• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Zamanın Acımasız İzleri ve Hikâyeleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Zamanında tarihin önemli bir parçası olarak hizmt vermiş dah sonrasında ise görmezden gelinerek bir kenara atışmış veya restore edilerek yeniden günümüze kazandırılmış yerlere ve hikayalerine gelin beraber göz atalım.

1-) Beelitz, Almanya Askeri Hastanesi

2-) Buzludzha Anıtı, Bulgaristan

3-) Rum Yetimhanesi, Büyükada, İstanbul, Türkiye

4-) Mys Aniva Deniz Feneri, Sakhalin Adası, Rusya

5-) Yüzen Orman, Sydney, Avustralya

Beelitz, Almanya Askeri Hastanesi

Beelitz, Almanya Askeri Hastanesi

Günümüzde kullanılmayan b Almanya Askeri Hastanesi,   döneminin en ünlü filmlerinden olan “ Piyanist” filminin seti olarak kullanılıştır. Fakat bu hastaneyi ilgi çekici yapan ve arkasında yatan asıl hikâye Adolf Hitleri tedavi etmiş olmasıdır.

I.Dünya Savaşı sırasında sol uyluğu ile kasığı arasında yaralanan Nazi lideri Adolf Hitleri tedavi eden bu hastane, 1916 yıllarında oldukça popülerdi. Gerek deneyleri ve tedavileri ile gözde olan bu askeri hastane günümüzde kullanılmamaktadır.

Buzludzha Anıtı, Bulgaristan

Buzludzha Anıtı, Bulgaristan

Bulgaristan’da yer alan ve Bulgar tarihi adına öneli bir anıt olan Buzludzha anıtı, 1989 yılından terk edilmiş ve kullanıma kapatılmıştır.

Bulgar Komünist Partisi’nin kullandığı ve dağlarının eteklerinde yer alan bu anıt sosyal komünizmi anmak için inşa edilen bir anıt olarak varlığını sürdürmektedir.

Mys Aniva Deniz Feneri, Sakhalin Adası, Rusya

Mys Aniva Deniz Feneri, Sakhalin Adası, Rusya

Aniva Deniz feneri, Rusya sınırlarında Sakhalin Adası’nda Japonya ‘ya oldukça yakın bir kıyı kentinde yer almaktadır. Mys Aniva Deniz Feneri, 1939 yılında Japon mühendisler tarafından inşa edilmiştir.  Rus ve Japon askerler tarafından kullanılmış olması bu deni fenerini ilgi çekici kılmaktadır.

Kayalık sahil şeridinde restore edilmemiş bir şekilde günümüzde hala yıpranmış ve terk edilmiş şekilde ziyaretçilerini ağırlayan deniz feneri, zamanın acımasız izlerini taşıyan yapılardan birisidir.

Yüzen Orman, Sydney, Avustralya

Yüzen Orman, Sydney, Avustralya

Eskiden SS Ayrfield ismiyle hizmet veren askeri bir gemi olan yüzen orman, İkinci Dünya Savaşı sırasında Newcastle- Sidney arasında hizmet veriyordur. 1970 yıllarda emekliye ayrılan ve kullanılmayan bu gemi Sidney’de Homebush Körfezinde terk edildi.

Günümüzde bu gemiyi diğer gemilerden ayıran özelliği ise gövdesinde kalan bitkilerin büyümesi ve bir orman haline gelmesidir. Terk edilmiş bir gemide kediliğinden yetişen Mangrov ağaçlarını görebilirsiniz. Paslanmış gövdesinden çıkan bitkiler muazzam bir görüntü ile kendi ekosistemini oluşturmuş ender yapılardan birisidir.

Rum Yetimhanesi, Büyükada, İstanbul, Türkiye

Rum Yetimhanesi, Büyükada, İstanbul, Türkiye

Türkiye’de terk edilmiş ve restore edilmeyi bekleyen bir çok yapı olsa da tarihi mekanlar arasında ülkemizin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Büyükada’da yer alan Rum Yetimhanesi’ne bu listede yer veriyoruz. İstanbul’da prens adalarının en büyükleri olan Büyükada’da ahşap bir bina olmasına rağmen hala ayakta duran bu yapı geçmişte lüks bir otel olarak tasarlansa da 20. Yüzyılın başlarında yetimhaneye dönüştürüldü.

İki yüz elli bin metrekarelik biir alanda yer alan Avrupa’nın en büyük tarihi ahşap binası olan bu bina 1964 yılında kapatıldı. 1964 yılından itibaren kapalı olan bu yapı restorasyon çalışmaları için beklemeye devam ediyor.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.