• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Uşak Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Uşak Gezilecek Yerler

uşak

Uşak hem farklı coğrafi yapısı hem de doğal güzellikleri açısından en güzel illerimizden birisidir. Tarihi Eski Çağ'a dayanan ilimizde hem eski dönemlere hem de Modern Çağa dair izler bulunuyor. Uşak'a yolu düşenlerin görmesi gereken çok sayıda tarihi yapı var.

Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu

Kanyon deyince hep ABD'nin kanyonları akla gelir ama dünyada Arizona'daki Büyük Kanyon'dan sonraki en büyük ikinci kanyon Uşak'ta bulunan Ulubey Kanyonu'dur. Bu kanyon irili ufaklı ona bağlanan çok sayıda kanyondan oluşuyor. Kanyon boyunca Ulubey ve Banaz çayları akıyor. Ulubey Kanyonu'nun genişliği, 50 ve 100 metre arasında değişiyor. Derinliği ise 170 metre olması ile dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak geçiyor. Uşak'a yolu düşenlerin görmesi gereken doğal güzellikler arasında ilk sırada yer alıyor. Yamaç paraşütü ve sal sporu gibi etkinliklere düşkün olanlar için yakın bir zamanda kanyonda bu tür faaliyetlerin de başlayacağını belirtelim.

Paşa Hanı

Paşa Hanı

Uşak'ın tarihsel olarak önemi Kral Yolu isimli ticaret yolu üzerinde bulunmasından geliyor. İşte bu yoldan geçen tüccarlar ve gezginler için 1893 yılında bir konaklama yeri olarak yapılan Paşa Hanı Uşak'ta görülmesi gereken tarihi yapılar arasında. Yapımında Marsilya kiremidi olarak adlandırılan farklı bir kiremit kesme biçimi ve de taş kesme tekniği kullanılmış. Tiritoğlu Mehmet Bey tarafından o zaman ünlü bir Fransız mimarına yaptırılan bu bina gören herkesi etkileyecek mimari özelliklere sahip. Halen bir otel olarak kullanıldığı için Uşak'a gelenler bu tarihi handa kalabiliyor.

Blaundus Antik Kenti

Blaundus Antik Kenti

Coğrafi güzellikleri ve jeopolitik konumu ile tarih boyunca pek çok medeniyete beşiklik eden ülkemizde çok sayıda antik kent yer alıyor. Bunlardan birisi de Uşak'ta bulunan Blaundus antik kenti. Geçmişi Helenistik Çağ'a kadar gidiyor. Bir yarımada üzerinde kurulmuş ve de etrafında oldukça derin vadiler yer alıyor. Bergama Krallığı, Makedonyalılar ve Roma İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan bu kentte bir tiyatro, kaya mezarları, tapınaklar ve de bir kale bulunuyor.

Clandras Köprüsü

Clandras Köprüsü

Uşak'ın Karahallı ilçesinde yer alan Clandras Köprüsü gören herkesi büyüleyecek farklı bir atmosfere sahip. Uşaklılar yaz aylarında bu köprü etrafında piknik yapmayı seviyor. Köprünün ayakları dağ kayaları üzerine kurulmuş. Kalemle işlenmiş taşları ve fil ayağı adı verilen ayakları ile görkemli bir yapıt. 

Kaplıcalar

Kaplıcalar

Ege Bölgesi'nin şifalı sular açısından en zengin illerinden birisi de Uşak. Uşak'a ulaşım oldukça kolay olduğu için bu kentimiz termal turizmin de önemli bir ayağı. Her yıl çok sayıda ziyaretçi çeken Uşak'taki kaplıca suları hem çok zengin bir içeriğe sahip hem de aynı zamanda içilebiliyor. Pek çok hastalığa iyi geldiği de biliniyor.

Uşak'a gitmişken denemeniz gereken lezzetler arasında ise bulgur ve mercimekten yapılan alacente, pirinç köftesi ve gül peksimeti bulunuyor. Yöre halkı yaşam tarzını çok değiştirmediği için yöresel yemekler büyük oranda korunmuş ve günümüze kadar gelmiş.  

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.