• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

alaçatı da yaşam

Alaçatı Hakkında

Alaçatı, Ege bölgesinde bulunmaktadır. İzmir’in Ööeşme ilçesinin bir mahallesi olan Alaçatı, turizm açısından en hareketli olan yerlerden birsinin olmasının yanı sıra sörf sporuna düşkünlerinde sıkça akın ettiği yerlerden birisidir.

Alaçatı sürekli olarak rüzgarlı olmasından dolayı denizde sürekli bir dalga olması söz konusudur. Bu durumda bu bölgeyi sörf için mükemmel kılmaktadır. Alaçatı ziyaretlerinizde denize girmek ve buranın tadını çıkarmak için en uygun zaman aralığı ise bahar aylarıdır. Yani Mayıs ve ekim ayları arasında Alaçatı’yı ziyaretleriniz için en uygun amanlardır. Nisan ayında gerçekleştirilen Ot Festivali ise en renkli ve keyifli festivallerden birisidir.

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir

Alaçatı’ya gidebilmek için İstanbul’dan en kolay İzmir havalimanı ve daha sonrasında buradan da otobüs terminali ve Alaçatı’ya giden araçlarla ulaşım sağlanabilirisiniz. Ayrıca Bandırma feribotunu kullanarak Bandırmaya oradan da Balıkesir- Manisa ve İzmir yolu üzerinden de Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz.

Deniz yoluyla da ulaşım sağlayabileceğiniz Alaçatı’ya tur firmaları da hizmet vermektedir.

 

Alaçatı’da Nerede Kalınır

Alaçatı, turizm odaklı hizmet sektörünün geliştiği yerlerden birisidir. Çeşmeye bağlı olmasından dolayı da merkezi olarak Çeşme’de bir çok otel, pansiyon ve apart tarzı yerlerde  bulunmaktadır. Alaçatı’da ise daha çok taş evler, obutik oteller ve pansiyonlar bulunaktadır. Daha lüks bir konaklama için Çeşme’yi tercih etmeniz gerekmektedir.  Alaçatı’da konaklayabilmek için önceden rezervasyon yaptırmanz son derece önemlidir.

Alaçatı’da Ulaşım

Alaçatı’da araç kullanmanıza gerek olmadan kolaylıkla yürüyerek de istediğiniz yere gidebilirsiniz. Hemen hemen bir günde Alaçatı’ın tamamını gezebilirsiniz. Eğer bisiklete binmeyi biliyorsanız bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz. Tek kişilik bisikletlerin yanında çift kişilik bisikletlerle de şehri gezmek son derece keyiflidir.

Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Alaçatı’da gezilecek yerler arasında ve muhakkak yapmadan dönmeyin diyebileceğimiz bir çok etkinlik bulunmaktadır. Bunların arasında ilk sırada Sörf Koyu’nu, Ovacık ve Şifne’yi görmeniz yer almaktadır. İlk kez de olsa özellikle Sörf Koyu’nda sörf yapanları izlemeli hatta sörf yapmayı da denemelisiniz.

Sardunaki’de yoga yapmanızı ve cumartesi günleri kurulan yöresel pazarı da gezmeniz buranın keyfini çıkartmanız açısından Köşe Kahve’de kahve içmenizi de öneririz..

Alaçatı’da ayrıca yel değirmenlerini görmenizi,  gece ve gündüz  huzurlu ve keyifli zaman geçirebileceğiniz Kemalpaşa Caddesi’ni görmenizi,  yaşlı dut ağacı altına kurulan Dutlu Kahve altonda kahve içmenizi de öneririz.

alacatı da nerede kalınır

Alaçatı’da Nerde Ne Yenir

Alaçatı, bulunduğu bölge itibariyle de Ege mutfağının hâkim olduğu bir yemek kültürüne sahiptir. Fakat bu salatalarla ve yeşilliklerle renklendirilmiş yemeklerin tadı bir başkadır. Alaçatı’da tadabilecekleriniz arasında Alaçatı Kırevi’nde kuzu kol tadabilirsiniz. Menüde bulunmayan kuzu kol için önceden arayarak sipariş vermeniz ve siz restorana varıncaya kadar da hazırlanması için zaman tanımanız gerekiyor.

Hem insanları seyretmek hem de keyifli bir yemek yemek istiyorsanız o halde Sailors Meydan’da balık ekmek yiyebilirsiniz. Ayrıca sahil kesiminde yer alan restoranlarda Ahtopot’un fener buğulamasının tadına da bakabilirsiniz.

Klasik bir Ege kahvaltısıyla güne başlamak içinse Alaçatı Kırevi, Sailors Meydanı ve Nars’ın yerlerini tercih edebilirsiniz.  Akşamüstü kahveleri içinse Köşe Kahve ve Dutlu Kahve en iyi yerlerdir. .