• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Yurtdışı Tatilinizde Çantanızda Olması Gerekenler

Anasayfa » Haber & Duyuru

Yurtdışı tatilinizde çantanızda olması gerekenler tatilinizin güzel geçmesi için de oldukça önemlidir.  Çantanızda bulunması gerekenlere dair ve neden ihtiyaç duyabileceğinize dair bir liste hazırladık.

uçak bileti

Uçak Biletleri

Her ne kadar check-in sırasında tam olarak biletiniz verilse de yine de satın aldığınız biletin bilgilerini içeren bir doküman veya e-bilet olarak da yanınıza almanız her ihtimale karı olabilecek sorunlar karşısında kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

pasaport

Pasaport

Uluslararası alanda seyahatlerinizde yurt dışında kimlik yerine geçen pasaportunuz olmadan  giriş yapamazsınız. Ayrıca seyahatiniz sırasında da yetkililer tarafından kimliğiniz olarak kabul edilen pasaportunuz yurt dışı tatilinizde çantanızda olması gerekenler arasında ilk sıradadır.

kimlik belgesi

Cüzdan- Fotoğraflı Kimlik Kartı

Pasaportunuzu kaybettiğiniz durumlarda seyahat ettiğiniz yerde de konsolosluğa giderek yardım alabilmeniz ve uyruğunuzu belirten resmi bir belge olarak ne olursa olsun fotoğraflı kimliğiniz de çantanızda olması gerekenlerdir.

nakit para

Nakit Para (Dolar yâda Euro),

Gittiğiniz her yerde kredi kartınızı kullanabilseniz de yurt dışı tatilinde kolaylıkla çalıştığınız bankayı bulmanız veya gittiğiniz ülkenin para birimine göre yapılacak işlemlere dair bankanıza verdiğiniz talimatın gecikmesi durumunda yanınızda her zaman nakit para bulundurmanız gerekmektedir. Çantanızın kaybolması veya cüzdanınızın çalınması durumlarında dahi mağdur olmamak adına uluslararası alanda geçerliliği olan Dolar veya Euro kendi ülkenize ait para biriminin yanında yurt dışı tatilinizde yanınızda ve çantanızda bulundurmanız gerekenler arasındadır.

otel voucher

Otel, kiralık araba vb. Rezervasyon veya Fatura Kopyası

İnternet üzerinden gerçekleştirilen otel rezervasyonlarında veya araba kiralama işlemleri bazen sorun olabilmektedir. Rezervasyonunuzu kanıtlamak için her yanınızda faturanızın veya rezervasyon yaptığınıza dair tarafınıza gönderilen bilgi içerikli yazının bir kopyası da yanınızda olması gerekmektedir.

ilaçlar

İlaçlar

Düzenli olarak kullandığınız bir ilacınız varsa buda yurt dışı tatilinizde çantanızda olması gerekenler arasındadır. Orda da eczane var alırım mantığıyla hareket etmeden yanınıza ilaçlarınızı almanız gerekmektedir. Aynı ilacı bulamayabilir veya satın almanız sırasında ülke içerisinde uygulanan farklı prosüdürlerle uğraşmamak için ilaçlarınız da yurt dışı tatilinizde çantanızda olması gerekmektedir. Aynı şekilde ağrı kesici, ateş dürücü ilaçları da yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

acil durum telefonları

Acil Durumda Aranacaklar Listesi ve Telefonları

Bulunduğunuz şehirde her ihtimale karşı başınıza bir şey gelmesi durumunda aranacaklar listesi ve telefon numarası da muhakkak çantanızda olması gerekenler arasındadır.  Özellikle yalnız seyahat edenlerin yurt dışı tatilinde çantasında bulunması gereken acil durumda aranacaklar listesi hayati önem taşımaktadır.

şehir rehberi

Seyahat Ettiğiniz Şehrin Rehber Kitabı- Haritası

Tamamen farklı bir ülkeye ve şehre gittiğiniz göz önünde bulundurulursa tatilinizi daha efektif bir şekilde gerçekleştirmek için rehber kitaplar ve haritalar dostunuz olacaktır. Tam olarak neyin nerde olduğunu gösteren ve

Bunların dışında kişisel olarak da yurt dışı tatilinizde yanınızda bulunması gerekenlere dair mini bir liste hazırladık.  Bunların arasında ilk sırada hayatla da bağlantımızı sağlayan telefonlarımızın şarj aleti ilk sırada gelmektedir. Gözlük kullanıyorsanız her ihtimale karşı yedek gözlük veya lens, güneş gözlüğü, şapka,  el kremi, diş fırçası, ıslak mendil veya anti bakteriyel mendil, mini bir dikiş seti ve kadınlar için özel günlerinde kullanmaları için kişisel bakım ürünleri de yurt dışı tatilinizde çantanızda bulunması gerekenler arasındadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.