• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bali’nin Bilinmeyenleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

bali nin bilinmeyenleri

Mistik yapısıyla dikkat çeken Bali, bu dünyada da cennetin olduğuna inanmanıza neden olabilecek ender yerlerden birisidir. Bali denilince akla mavinin tonu, birbirinden güzel ve farklı çiçeklerin kokuları,  küçük ve sakin dalgaların yarattığı beyaz köpükler ve torpikal ağaçların arasında geçirebileceğiniz hafif rüzgârın esintisiyle huzurlu dakikalar.

Türkiye’den uçakla 16 saatlik bir uçuştan sonra varabileceğiniz Bali’ye direk uçuşlar veya aktarmalı olarak uçak seferleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat bu uzun yolculuktan sonra karşılaştığınız manzara çektiğiniz yola ve yorgunluğa de geçecektir.  Endonezya’nın en meşhur adası olan Bali, beş milyonluk bir nüfusa sahiptir.  Büyük çoğunluğu Hindu olan yerel halktan dolayı, Bali büyük ilgi görmektedir. Kendinizi dünyadan farklı bir yerd hissetmenize neden olacak Hindu tapınakları ve mistik havasıyla da kendinizi arınmış hissedebileceğiniz dünyanın ender yerlerinden birisidir.

tirta empul

Tirta Empul Tapınağı

Bali’de hemen her mahallede de en az 6 veya 7 tane tapınak bulunmaktadır. Bazı tapınalar insanın doğaya olan bağlılığını yeniden canlandırırken bazıları ise sisli bulutların arasında dağların tepesinde yer almaktadır. Hala aktif olan Batur Dağı tepesinde yer alan Tirta Empul ismiyle bilinen Kutsal Su Tapınağı sisli bulutların arasından görüşmektedir.  Asırlardır Banyan ağaçlarının arasında bulunan bu tapınak, lavlardan oluşmuş farklı bir yapısı da bulunaktadır. Buradan akan sudan yıkandığınızda kutsanmış sayılmanızın yanı sıra günün tam geceye döndüğü saatlerde farklı deneyimler yaşamak isteyenlerin en çok tercih ettiği tapınaklardan birisidir.

Ubud Tapınağı

Maymunların bulunduğu ve bekçilik yaptığına inanılan Ubud Tapınağı, hırsız maymunlarıyla da ünlenmiş durumdadır. Gözlük, çanta veya saat gibi malzemeleri çalan maymunlardan eşyalarınızı ise bir muz karılığında geri alabilirsiniz.

Gün batımı izlemeye en uygun yer olan Uluatı Tapınağı, uçurumun kenarında olmasından dolayı ve güneş battıktan sonra yapılan ateş dansı olan Kecak Ateş Dansı'nı da izleyebilirsiniz.

Tanah Lot Tapınağı

Dünyada enerji noktaları olduğuna inanan topluluklar içinde özel olduğu kabul edilen Tanah Lot Tapınağı, dünyanın enerji noktalarından biri olduğu inanılan gizli bir kapı olduğu düşünülmektedir. Okyanusta kayalıkların oyularak yapıldığı bu tapınak, mistik havası ve içerden burnunuza gelen tütsü kokuları dikkat çekmektedir. Bu tapınakta kutsanmak isterseniz de ibadete gelen herhangi bir yerel Bali’den istemeniz yeterli. Alnınıza yapıştırılan birkaç pirinç tanesi sonrasında kutsanmış olarak Tanah Lot Tapınağı ‘ndan çıkabilirseniz.

Elephant Safari Park

Fildişi avcılarından kurtulan fillerin sığınağı olan Elephant Safari Park, Taro’da yer almaktadır. Genelde düğünlerin gerçekleştirildiği Taro’da fillerin üstüne binen gelin ve damatlarla karşılaşabilirsiniz. Dağı masalındaki Raja benzetmesinin canlandırıldığı bu parkta, birçok ünlü de ziyaret etmiş, fillerle gezmiş ve para bağışında bulunarak bu parkın devamlılığın sağlanmasına katkıda bulanmışlardır. Bu ünlülerden bazıları ise Jessica Biel ve David Beckham gibi kişilerdir.

 

Ayung Nehri Rafting ve Seminyak Plajı’nda Sörf

Rafting ve sörf konusunda ki iddialı yapısıyla da dikkat çeken Bali, hemen her alanda ön plana çıkmaktadır. Rafting için Ayung Nehri biçilmiş kaftanken, Seminyak Plajı ise sörf yapmak isteyenler veya sörf yapmayı denemek isteyenlerin için muhakkak gitmesi gereken yerlerden birisidir. Eğer sörf yapamıyorsanız bile buradaki sörfçülerin gösterilerini de izleyebilirsiniz.

Bali’de Spa ve Masaj

Bali halk kendilerine özgü olarak masaj teknikleri bulunmaktadır. çok uygun fiyatlarla ve çok da kaliteli bir hizmet verilmese de masaj ve spa yaptırmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Özellikle Hindu inancına göre gerçekleştirilen farklı bitkiler ve taşlar kullanılarak yapılan masaj ve spaların etkisini hemen bile görebilirsiniz.

Deniz Ürünleri ve Yemekleri

Bali’de Jimbaran Körfezi kesinlikle deniz ürünleri konusunda ün yapmış yerlerden birisidir. Her türlü deniz ürününü tadabileceğiniz bu körfezde birbirinden farklı lezzette deniz ürünlerine dolabilirsiniz.

Yerel yemekler içinde Denpasar oteller bölgesini tercih edebilirsiniz. Hindistan cevizi ve palmiye yaprağından yapılan Bali keki, karidesli pilavı, tavuk şiş gibi yemekleri tadabileceğiniz Bali’de okyanus canlıları ve tropikal meyve, sebzeleri mutfağın temelini oluşturmaktadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.