• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bir Transilvanya Efsanesi: Drakula Şatosu

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Transilvanya, Osmanlı döneminde Romanya’nın kuzeybatısına verilen isimdi. Bazı kaynaklarda Erdel olarak da geçmekte olan bu bölge, tarihte Macaristan ve Romanya arasında defalarca el değiştirmiş, son olarak Romanya’nın elinde kalmış. Transilvanya, Romanya’nın “Vampir Turları”na ev sahipliği yapan, şatoları, kaleleri, eski kasabaları ve muhteşem doğal güzellikleri ile ülkenin en çok turist çeken yeri. Bölge, içinde “Drakula Şatosu" olarak bildiğimiz, asıl adıyla Bran Kalesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Kale, gerek efsanevi hikayesi, gerekse ihtişamlı görünümüyle yerli yabancı bir çok turistin ilgisini çekiyor.

Filmlere konu olan Drakula efsanesi ile Bran Kalesi arasında aslında tahmin ettiğinizden daha farklı bir ilişki var. Osmanlı tarihine Kazıklı Voyvoda olarak geçen III. Vlad, tahtta bulunduğu yıllarda Müslümanları kazığa vurdurup işkencelerle öldürmüş. Bu sebeple III. Vlad, Türk tarihinde Kazıklı Voyvoda adıyla anılıyor. 1212 yılında inşa edilen Bran Kalesi ise Kazıklı Voyvoda’nın burayı sık sık ziyaret etmesi sebebiyle “Drakula’nın Şatosu” olarak biliniyor. Kazıklı Voyvoda’dan ilham alınan Drakula karakteri, İrlandalı yazar Bram Stoker'ın aynı isimli romanı ile tarihe geçmiş.

Kendi özel aracınızla, turlarla, tren veya uçakla Transilvanya’ya gidebilirsiniz. Transilvanya ve şatolar turu her bütçeye uygun ve yılın birçok döneminde tur paketleri bulabilirsiniz. Eğer Drakula atmosferini yaşamak ve bu muhteşem güzelliğe tanıklık etmek üzere şatoya doğru yola çıktıysanız, sizi ağaçlıklı, upuzun bir yol bekliyor; hazır olun. Küçük ve şirin Bran köyünün Braşova’ya uzaklığı 45 dakika, Bükreş’e ise yaklaşık 3 saat. Yolda sık sık “Wampire Camping” tabelalarına rastlayabilirsiniz. Yolu bitirip dağların arasına konumlanmış bu şatonun içine girdiğinizde ise sizi tahta merdivenler ve dar geçitler karşılayacak. İsminin hakkını veren bu ürkütücü şatonun duvarlarını Romen Kraliyeti’nin resimlerinden oluşan tablolar süslüyor. Şato gezinizi bitirdiyseniz, ülkenize dönmeden önce şatonun etrafında ve genellikle bölgenin köylüleri tarafından el emeği yapılmış hediyelik eşyalardan almanızı tavsiye ediyoruz. Sıra yemek yemeye geldiyse eğer şatonun hemen aşağısında mükemmel bir konuma sahip olan Bran şehrinin işlek caddelerinde yer alan çok sayıda restoran ve kafeden birine gidebilirsiniz. Bizim tavsiyemizse, bölgenin en meşhur yemeği olan Mamamliga’yı ilk fırsattadenemeniz. Her yıl 500 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan şato, son olarak geçtiğimiz yıllarda 80 milyon dolara satışa sunulması ile haberlere konu olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Nasıl Gidilir?

Eğer tur paketleri haricinde kendiniz gidecekseniz, İstanbul – Braşov arası mesafenin 828 km olduğunu hatırlatalım. Trenle gitmek isteyenler Balkan Flexipass biletiyle şehre seyahat edebilir. Buradan şatoya geçmek isteyenler için Braşov’dan minibüsler kalkıyor. Şato Braşova’ya 45 dakika, Bükreş’e ise yaklaşık 3 saat uzaklıkta konumlanıyor. Bilet ücreti ise 10 Lei’dir.

Ne Zaman Gidilir?

Drakula Şatosu’na gidebileceğiniz en güzel zaman tabi ki Cadılar Bayramı dönemi.  31 Ekim’e denk gelen bu dönemde birçok şirket bölgeye tur düzenliyor.

Ne kadar Bütçe Ayrılır?

Eğer tur paketlerinden birini tercih edecekseniz, hem çok fazla hem de çok uygun fiyatlı seçenekler karşınıza çıkacak. Transilvanya turları ortalama 99 avro civarında olmakla birlikte turun kapsadığı bölgeye göre fiyatlar 189 avroya kadar çıkabiliyor. Bölgede hostel fiyatları günlük 40 TL’den, otel fiyatları ise 80 TL’den başlıyor. Araç kiralamak istiyorsanız, Bükreş’ten günlüğü 12-15 avro ödeyerek araç kiralayabileceğinizi hatırlatalım. Ülkenin para birimi Lei’dir. 1 Lei ise 0.982 TL’ye denk geliyor.

Ne alınır?

Bölge turistik olması sebebiyle çevresinde çok fazla hediyelik eşya dükkanı barındırıyor. Buradan Drakula ile ilgili hatıralık eşyaları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ne yenir?

Yemek için önerilerimiz ise Sarmale ve Mamaliga. Sarmale aslında bildiğimiz lahana sarması ve bölgenin en popüler yemeği. Mamaliga ise mısırdan yapılan bir çeşit leziz yemek.

Yapmadan Dönme!

  • Kanlı Drakula tişörtlerinden almadan,
  • İsli peynir yemeden,
  • Eski Romen evlerini gezmeden,
  • Sarmale ve Mamaliga’yı denemeden dönmeyin…
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.