• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’nin Öğrenci Dostu Şehirleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Son zamanlarda açılan üniversitelerle beraber hemen hemen her ilde en az 1 üniversite bulunmaktadır. Üniversite tercihi yaparken şehir olanakların da göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. En az hayatınızın 2 yılını geçireceğiniz ve üniversite hayatınızı dolu dolu yaşamak isterseniz öğrenci dostu şehirleri tercih edebilirsiniz.  Bu şehirlerden bazılarını sizler için sıraladık.

1. Eskişehir

Eskişehir

Daha önce Eskişehir Osmangazi ve Anadolu üniversitelerinin bulunduğu şehirde Anadolu Üniversitesi bölünmesiyle Eskişehir Teknik Üniversitesi de açılarak şehrin üniversite sayısı 3’e çıkmış oldu. 80 bine yakın öğrencinin ikamet ettiği şehirde yurt ve kiralık ev sorununun bulunmaması sebebiyle memnuniyet oranı en yüksektir.

2. Aydın

Aydın

Kiralık ev ve yurt olanaklarının çok olması, ulaşımın kolaylığı, İzmir’e yakınlığı, sosyal aktivite ve tatil Merkezleri’nin çokluğu gibi birçok avantajıyla Aydın 20 binden fazla Adnan Menderes Üniversitesi öğrencisinin memnuniyetini kazanıyor.

3. Antalya

Antalya

Akdeniz Üniversitesi’nin yanı sıra kentte Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve Antalya Akev Üniversitesi de öğrencilerin eğitim gördüğü diğer üniversiteler bulunuyor. Ulaşımdaki düşük maliyetler, ev ve yurt alternatifindeki bolluk kültür ve sanat aktivitelerinin çok olması öğrencilerde memnuniyeti arttırıyor.

4. Çanakkale

Çanakkale

Diğer öğrenci şehirlerinde görüldüğü gibi Çanakkale’de de ev ve yurt olanaklarının fazlalığı, kentte gıda ve günlük yaşam maliyetlerinin ortalama düzeyde seyretmesi ve ulaşımdaki kolaylıklar 18 Mart Üniversitesi öğrencilerinin memnuniyetini sağlıyor.

5. Muğla

Muğla

Büyük bir şehir olmasının yanı sıra turizm açısından da yaz aylarında herkesin tercih ettiği bir kentte okumak istemez misiniz? Okul döneminde ölü sezon olarak adlandırıldığından fiyatlar okul sezonunda oldukça uygun. Oldukça rahat bir öğrencilik geçirebilirsiniz. Hem eğlenceleri hem de kültürel aktiviteleriyle dolu dolu bir öğrencilik için Muğla’yı tercih edebilirsiniz.

6. İzmir

İzmir

Devlet ve özel üniversitelerin fazla olması bu şehirde ki öğrenci nüfusunu da hayli arttırmaktadır. Durum böyle olunca da öğrencilere özel tek odalı evlerden, apartlara ve özel yurtlardan yarı özel yurtlara kadar birçok konaklama seçeneği de İzmir’de mevcut. Hem kültürel açıdan kendinizi geliştirebileceğiniz hem de okurken çalışmak isteyenler içinde İzmir oldukça uygun bir şehir.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.