• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ankara’da Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Çocuk şarkılarında, Ankara, Ankara, güzel Ankara / Seni görmek ister her bahtı kara, diye başlar, bu şarkıyı bilmeyen yoktur. Bahtınızın ak ya da kara olması önemli değil, ancak Ankara’nın gezilip görülmesi gerektiği su götürmez bir gerçek. Anadolu medeniyetlerinin beşiği sayılan Ankara’da tarih kokan bir geziye hazırsanız eğer tarihin tozlu sayfalarını, Ankara sokaklarında, müzelerinde, meydanlarında, parklarında aramaya ne dersiniz? 

Anıtkabir

Her şeyden önce bugün bu topraklarda rahat rahat gezebiliyorsak, her devrimini sadece halkı için yapan atamızın yattığı Anıtkabir’i gezmek ona şükranlarımızı sunmak bir vatan borcudur. Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve Türk devrimlerinin büyük Ata’sı, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebedi istirahati Anıtkabir, sizi başka bir boyuta, o dönemde yaşanan zorlukları düşünmeye, Atamızın büyüklüğünü bir kez daha hissetmeye davet ediyor.

 

Kızılay Meydanı

Ankara’nın bir diğer görülmesi gereken yerlerinden biri de Kızılay Meydanı. Ankara’nın kalbinin attığı yer olarak bilinen Kızılay Meydanı, iş merkezi olması dolayısıyla oldukça yoğun geçişlere şahit olur. Meydan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, Cumhurbaşkanlığı, Anıtkabir gibi yerlere yürüme mesafesinde yer alıyor. Kızılay Meydanı onlarca alışveriş merkezi, birçok eğlence mekanı, sanat ve kültür merkezi, kafe ve barlara ev sahipliği yapıyor.

Kuğulu Park

Ankara’nın kuğularıyla ünlü, buluşma mekanı, simge parkı Kuğulu Park’ı görmeden ayrılmak Ankara’dan ayrılmak olmaz. Park o kadar kendine has bir güzelliğe sahip ki, Ankara’da yaşayan, denize özlem duyan herkesin soluklanıp, zaman geçirdiği yerlerin başında geliyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın en çok ziyaretçi çeken müzelerden biri olma özelliğini taşıyan Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1997 yılında İsviçre’de yılın müzesi seçildi. Paleolitik çağlardan günümüze kadar ulaşabilmiş eserleri ve Ankara’da yer alan medeniyetleri kronolojik sırasıyla görmek isterseniz Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Etnografya Müzesi

Selçuklulardan günümüze kadar Türk sanatında yer alan örneklerden görmek için Etnografya Müzesi’ne gidebilirsiniz. 87 yıldan beri faaliyet gösteren Etnografya Müzesi'nde, Anadolu'da dönemin kıyafetleri, süs eşyaları, ayakkabı, takunya örnekleri, bohçalar, Osmanlı’nın kullandığı silahlar, tasavvuf ve tarikatla ilgili eşyalar bulunuyor. Atamızın naaşı, Anıtkabir inşa edilene dek bu müzede kalması nedeniyle, bu bölüm korunmuş ve sembolik bir kabir yapılmış.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Cumhuriyet tarihinin ilk cezaevi olma özelliğini taşıyan Ulucanlar Cezaevi, 2006 yılında kapatılmasından sonra 2011 yılında açık kaldığı 81 yılın yaşanmışlıklarını gözler önüne sermek ve yakın tarihimize ışık tutmak için müzeye dönüştürülmüş. Cezaevi, müze ve kültür merkezi olarak şimdilerde hizmet verse de 81 yıl içinde Türk siyasetinin ve edebiyatının ünlü isimlerini ağırlarken büyük acılara ve infazlara şahit olmuş. Ulucanlar Cezaevi, yakın tarihimizde gerçekleşen olaylarla yüzleşmek için görülmesi gereken bir başka Ankara durağı olarak sizleri bekliyor.

1.TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara’nın meşhur Ulus Meydanı’nda bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, aslında Milli Mücadelenin de başlangıç yeri ve Ankara’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi sizi o yıllara götürecek ve bize bu ülkeyi armağan edenlerin neler yaşadıklarıyla ilgili bilgi edinebileceksiniz.

2.TBMM Cumhuriyet Müzesi

1924 yılında açılan 2.TBMM, kurulduğu günden sonra 36 yıl boyunca Türk siyasetine tanıklık etmiş, Atatürk devrimlerinin şahidi, Cumhuriyetimizin gelişmesinde önemli kararların alındığı, manevi açıdan oldukça önem taşıyan bir yapı. 1981 yılından itibaren müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan meclis binası, Atatürk’ün Büyük Nutuk’u okuduğu yer olmasıyla da ünlü. Duvarlarında bu sesi hayal etmek, tarihimizin ilk üç Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın kişisel eşyalarını, meclis görüşme tutanaklarını, meclis defterlerini görmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Mogan Gölü (Gölbaşı)

Ankara’da deniz yok ama Mogan Gölü var. Ankaralıların Gölbaşı olarak adlandırdığı, piknik ve mesire yeri olan Mogan Gölü Ankara şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Ulaşımı kolay olan bu parkta 160 kuş türünü görmek, piknik ve mangal yapmak ve göl kenarında balık avlamak inanılmaz keyifli. Son yıllarda restore edilen Mogan Gölü’ne çok yakın bir mesafede yer alan binicilik tesislerinde ata binebilir, futbol, basketbol, tenis ya da golf oynayabilir, göl kenarındaki parkurda yürüyüş yapabilirsiniz. Hafta sonu etkinlikleri için oldukça ideal bir yer. Ayrıca Mogan Gölü’nü bir de gece ışıklandırmalarıyla görmeden Ankara turunuzu sonlandırmamalısınız. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.