• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ankara Esenboğa Havaalanı

Anasayfa » Havalimanları

Ankara Esenboğa Havaalanı

Ülke/Şehir: Türkiye Ankara Esenboğa

Açılış Tarihi: 1995

Şehir Merkezine Uzaklık: Ankara Esenboğa Havalimanı başkentte hizmet vermektedir ve havalimanı şehir merkezine yalnızca 28 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Başkentte bulunan Akyurt ve Çubuk ilçelerinin sınırları içerisinde yer alıyor ve başkentin kuzey bölgesinde kalıyor.

Ulaşım: Belediye otobüsleri ve taksiler havalimanına sürekli olarak sefer düzenliyor ve ulaşım son derece rahat bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Havalimanı Kodu: ESB

Havalimanı Tel: (0312) 590 40 00

Havalimanı Adresi: Balıkhisar Mh. Özel Bulvarı, Akyurt/Ankara

 

Ankara Esenboğa Havaalanı Hakkında

Ankara Esenboğa havalimanı Türkiye’nin başkenti olan Ankara ilinin sınırları içerisinde ve kuzey bölgesinde yer alıyor. Akyurt ve Çubuk ilçe sınırlarını da kapsayan havaalanı, 24 yıldır hizmetine sınırsız bir şekilde ve hız kesmeden devam ediyor. Ülkenin başkenti içerisinde yer aldığı için, havacılık teşkilat ekonomisinde ve ülkenin kalkınmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Medeniyetler beşiği Anadolu’nun dünya ile buluşma noktası olarak adlandırılan Ankara Esenboğa Havalimanı, yılda yaklaşık olarak 13 milyon yolcu kapasitesine sahiptir.

Yolcularını büyük bir güven ve huzur içerisinde taşımakta olan Ankara Esenboğa Havalimanı, uçak trafiği yoğun olan bir havalimanıdır. Merkezde yer aldığı için hem iç hatlar terminali olarak hem de dış hatlar terminali olarak oldukça fazla tercih edilen bir limandır. Terminal alanı tamı tamına 182.000 metre karedir ve bunun 108.000 metre karelik alanında ise otopark mevcuttur. Apron alanı ve duty free alanları da oldukça büyük olan Ankara Esenboğa Havalimanı yolcuların rahatlığı düşünerek dizayn edilmiştir. Hizmetine hız kesmeden ve ara vermeden devam etmekte olan havalimanında yiyecek ve içecek alanları yaklaşık olarak 3 bin metre kare alan üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda toplamda 4069 araçlık bir kapalı otopark kapasitesi mevcuttur. 129 adet kontuarı vardır ve büyük bagajlar için de ayrı bir kontrol alanı bulunur.

Havalimanı içerisinde toplamda 18 adet pasaport gidiş gişesi ve toplamda 18 adet pasaport geliş gişesine yer veriliyor. 18 adet yolcu köprüsüne de sahip olan Ankara Esenboğa Havalimanı hareketli köprülere de sahiptir. Köprü kullanmak istemeyen ya da vakti olmayanlar içinse toplamda 33 adet anasörü bulunur. 38 adet de yürüyen merdivene sahip olan Ankara Esenboğa Havalimanı, yolcuların liman içerisinde diledikleri gibi rahat bir şekilde hareket edebilmeleri için özel olarak tasarlanmıştır. Hizmetine yoğun bir şekilde devam eden havalimanı, toplamda 9 adet bagaj karuseline de sahiptir. Tasarımının kalitesinden ötürü pasaport kontrolleri ve bagaj kontrolleri de çok hızlı bir şekilde ele alınır. İşlerini ciddiye alarak yapan ve kimseyi mağdur etmemeye özen gösteren personelleri sayesinde havalimanın çalışma stili ve kalitesi de her geçen gün artmaya devam eder. Havalimanına aynı zamanda kişisel check-in kontuarları da dâhildir.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.