• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’nin En Popüler 5 Antik Kenti

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Tarihi ile dikkat çeken ülkemizde sayısız antik kent bulunmaktadır. Doğusundan batısına kadar kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan antik kentlerin sayısı oldukça fazladır. Size bu yazımızda ülkemizin en popüler ve en çok ziyaret edilen antik kentlerinden bazılarını tanıttık. Türkiye’nin önemli antik kentlerinden 5 tanesine gelin beraber göz atalım.

1. Efes – İZMİR

2. Troya – ÇANAKKALE

3. Bergama – İZMİR

4. Hasankeyf – BATMAN

5. Zeugma Antik Kenti ve Müzesi – GAZİANTEP

Efes / İZMİR

Efes- İZMİR

Her yıl, 1.5 milyondan fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu antik kentin tarihi M.Ö 9000 yıllara kadar dayanmaktadır. Günümüze kadar gelen ve kalıntılarının Roma dönemine ait olduğu bu antik kent içerisinde Hadrianus Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Odeon ve Kuretler Caddesi gibi birçok döneminin yapılarını görmenize olanak sağlamaktadır.

Troya / ÇANAKKALE

Troya / Çanakkale

Dünya’nın bilinen en ünlü antik kentlerinden birisidir, Troya. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Antik kentin kuruluşu tahmini olarak 5000 yıl öncesidir. Truva Atı hikâyesinin sahibi olduğu bölge olması da bu antik kentin popüler olmasının nedenidir. Çanakkale sınırları içerisinde yer almaktadır.

Hasankeyf / BATMAN

Hasankeyf / BATMAN

En eski yerleşim yerlerinden birisi olan Hasankeyf, kuruluşuna dair tam bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat M.Ö 8. Yüzyıla kadar geçmişinin olduğu düşünülmektedir. Birbirinden güçlü, döneminin en iyi imparatorluklarından Bizans, Emevi, Eyyubi ve Osmanlı gibi ulusların hâkimiyetinde kalan bölge de bine yakın mağara, kaleler, cami ve saray bulunmaktadır. Günümüzde de özellikle Hasankeyf görmek üzere özel turlar düzenlenmektedir.

Bergama / İZMİR

Bergama / İzmir

İzmir’in 109 kilometre dışında yer alan Bergama Antik kenti, günümüzde aynı isimle anılan Bergama ilçesinde yer almaktadır. Bergama antik kenti, Yunan Tanrılarının tapınaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Zeus Sunağı ve Tapınağı, Athena Tapınağı ve Traian Tapınağı akla ilk gelen tapınaklardır. Ayrıca parşömenlerin yer aldığı Asya’nın ilk kütüphanesine de evb sahipliği yapan Bergama Antik kenti dünyanın en dik tiyatrosuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi / GAZİANTEP

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi / GAZİANTEP

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi, Gaziantep’in Belkıs Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Askeri ve ticari yönden stratejik bir bölgede olmasından kaynaklı birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Her dönemde ve yüzyılda önemini koruyan bu antik kentte Ares heykeli, Triton, Poseidon, Oceanos ve Tethys mozaikleri gibi çok değerli tarihi eserleri ve yapıları görebilirsiniz. Ayrıca Antep’in lezzetli yemeklerinden de tadabilirsiniz.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.