• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)

Vietnam Hakkında Bilgiler ve Vietnam Festivalleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Vietnam Hakkında Bilgiler ve Vietnam Festivalleri

Vietnam birçok televizyon programına ve filmlere konu olmuş ve tarihin en büyük ses getiren olaylarından birine tanıklık etmiş bir ülkedir.

Geleneklerine çok bağlı yaşamaya çalıştıkları söylensede tüm dünya ülkelerinde ki gibi burada da kültür erozyonunu görebilirsiniz. İnançlar açısında birçok inanca, çoğunluk budizme inansada Müslümanların da burada varlığı ve etkileri inkar edilemez.

Resmi ismi ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak anılan ülkenin kendi dillerinde ki asıl adı “Vi?t Nam” olarak geçer. Bize göre çokça tarihimizde ve hayatımızda yer alan Asya kıtasının Güneydoğusunda yer alır. Burada Çinhindi yarımadasının doğusunda konumlanmış bir ülke olarak bilinir. Uzun ve dar bir kara parçası üzerine kurulan ülke önceden Kuzey ve Güney Vietnam olarak iki ayrı ülkeydi ancak 1976 yılında birleşerek şimdiki resmi adını aldı. Kuzey, Güney ve Doğusunda Çin, Batısında Laos ile Kamboçya bulunur.

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti

VİETNAM’IM COĞRAFİ YAPISI

VİETNAM’IM COĞRAFİ YAPISI

Vietnam aslında bir dağlık ülkedir. Filmlerde bile görebileceğiniz genele yayınlan dağlık ve ormanlık bir araziye sahiptir. Ülkenin kıyı şeridine ait ovalar ise doğu bölgesinde bulunur. Ayrıca düzlük kesimleri olarak bilinen iki stratejik yer ise Song-Koi ve Mekong deltaları olarak bilinir. En önemli şehirleri ise Haifong, Ho Şi Mingh ve Hanoi şehirleridir.

Vietnam’da Eğitim Zorunluluğu

Vietnam’da Eğitim Zorunluluğu

Vietnam çocukların 12 yaşına kadar okumalarını zorunlu hale getirmiştir. Bu yaş sınırı çok küçük olduğundan devreye giren başka faktörlerle ülkenin gelişimi oldukça zor hale gelmiştir. Eğitim devlet tarafından bu yaşa kadar ücretsiz verilmektedir.

VİETNAM’IN İKLİMİ VE HAVA ŞARTLARI

VİETNAM’IN İKLİMİ VE HAVA ŞARTLARI

Yukarıda bahsettiğimiz Güney ve Kuzey Vietnam kesiminin sonradan birleşmesi aslında ülkenin iki bölgesinde ki farklı iklim özelliklerini de beraberinde getirmiştir. Kuzeyi genellikle sıcak ve nemli olarak bilinen subtropikal iklim türünü yaşamaktadır. Bu bölgede Mayıs sonrası Ekim ayına kadar havalar sıcak, nemli ve yağışlıdır. Kasım ayından sonra ise kış mevsimi ılık ve yağışsız olarak Nisan ayına kadar sürer. Kalan Mart Nisan aylarında yağışlar görülür. Güney kesimine geçtiğimizde ise tam olarak tropikal bir iklim bizi beklemektedir. Bütün yıl sıcak ve nemli bir hava ile karşılaşırsınız. Mayıs ayından sonra Eylül ayına kadar yağışlar olur. Ekim ayından Nisan ayına kadar ise yağış olmadığından bu aylarda kurak bir iklim hakim olur.

VİETNAM FESTİVALLERİ HAKKINDA BİLGİLER

VİETNAM FESTİVALLERİ HAKKINDA BİLGİLER

Vietnam, geleneksel kutlamalarını ay takvimine göre düzenleyen bir geleneğe sahiptir. Bu gelenek doğrultusunda kendileri için kutsal olan veya önem taşıyan festival yada kutlamalarını ayın belirli günlerinde yaparlar. Bu kutlamalara gelin bir göz atalım

 • 1 hafta boyunca süren ve Vietnam’ın en önemli festivallerinden olan “Tet Nguyen Dan” yani “Yeni Yıl Kutlamaları” Ocak ayının sonu ila Şubat ayı başında düzenlenir.
 • Ekim ayına gelindiğinde ise uluslararası film festivali kutlamaları vardır.
 • Farklı bir gelenek olarak bizde ki Hacıvat-Karagöz misali orada da “Uluslararası Kukla Festivali” yapılır.
 • Ekim ayında bir başka geleneksel festival “Le Van Duyet Tomb Festival” karşımıza çıkar.
 • Vietnam’ın önemli beldeleri arasında olan Ho Şi Minh halkı için çok önemli olan “Ky Yen Festivali” ise yine ay takviminin 2. ayının 10 ve 14. Günleri arasında kutlanmaktadır.
 • Lieu Doi bölgesi için daha büyük bir öneme sahip olan “Wresting Festival” de ülkenin vazgeçilmezleri arasındadır.
 • Lim müzik festivali yine geleneksel festivallerdendir.
 • Chu Dong Tu festivali
 • İki farklı isimle anılan “Huong Tich” veya Fransızca “Perfume Pagoda” festivali.
 • Tra Co köyünün geleneksel festivali
 • Nui Ba festivali
 • Fil festivali

Ülke genelinde veya yerel olarak düzenli olarak kutlanan geleneksel festivaller arasına girerler.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.