• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Yurtdışı Tatillerinde Yapılmaması Gereken 7 Hata

Anasayfa » Haber & Duyuru

Yurt dışı tatilleri yurtiçi tatillerinden biraz daha farklıdır. Genel olarak hiç bilmediğiniz bir yere gitmenizin verdiği tedirginliğin yanında gittiğiniz ülkenin dilini de çok iyi bilmiyorsanız daha da huzursuz hissedebilirsiniz. Genel olarak yurt dışı tatillerinde yapılmaması gereken hataları sizler için derledik.

bavul hazırlama

Bavulunuza Her Şeyi Koymaya Çalışmak

Hiç bilmediğiniz bir yere gitmenizin yanı sıra yurt dışı tatillerinde en çok yapılan hatalardan birisi şüphesiz gereğinden fazla eşyayı yanınıza almaktır. Kat kat eşyaları çantanıza doldurmak size hiçbir fayda sağlamayacağı gibi ayrıca gereksiz yük ve eşyanın altında asıl aradığınızı bulamayabilirsiniz.  Duş başlığına varıncaya kadar çantanıza doldurma isteğinize karşı koymalı ve yurt dışı tatilinizde gideceğiniz yerin hava durumu koşullarını önceden inceleyerek yanınıza ona göre kıyafet alabilirsiniz. Bunun yanı sıra öncelikli ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmanız da uçakla seyahat edenler için fazla valiz ücreti ödemekten kurtulmaları için önemli bir konu. Ayrıca gittiğiniz yere özgü olarak satın alacağınız hatıralar, hediyelik eşyalar da geri dönüşte bavulunuzda yer bulabilmesi için giderken de bunları düşünerek bavulunuza her şeyi koymaya çalışmamanız, yurtdışı tatillerinde yapılmaması gereken hatalar arasındadır.

uzak konaklama

Konaklama İçin Şehir Merkezinden Uzak Bir Yer Seçmek

Konaklamak için şehir merkezinden uzak bir yer seçmek, yurt dışı tatillerinde yapılmaması gereken bir hatadır. Şehir içi otelleri normalden biraz daha pahalı olsa da tüm gününüzü şehir merkezine ulaşmak için harcamanız bütün tatilinizin kötü geçmesine de neden olabilir. Ayrıca her şehirde gece eğlencelerinden sonra kaldığınız otele dönmeniz de oldukça zor olabilir veya masraflı. Bu nedenle de üçün beşin hesabını çok da yapmadan yurt dışı tatilinizde şehir merkezinden çok da uzak olmayan bir yer seçerseniz sizin için daha avantajlı olur.

araştırma

Yeteri Kadar Araştırma Yapmamak

Yurt dışı tatilinde kesinlikle yapılmaması gereken hata, yeteri kadar araştırma yapmadan tatile çıkmak olacaktır. Çöl sıcaklarının olduğu bir ülkeye bir valiz dolusu kazakla gitmenize neden olup, bir anda hiç olmadık bir iç savaşın da ortasına düşebilirsiniz. Bu nedenle de yurt dışı tatiline karar verdiğiniz ilk andan itibaren seyahat etmek istediğiniz yerin hava durumu, siyasi koşulları, aç kalmamak için yemekleri ve tabi ki görülmesi gereken yerlere ait kendiniz mini bir rehber oluşturmanız da fayda var. Eğer bir tur firmasıyla anlaşarak yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız da yine hava durumu, gezilecek yerler ve yemekleri araştırmanızın başında yer almaktadır. Hayal kırıklığına uğramadan ve bir sorunla karşılamadan nasıl gideceğinize ve ulaşım haritasını da edinmenizde yurt dışı tatilinizin güzel geçmesini sağlayacaktır.

