• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bir yemek efsanesi Tokat Kebabı

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

tokat kebabı

Tokat, İç Anadolu bölgesine yakın olmasından ve iklim koşullarından dolayı İç Anadolu bölgesinde sanılsa da aslında büyük çoğunluğu Karadeniz Bölgesine ait bir ildir. Tokat iline bağlı 77 kasaba (belde), 609 köy ve 12 ilçe bulunmaktadır. İlçelerinden Yeşilyurt ve Sulusaray İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Tokat mevsim olarak da karasal iklim ile Karadeniz iklimi arasında kalmıştır. İki iklimin bir arada görülmesinden dolayı da kışları soğuk, yağmurlu ve karlı geçerken, yaz ayları da sıcak ve kurağa yakındır. İklim koşulları gereği de sanayinin çok gelişemediği şehirde tarım ve hayvancılık gelişmiştir.

Hayvancılığın gelişmesi doğal olarak yöresel yemeklere de yansımış olup, yöresel yemeklerden en lezzetlisi olan Tokat Kebabı ’da bu şehirde gelişen hayvancılığın etkisiyle doğmuş bir yemektir.

Tokat kebabı diğer yemeklerden farklı bir yemek olarak kabul edilmektedir. Her mevsim her yemeği yiyebilirsiniz fakat Tokat Kebabını Mayıs-Aralık ayları döneminde yiyebilirsiniz.  Bu duruma şaşırmanız mümkün, kebap yemenin zamanı mı olurmuş gibi düşünceler aklınızdan geçebilir. Bu kebabın özelliği olan süt kuzusu eti,  Mayıs ve Aralık aylarına en tazesini bulmak mümkün, kış aylarında ahırlarda kalan ve yemekle yağlanan kuzular bu yemekte kullanılamıyor olmasından dolayı Tokat Kebabı bu dönemde yapılmakta yenmektedir.

Ayrıca yine Tokat Kebabının ana malzemelerinden olan patlıcan ve patates de yaz aylarında kendi topraklarında doğal olarak yetiştirilen sebzelerin de kullanılması, sera, turfan ve yabancı patlıcanların da kullanılmaması bu kebabı özel kılanlardan. Eğer gerçek Tokat Kebabı yemek istiyorsanız mecburen Tokat’a gitmek zorundasınız. Diğer şehirlerde de yiyebilirsiniz fakat havasından veya suyundan bu şehirde yiyeceğiniz Tokat Kebabının tadının damağınızda kalacağı gerçeği değiştirmez.

Tokat Kebabının pişirilme aşaması ise biraz zahmetli fakat zahmete değecek bir lezzete sahip. Şişe geçirilerek yapılan Tokat Kebabı için en üstte kuyruk yağı, altına patlıcan, üst kuzusu eti ve patates dizilir. Başka bir şişe de domates, sarımsak dizilir ve özel tuğladan örme ocakta pişirilir ve sıcak olarak tokat lavaş ekmeğiyle servis edilir.

 

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.