• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Afrika’daki En Pahalı 6 Şehir

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Afrika denildiğinde akıllara hep fakirlik ve zorlu yaşam koşulları gelse de, ülkenin çoğu insan tarafından görülmeyen yönü ve dünyanın en zengin şehirlerinden bazılarının Afrika kıtasında olması da yadsınamayacak bir gerçek. Özellikle büyük firmaların bu bölgede yaptığı yatırımlar nedeni ile ülke günden güne bir ticaret merkezi haline gelmeye devam ediyor. Öte yandan, bu bölgede yaşanan büyümenin Asya kıtasındaki büyümeden daha fazla olacağı da bilinen diğer bir gerçek. Afrika’nın en lüks ve en pahalı şehirlerini sizler için listeledik:

Luanda, Angola

Angola’nın başkenti olan Luanda şehri, Afrika’nın en kalabalık üç şehrinden biri. Atlantik kıyısında bulunması nedeniyle ülkenin en önemli ticaret limanı bu şehirde bulunuyor. Ticaretin gelişmeye başlamasıyla kentsel durumunda çok büyük değişiklikler yaşanarak metropol bir şehir düzeyine ulaştı. Portekizce konuşulan Luanda’nın en önemli geçim kaynakları, altın, elmas ve bunun gibi değerli madenler olunca Afrika’nın en zengin kenti sıralamasında da ilk sıralara yerleşiyor. Sürekli yatırım yapılan şehirde her geçen gün farklı bir etkinlik veya festival gerçekleşiyor.

Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kültür, sanayi ve ticaret alanında en gelişmiş şehri olan Johannesburg, ‘’altın kent’’ olarak anılıyor. Altın ve elmas ticaretinin yoğun olarak yapıldığı bu şehir, dünyanın ilk 50 metropol şehri arasında yer alacak kadar lüks bir şehir. Yatırım piyasasında bulunan dev firmaların hep bu bölgelerde konumlanması nedeniyle giderek daha da lüks bir kent haline geliyor.

Lagos, Nijerya

Afrika’nın batısında bulunan Nijerya’nın başkenti Lagos şehri, dünyanın en hızlı büyüyen kentleri listesinde yer alıyor. Bir tarafta ucu bucağı görünmeyen gökdelenlerin, diğer taraftaysa gecekonduların olduğu şehrin en büyük sorunu ise bir türlü çözülemeyen trafiği. Geçmişte sömürge altında olmasından dolayı resmi dil olarak İngilizcenin konuşulduğu Lagos, ticaret açısından oldukça önemli olan bir limana sahip. Balıkçılığın temel geçim kaynağı olduğu Lagos’ta yeme içme, konaklama vb. şeylerin de biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti

Cape Town, İngiliz ve Hollanda kültürünün harmanlanarak gelenekselleştiği eşsiz bir şehir. Birbirinden güzel doğa harikaları, yılın her dönemi sunduğu nefes kesen manzaraları, uçsuz bucaksız sahilleri ile her göreni kendine hayran bırakıyor. Çok fazla Müslüman halkının da yaşadığı şehirde 11 farklı dil konuşuluyor ama en yaygın kullanılan dil İngilizce.  Afrika’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Cape Town’da da bir taraf gecekondular diğer taraftaysa lüks gökdelenleri görmeniz mümkün.

Accra, Gana

Gana’nın başkenti olan Accra’nın temel geçim kaynağı tarım.  Giderek büyüyen ekonomisi ile dikkatleri üzerine çeken Accra’da sanayi sektörünün temelini ise genellikle gıda ürünleri oluşturuyor. Kakao denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Accra’da adım başı kafe ve kahve dükkanı görmeniz mümkün. Accra’da başlıca gezilecek yerler, Elmina Kalesi, Cape Coast Castle, Busua, Manhyia Sarayı, Brezilya Evi, Osu Kalesi, Fort James, Labadi Plajı ve Ussher Fort.

Kinshasa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti olan Kinshasa, Kongo Nehri üzerinde kurulmuş muazzam bir kent. Zamanında küçük bir balıkçı kasabası olan şehir, şu anda Paris’i bile geçen nüfusu ile günden güne daha da popülerleşiyor. Afrika’nın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak bilinen Kinshasa, giderek artan eğitim seviyesi ve gelişen endüstrisi ile gözle görülür bir ekonomik büyüme yaşıyor. Eğlence hayatının renkliliği ile ön plana çıkan Kinshasa’da farklı kültürleri deneyimleyebilirsiniz. Kinshasa’da başlıca gezilecek yerler, Casino International, Pool Malebo, Mbudi Nature, Palais de Marbre, Zooloji Bahçesi, Africa Parkaventure ve Lola ya Bonobo.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.