• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Asya’ nın Doğa Harikası 8 Şehri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Asya Kıtası, Dünya’daki diğer kıtalara oranla toplamdaki kara alanının %30’una sahiptir. Farklı etnik kökenlere ev sahipliği yapmasının yanında en eski yerleşim yerleri de yine Asya kıtasında yer almaktadır. 4 Milyardan fazla insanın üzerinde yaşadığı Asya Kıtası ayrıca Hristiyanlık, İslam, Hinduizm ve Budizm dinlerinin de kökünün bulunduğu bir bölgedir.

Çin gibi Dünya’nın en kalabalık nüfusunun yer aldığı ülkeler de Asya kıtasında yer almaktadır. Buna rağmen doğal güzellikleri de oldukça etkileyicidir. Asya’nın doğa harikası olarak nitelendirilebilecek şehirleri ise Dalhousie, Semerkant, Petra, Sapporo, Boracay, Hong Kong, Phi Phi Adası ve Türkiye’nin de doğa harikası olarak nitelendirilen en güzel ve metropol kenti İstanbul’un da bir kısmı Asya kıtasında yer almaktadır. 

Dalhousie

Dalhousie – Hindistan

Dalhousie Hindistan’da yer alan beş tepe üzerine kurulan bir şehirdir. Deniz seviyesinden yüksekliği 2500 metre olan şehir, doğayla iç içe olmak isteyenler için eşsiz bir şehirdir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi kiliseleri ve Hindistan kültürüne ait farklı yapıları da bu şehirde görebilirsiniz. Hinduizm inancına ait tapınakların da yer aldığı Dalhousie, Asya’nın doğa harikası 8 şehri arasındadır.

semerkand özbekistan

Semerkant - Özbekistan

Dünya’nın en eski şehirleri arasında yer alan Semerkant, Özbekistan’da yer almaktadır. Tarihi yapıları kadar doğal güzelliğiyle de göz kamaştıran bir şehir olan Semerkant, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde olmasından kaynaklı da değişmeden günümüze kadar gelebilmiştir. Farklı uygarlıklara ait yapıların yer aldığı şehirde daha çok İslam mimarisine ait örnekleri görmen mümkün. Doğa ve tarihin iç içe geçtiği Asya’nın doğa harikası şehirlerinden biri olan Semerkant’ da görülmesi ve gezilmesi gereken bir kent.

petra

Petra – Ürdün

Ürdün’de yer alan Petra, antik kenttir. M.Ö 400’lü yıllara dayanan tarihi yapılarıyla Asya ve Orta Doğu’da ki en önemli ve değerli kentlerden birisidir. Şehir içerisinde yer alan tapınaklar, tiyatro ve evler 2007 yılında da Dünya’nın yedi harikası olarak kabul edilmiştir. Asya kıtasında yer alan bu şehre ulaşımda oldukça kolay ve ülkemizden de oldukça uygun fiyatlara hava yollarıyla seyahat edebileceğiniz Patra’da Asya’nın doğa harikası şehirlerindendir.

sapporo

Sapporo – Japonya

Japonya’nın en popüler kenti olarak çok bilinmese de en büyük dördüncü keti olan Sapporo,  yaz ve kış aylarında gerçekleştirilebilecek spor aktiviteleri ile bilinmektedir. Sapporo doğal yapılarıyla da yaz ve kış sporları alanında ziyaret edilebilir, doğal güzelliği ile dikkat çeken bir şehirdir. Kardan ve buzdan yapılan heykellerin sergilendiği şehir ayrıca Japon kültürüne ait birçok yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Gezi açısından görülmesi gereken şehirlerarasında yer alan Sapporo’ da Asya’nın doğa harikası 8 şehri arasında yer almaktadır.

boracay filipinler

Boracay – Filipinler

Doğa içinde sessiz, huzurlu ve sakin bir tatil yapmak isteyenler için oldukça uygun bir yer olan Boracay, Filipinlerde yer almaktadır. Ada olan Boracay, beyaz kumları ve Filipinlere özgü Paraw yelken sporuyla da eşsiz bir tatil imkânı sunuyor. Doğal güzelliği ile Asya’nın doğa harikası en güzel şehirlerindendir.  Boracay yakın mesafede yer alan ve Bacuit Takımadaları ve Bicol Bölgesi de Filipinler de gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir.

hong kong

Hong Kong - Çin

Hong Kong, Çin’in en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir. Tarihi yapıları, renkli ışıkları ve Budizm inancına ait tapınaklarıyla gezilecek birçok yeri bulunan Hong Kong, doğal güzellikleriyle de Asya’nın doğa harikası 10 şehri arasında yer almaktadır. Kalabalık nüfusuna rağmen şehrin içinde yer alan parkları ve yeşil alan rezervleri ile oldukça güzel ve ölmeden önce de görülmesi gereken şehirlerden birisidir, Hong Kong.

Phi Phi Adası

Phi Phi Adası- Tayland

Tayland’ın en çok ziyaret edilen ve en ünlü adalarından biri olan Phi Phi adası, el değmemiş ormanların bulunduğu eşsiz bir doğa harikasına sahiptir. Tekne turları ile gezebileceğiniz adayı, doğa yürüyüşleriyle de gezebilirsiniz. Sörf ve yamaç paraşütü gibi farklı etkinliklerle de oldukça eğlenceli bir tatil geçirebileceğiniz Phi Phi Adası’da Asya kıtasında doğa harikası 10 şehir arasında yer almaktadır.

istanbul

 İstanbul-Türkiye

Türkiye topraklarının %97’si Asya kıtasında yer almaktadır. Tarih boyunca da birçok medeniyete ve ev sahipliği yapmış olan İstanbul’un da bir kısmı Asya kıtasındadır. Boğazın yer aldığı şehir doğal güzellikleriyle dikkat çekerken, şehir içinde Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarına ait tarihi eserler de dikkat çekmektedir. Oldukça geniş ve görkemli bir tarihe sahip olan İstanbul’da boğaz manzarasının yanı sıra sınırlı miktarda da olsa yeşil alanları ile Asya’nın doğa harikası 8 şehri arasında yer almaktadır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.