• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Yunanistan'da Mutlaka Yapmanız Gereken 8 Aktivite

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Her yıl yeni umutlarla birlikte yeni tatil planlarını da beraberinde getiriyor. Biz de bu yıl yapacağınız tatil planınıza Yunanistan'ı eklemeniz için birbirinden güzel nedenler sunarak sizlere bu güzel memlekette yapabileceğiniz aktiviteler öneriyoruz. Yemyeşil doğası, inci tanesi sahilleri, tarihi yapıları ve daha pek çok özelliği ile felsefe tarihinin en önemli noktası olan Yunanistan, aynı zamanda ziyaretçilerine birbirinden keyifli aktivitelere katılma imkanı da sunuyor.

Yunan şarabı ve Uzo’nun tadına bakın

Şarabın ve eğlencenin tanrısı Dionysos'un ülkesi olan Yunanistan'da şarap üretiminin tarihi 4 bin yıl öncesine dayanıyor. İlk kez Antik Yunan'da ortaya çıkan ve gelişmeye başlayan şarap kültürü, günümüzde de Yunanistan açısından uluslararası değere sahip. Ziyaretçiler, üzüm bağlarının büyüleyici görüntüsü eşliğinde Yunan şaraplarının tadına bakabilir, geleneksel yöntemlerle nasıl şarap yapıldığına dair üreticilerden bilgi alabilirler.

Ekstrem sporları bir de Yunanistan'da deneyin

Eğer sporla uğraşan biriyseniz, Yunanistan sizin için eşsiz imkanlar sunacaktır şüphesiz. Doğası gereği ekstrem sporlar için oldukça uygun ülkenin en güzel plajlarında rüzgar sörfü yapabilirsiniz. İşleri daha da heyecanlandırmak isteyenlerse dar dağ nehirlerinde rafting yapabilirler. Üstelik Yunanistan, doğal güzellikleriyle insanlara görkemli manzaralar sunuyor. Ilıman iklimi sayesinde ülkede yürüyüş turları, yıl boyunca gerçekleştiriliyor. Hatta en popüler etkinliklerden bir tanesi de, zamanında Yunan tanrılarının yaşadığına inanılan Olympos'a yapılan yürüyüş turları.

Görkemli Akropolis'i ziyaret edin

Avrupa'nın en çok turist çeken bölgelerinden bir tanesi olan Akropolis, Milattan Önce 6. yüzyılda inşa edilmiş. Demokrasinin doğduğu yer olarak bilinen Akropolis, sabah 08.00'de ziyarete açılıyor. Ziyaretiniz kapsamında Perikles tarafından Milattan Önce 5. yüzyılda tanrıça Athena adına inşa ettirdiği görkemli tapınak Parthenon’a ve zamanında Sofokles'in en güzel eserlerinin sergilendiği 17 bin kişilik Dionysos Tiyatrosu'nu mutlaka görün.

Yunan usulü pide olan Pita’yı deneyin

Yunanistan'da en çok tüketilen fast food ürünü olan pita, genellikle Gyros, yani dönerle birlikte tüketiliyor. Tavuk ve et dönerle birlikte yenilebiliyor fakat etin domuz eti olduğunu bilmenizde fayda var. Şiş kebap benzeri etlerle de tüketilebilen pitaya en çok yakışan yan ürünler ise patates ve tzatziki (cacık-cacıki). Yalnız cacık, Türkiye'de olduğu gibi akışkan kıvamda değil, neredeyse ekmeğe sürülebilir tarzda yapılıyor. Fakat tadında hiçbir değişiklik yok ve oldukça da lezzetli.

Komşuya bir hal hatır sorun

Her zaman 'komşu' olarak andığımız ve ülkemize benzer özellikleriyle kendimize yakın bulduğumuz Yunanistan'a gitmişken oranın yerlileriyle de sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Yunanistan, diğer çoğu ülkede olduğu gibi milliyetçi olsalar da Türklere karşı pek bir sıcakkanlılar. Yemeklerimizin, mimari yapılarımızın, kültürlerimizin çok benzediği gibi dillerimizde de pek çok benzerlik bulunuyor. Bu nedenle Yunanistan'ı ziyaret edip de Yunan biriyle sohbet etmeden ülkeden ayrılmayın.

Yunan meyhanelerinde doyasıya eğlenin

Yunanistan'da geçireceğiniz vakitler sizlere Türkiye'nin sahil kesiminde bir tatil yapıyormuş hissi verebilir. İster Türkiye'de ister Yunanistan'da olsun, tatilde bir rakı balık yapmadan olmaz. Tabii denizi geçtikten sonra rakı, ouzo oluyor ayrı konu. Fakat nereye giderseniz gidin doya doya eğlenmeniz kaçınılmaz. Akşam yemeğinde ise gittiğiniz yerin neyi meşhursa onu yiyin. Fakat neredeyse her mekanda deniz mahsullerinin envaiçeşidini tadabilirsiniz. Mezeleri de yine kendi damak tadınıza göre seçebilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan bölgeleri gezin

Hem tarihi hem de kültürüyle pek çok uygarlığa yol açmış ve örnek olmuş olan Yunanistan'da gezilip görülmesi gereken yerlerin sayısı bir hayli fazla. Bu yerler arasında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan yapılar da bulunuyor. Athos Dağı, Meteora, Philippi; Sakız Adası'nda yer alan Hosios Loukas, Nea Moni Manastırı ve Daphni, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Yunan mimarileri ve yerleri kısmında ilk sıralarında bulunuyor.

Kafein Depolayın

Yunanistan deyince akla ilk gelen şeylerden biri de kahve. Akropolis’in eteklerinde yer alan Plaka bölgesinde Avrupa'nın en eski ve en iyi kahve kültürlerinden bir tanesi yaşatılıyor. Dar sokaklı Plaka'da herhangi bir kafeye oturup sert bir Yunan kahvesi sipariş edebilirsiniz. Bizim size önerimiz ise tadı damağınızda kalması muhtemel Yiasemi.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.