• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Uçakta Doğanların Hakları

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Hamilesiniz ve uçakta doğum yaptığınız da neler olacağını ve çocuğunuzun geleceği hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Uluslararası alanda seyahat ederken uçakta doğum yapmanız veya doğmuş olmanız durumunda da kulaktan dolma efsaneler yerine gerçekleri sunuyoruz.

 Aklınıza takılan ve uçakta doğum hakkında sıkça sorulan sorulara geçmeden önce 25 haftadan sonra uçakla seyahat etmek isterseniz muhakkak doktor raporu almanız gerekmektedir. Uçuşunuzdan en fazla 3 gün öncesinde uçuşa uygundur raporu almanız gerekmektedir. 31. Haftadan sonrasında da uçakla veya diğer seçeneklerle de seyahat oldukça tehlikeli olduğundan kaynaklı izin verilmemektedir.

Dünya Vatandaşı Hakkı

Dünya Vatandaşı Hakkı

Uçakta doğum yaptım veya uçakta doğdum dünya vatandaşı olur muyum? En yaygın olunan bilinen yanlış bu olsa gerek. Uçakta doğan çocuk hangi ülkenin sınırları içerisinde doğduysa o ülkenin kuralları geçerli oluyor. Örneğin Türkiye’de olduğu gibi birçok Avrupa ülkesinde de çocuğun anne yada babasının o ülke vatandaşı olması şartı aranmaktadır. Fakat ABD gibi kendi sınırlarında doğan çocuklarda anne veya baba şartı aranmadan ABD vatandaşı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle de doğduğunuz ülkenin vatandaşlık haklarını araştırmanızı tavsiye ederiz.

Doğum Yeri

Uçakta doğumu gerçekleşen kişilerin doğum yerinde uçağın iniş yaptığı ülke yazılmaktadır. Birleşmiş Milletler ‘in mevzuatında uçakta doğmuş kişilerin aileleri istediği durumda doğum yerini değiştirebilirler. Herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır.

Bedava Uçuş Hakkı

Uçakta doğmuş kişilerin bütün hava yollarıyla ücretsiz uçuş hakkı olduğuna ilişkin bilgi de tam olarak net değildir. Bazı hava yolları uçakta doğan kişilere ayrıcalık tanırken bazı havayolları da sadece belirli sayıda ücretsiz uçak bileti yani uçuş hakkı da tanıyabiliyor. Tamamen hava yolunun kuralarına bağlı olarak değişen bu bilgi için doğduğunuz hava yoluyla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Hava yolu firmalarının hamile olduğunuz zamanlarda uyguladığı kurallara blog kategorimizde bulabilirsiniz. Hava yolları kuralları için biletinizi almadan önce veya sonrasında da müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.