• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Uçak Yolculuğunda Rahat Etmeniz İçin İpuçları

Anasayfa » Haber & Duyuru

Uçak yolculuğunda rahat etmeniz için yapmanız gerekenler oldukça basit olmasına rağmen yine de çoğu zaman unutulduğundan veya önemsenmediğinden dolayı kısa süren uçak yolculukları dahi işkenceye dönebilmektedir.

Uçak yolculuklarınız da rahat etmeniz için ipuçlarımız da sizlere daha konforlu ve rahat bir seyahat etmeninizi sağlamak amaçlı bilgiler yer almaktadır.

uçuş öncesi

Uçuş Öncesi

Uçuşlarınızın daha rahat geçmesi için ilk ve en önemli adım uzun uçuşlardan önce uçuş öncesi hazırlıklardır. Uçuşunuz öncesinde ılık suyla duş almak, hafif bir şeyler atıştırmak kendinizi iyi hissetmeniz ve sağlığınız için de oldukça önemlidir. Kısa veya uzun uçuşlarda basınç farklı ister istemez bünyenizi rahatsız edebileceğinden yağlı, tatlı ve ağır yemeklerden uzak durmanızda fayda var. Kapalı alan korkusu olmayan kişilerin bile uçakla yolculuklarda rahatsız olabilmektedir. Bu durumdan dolayı psikolojik olarak da kendinizi kapalı bir alanda uzun süre kalacağınıza dair hazırlamanız oldukça önemlidir.

el bagajı

El Bagajı Hazırlığı

Uzun uçuşlarda sürekli olarak uyurum, gideceğim yere varırım düşüncesi sıkıntılı bir sürece girmenize neden olabilir. Bu nedenle de uçuş sırasında yanınıza aldıklarınız oldukça önemlidir. Zaman geçirebileceğiniz dergi veya kitaplar, müzik dinleyebileceğiniz müzik çalarınız ve izleyebileceğiniz filmleri yanınıza almanızda fayda var. Bunlara ek olarak uçuş sırasında üşümeniz veya aşırı terlemeniz durumlarında üzerinizi değiştirebileceğiniz farklı bir kıyafeti de yanınıza almanız kendinizi daha güvende ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. El bagajınızda uçak da servis edilen yemekleri yiyemiyorsanız hafif birer atıştırmalık da bulundurmanız yine uzun süren açlık durumunuzu gidermenize fayda sağlar.

kıyafet seçimi

Kıyafet Seçimi

Uzun yolculuklarda dar ve sıkan kıyafetlerden ziyade daha rahat oturup kalkabileceğiniz kıyafetler tercih etmenizi öneririz. Basınç farkından kaynaklı ve uçak da uzun süre hareketsiz kalmanızdan kaynaklı ayaklarınız şişebilir bu nedenle spor ayakkabı tercih etmenizi öneririz. Ayrıca vücudunuzda ödeme bağlı olarak farklı yerlerinde de şişlikler meydana gelebilir. Bu nedenle de kıyafet seçiminde bol kıyafetler seçmeniz uçak yolculuğunda rahat etmeniz açısından da son derece önemlidir.

koltuk seçimi

Koltuk Seçimi

Koltuk seçimi de uçak yolculuğunuzda rahat etmeniz için önemli bir kondur. Uzun süre oturacağınız bir yer olmasından kaynaklı uçuş öncesinde koltuk seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Check-in sırasında verilen koltuklar uçağın doluluk oranına bağlı olarak gerçekleştirildiğinden rahat edeceğiniz bir yerde oturmanız mümkün olmayabilir. Örneğin kilolu bir insanın orta koltuklarda oturması hem kendisini hem de yanındaki kişileri rahatsız edebileceğinden huzursuz bir yolculuk geçirmenize neden olabilir. Uzun yolculuklar da cam kenarı tercih etmeniz dışarıyı izlemeniz veya uyumanız da kolaylık sağlasa da hareket kabiliyetinizi de kısıtlamasından kaynaklı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Koridor tarafında ise daha ferah hissedebilir ve uçak koridorunda küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Tam olarak önceliğinizi belirlemeli ve ona göre de seyahat sırasında rahat etmek için koltuğunuzu önceden seçebilirsiniz.

uçak yolculuğu

Bunların dışında uçak yolculuğunda rahat etmeniz için yapmanız gerekenleri listelersek;

Öncelikle ödem oluşumunu engellemek ve kas tutulmalarını da engellemek amaçlı düzenli olarak gerinmeniz ve kaslarınızı açmanız uçuş sırasında rahatlayıp gevşemeniz ve uçuş sonrasın da rahat etmenizi sağlayacaktır.

Uçaklarda havalandırma sisteminden kaynaklı olarak hava sürekli kurudur. Bu durumda cildinizde kurumaya neden olduğu gibi organlarınız da susuz kalmasına da neden olabilir. Bu nedenle düzenli olarak uçuş sırasında su içmenizi ve elinize, yüzünüze nemli veya yağlı bir krem uygulamanız da cildinizin de rahatlamasını, uçak yolculuğunda rahat etmenizi sağlayacaktır.

Hava basıncı farklılığı, vücudumuzda basınç dengeleyici olan kulaklarımızı fazlasıyla etkilemekte ve rahatsızlık hissi verebilir. Bunu atlatmanın en kolayı uçağın kalkış esnasında yutkunmak veya sakız çiğnemektir. Uçuş sırasında sık sık yutkunmayı unutabilirsiniz bu nedenle de yanınızda sakız bulundurmanız ve çiğnemeniz kulaklarınızı rahatlatıp, hava basıncından dolayı oluşacak rahatsızlıkları en aza indirgeyerek uçak yolcuğunda rahat etmenizi sağlayacaktır.

Uçak yolculuğunda rahatlamak amaçlı alkol tüketimi sıkça görülen bir durumdur. Fakat alkol tüketimi zaten oksijeni normal hava koşullarından az olan uçakta daha çabuk etki edeceğinden dolay da rahatlamanızdan daha çok rahatsız hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle de alkol ve gazlı içecekler tüketimindense bol su ve meyve suyu tüketimi uçak yolculuğunda rahat etmenizi sağlar. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.