yöresel kumaşlarla hazırlanmış giysi, şal ve evinize süs eşyaları alabilirsiniz.

Bedesten Çarşısı, Trabzon

Osmanlı tarihinin önemli çarşılarından biri olan Trabzon Bedesten Çarşısı kıymetli eşya satışı yapan esnaflarıyla geleneğini sürdürüyor. Birbirinden lezzetli Karadeniz yemeklerinin sunulduğu restoranların bulunduğu Bedesten Çarşısı’nın üst katları da otantik kafeler ile zenginleştirilmiş. Gezmekten yorulduğunuz zaman bir fincan demli çay ya da okkalı Türk kahvesi keyfi yapmak Bedensten Çarşısı gezme geleneğinin bir ritüeli. Bedesten Çarşısı, sabah 10’dan gece 23.00’e kadar ziyaretçilerini ağırlıyor.

Paspatur Çarşısı, Fethiye, Muğla

İlginç ismiyle merak uyandıran, Fethiye’nin en eski yerleşim alanı olarak da bilinen Paspatur Çarşısı, Fetihiye Marina ve Çarşı Caddesi arasında yer alıyor. Çarşıya ulaşım oldukça kolay. Paspatur “Eski Kent” anlamına gelen ismiyle büyük ilgi görüyor ve her yıl binlerce turist buradan alışveriş yapıyor. Paspatur Çarşısı, halı, kilim, kuyumcuların yer aldığı 5 sokaktan oluşuyor. Çarşının ahşap cumbalı evlerin altındaki dükkanlarında gezmek ve alışveriş yapmak, Paspatur suyundan içmek Fethiye tatilinizin unutulmazlarından olacak. Rivayete göre eğer çarşının içinden geçen Paspatur suyundan içerseniz, Fethiye’ye en az bir kez daha geleceğinize dair bir batıl inanış da var.   

Alipaşa Çarşısı, Edirne

Çoğu tarihçiye göre yapıldığı yıllarda altın ve gümüş ticaretini yapan birçok tüccarın dikkanının bulunduğu Ali Paşa Çarşısı, o dönemlerde Avrupa’nın en temiz ve düzenli çarşısı olarak gösteriliyordu. Özellikle Edirnelilerin Kapalıçarşı olarak adlandırdığı bu otantik çarşı, günümüzde altın ve gümüş işlemeleri yapan esnafların yoğunlukta olduğu, günün her saati hareketli ve renkli bir yer.

Koza Han, Bursa

Osmanlı mirası, Bursa’nın en gözde alışveriş çarşılarından biri olan Koza Han, tarih kokan dükkanlarıyla  yıllara meydan okuyarak ziyaretçilerine hizmet veriyor. Bursa’nın meşhur kaliteli ipek kumaşları, eşarp ve şallar, çeyizlikler, tekstil ürünleri, hediyelik eşya gibi çok sayıda farklı ürünün satıldığı Koza Han, hafta içi sabah 8’den akşam 19’a; cumartesi 8’den 20’ye; pazar günleri ise 10.30’dan akşam 18.30’a kadar ziyaret edilebiliyor. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.