bilinmeyen yemekler

Bilmediğiniz Yemekleri Yemek

Yurt dışı tatillerinde yapılmaması gereken bir hata da bilmediğiniz yemekleri yemektir. Farklı tatlara açık olabilir ve her şeyi denemek isteyebilirsiniz fakat bünyenizin kaldıramayacağı yemekleri yemek midenizi rahatsız edebilir. Bu durumda da bütün tatilinizi odanızda veya hastane de geçirebilirsiniz. Bu nedenle de yemekleri yemeden veya sipariş etmeden önce içeriği hakkında bilgi almanız da fayda var. Farklı tatlara açık olurken midenizin sağlığını da düşünmeniz yurt dışı tatilinizin güzel geçmesi için önemli bir unsur. Hindistan’da ki yemeklerin baharatlarına alışık olmayabilir ve sonunuzu doktorda bulabilirsiniz. Yine aynı şekilde doğup büyüdüğünüz bölgelerde yediğiniz yemeklere bünyeniz alıştığından farklı yemeklerde bünyeniz farklı tepki gösterebilir ve zehirlenme tehlikesiyle karşılaşmamak için yurt dışı tatilinde yapılmaması gerekenlerin arasına, her bulduğunu yememeyi de eklemeniz de fayda var.

gezi grupları

Tur Firmasına Bağlı Kalmak

İlk kez yurt dışına çıkacaklar genellikle tur firmasıyla seyahat ettiğinde kendisini daha güvende hissedebilir.  Ayrıca ilk kez yurt dışına çıkacaklar içinde kendilerine güvenlerinin gelmeleri için de tur firmasıyla yurt dışına çıkmak da oldukça mantıklı bir harekettir. Fakat yurt dışı tatilinde yapılmaması gereken hatalardan birisi de tamamen tur firmasına bağlı kalmak. Farklı bir deneyim yaşamak için her koşulda zincirlerinizi kırmanız da fayda var. Akşam otele dönüş saatiniz dokuzsa, gece hayatını tadamayabilirsiniz veya gün içinde gezilecek yerler arasında aslında gezmek istediğiniz bir müze veya tarihi yer yoksa tur firmasına bağlı kalmanız belki de hayatınızda tek bir kez görme imkanınız olan yerleri görmenizi engelleyebilir, bütün eğlenceyi kaçırabilirsiniz. Kaybolsanız dahi tur çalışanları gerekli koşullarda sizlere yardım edeceğinden keşfetmek için tur firmasına bağlı kalmadan biraz maceraya atılmanız da yurt dışı tatilinizde eşsiz bir deneyim yaşamanız için kaçınılmaz bir fırsat olabilir.

seyahat sigortası

Seyahat Sigortası veya Yurt Dışı Seyahatiniz İçin Sağlık Sigortası Yaptırmamak

Yurt dışı tatilleri, hava değişikliğinden öte kıta değişikliği nedeniyle de bütün bir yıl hastalanmasanız dahi tatile çıktığınız da hastalanmanıza neden olabilir. Bu nedenle de yurt dışı tatilleriniz de sağlık sorunlarınız nedeniyle cebinizden çıkacak çok büyük paraların da önüne geçmek için seyahat sigortası yaptırmanızı öneriyoruz. Yurt dışı tatilinde en çok yapılan hatalardan biri olan seyahat sigortası veya yurt dışı seyahatinizi de kapsayan sağlık sigortası yaptırmamak sonrasında bütün tatilinizin heba olmasının yanında, sağlık masrafları için bütün birikiminizi harcamanıza da neden olabilir. Bizden söylemesi, mutlu, sağlıklı ve bütün sorunlar karşısında kendinizi güvende hissetmeniz için seyahat sigortası yaptırmanızı öneririz.

gunes

Güneşlenmenin Dozunu Kaçırmak

Özellikle yaz tatillerinde yurt içi tatilleri kadar yurt dışı tatillerinde de yapılan fakat özellikle yurt dışı tatillerinde yapılmaması gereken hata, bronzlaşmak için güneşin altında fazla kalmanız ve korunmamanızdır. Güneş ışınları bronz ve güzel bir tene sahip olmanız için gerekli olsa da fazlası oldukça zararlı. Güneş yanıkları da en az normal yanıklar kadar tehlikeli i olup, önüne geçilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle de güneşlenmeyi çok da abartmamanız da ve güneş çarpmalarına karşı da yeterli miktarda sıvı tüketmeniz, güneş kremi ve şapkanızı da yanınızdan ayırmamanız yurt dışı tatillerinde, sağlık politikasını çok da iyi bilmediğiniz bir ülkede yararınıza olacaktır.

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.