• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Budapeşte de Tatil

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

budapeşte tatili

Hayatınızın tatilini yaşamak ister misiniz? O halde en romantik yerlerden biri olan Budapeşte’yi tercih edebilirsiniz. Doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel olarak da farklılığını ortaya koyan Budapeşte tüm ezberlerinizi bozacak bir tatil deneyimi yaşamanızı sağlayabilir.

Genel bir inanışa göre “Köprülerin altından tekneyle geçerken tuttuğunuz dilekler mutlaka gerçekleşir.” Denmektedir. Budapeşte ise bu yönden bütün dileklerinizi dileyebileceğiniz dokuz köprüsüyle hizmetinizdedir. Tuna nehri üzerinde 9 köprüsüyle köprüler kenti olarak da bilinen Budapeşte, doğanın ve insanın beraber var olabileceğinin mükemmel uyumunu sergilemektedir.

Budapeşte’nin ününün borçlu olduğu köprüler; Lagymanyos Köprüsü, sonra Petöfi, Szabadsag, Erzsebet, Margit, Arpad, Ujpest, Megye ve herkesin Zincirli Köprü olarak da bildiği Szechenyi’dir.

Budapeşte iki merkezden oluşmaktadır. Adını aldığı Buda ve Peşte bölgelerinden Peşt tarafı daha modern ve iş merkezinin olduğu, gökdelenlerin yer aldığı bir yerken, Buda tarafında ise şehrin tarihi yapıların yer aldığı ek şehir bölgesidir. 1848 yılında Zincirli Köprünün inşasının bitiminden sonra bu iki ayrı bölge ilişkileri genişlemiş ve birleşerek günümüzde ki Budapeşte’nin temelleri atılmıştır. 

budapeşte ye nasıl gidilir

Budapeşte’ye Nasıl gidilir?

Macaristan’ın önemli kentlerinden biri olan Budapeşte’ye gidebilmek için öncelikle Schengen vizesi almanız gerekmektedir.  Türkiye’den Budapeşte’ye gidebilmek için hava yollarını tercih etmeniz zamandan da tasarruf etmeniz açısından oldukça uygun bir seçenek. Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçuşlarıyla Budapeşte’ye direk olarak Atatürk Havalimanı’ndan seyahat edebilirisiniz. Ayrıca Malev Air’de Budapeşte’ye hizmet vermektedir.

Seyahat rotanıza göre direk veya aktarmalı uçuşlar hakkında ayrıntılı bilgiye,  ucuzauc.com web sitemiz üzerinden Budapeşte uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşabilirsiniz. Sorgulama sonrasında Budapeşte’ye uçuş gerçekleştiren hava yollarının hepsinin sefer bilgileri ve en güncel uçak bileti fiyatlarına ulaşabilir ve seçtiğiniz bileti kredi kartınızla taksit imkanlarından faydalanarak da satın alabilirsiniz.

Budapeşte’ye düzenlenen turlar ve tur hizmetleri kapsamında verilen hizmetler için tur hizmetleri operatörümüzle veya müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

buda

Budapeşte’nin Buda Tarafında Gezilecek Yerler

Budapeşte’nin ana merkezinde yer alan ve şehrin simgesini Zincirli Köprü oluşturmaktadır. Budapeşte’de görülmesi gereken yerlere gidebilmek için en kestirme yolda bu köprüden geçiyor.

Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasında başta yer alan Zincirli Köprü devamında Buda tarafına geçerseniz ‘Sıfır Kilometre Taşı’nı ve hemen yanda yer alan Adam Clarke Meydanı’na ulaşabilirsiniz.  Kraliyet Sarayı’da meydan bitiminde yer alan tepe üstünde bulunmaktadır.

Kraliyet Sarayı’na Adam Clarke tünelinden arabayla da geçerek varabileceğiniz gibi meydandan saraya kadar hizmet veren fünikülerle de ulanabilirsiniz. Yol manzarası da fünikilerden çok daha iyi olduğunu da belirtelim.

Saray bölgesinde Macar Ulusal Galerisi, Tarih Müzesi ve Szenchyi Kütüphanesi’nde gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Kraliyet Sarayı’nın bir tarafında müzeler yer alırken diğer tarafında ise Osmanlı Padişahı ise Kanuni Sultan Süleyman’ın aldığı Buda Kalesi’de gezebileceğiniz yerlerin başında bulunmaktadır. Osmanlılar tarafından Bazlı Budin diye anılan ve 145 yıllık hakimiyet boyunca 75 beylerbeyine ev sahipliği yapan kale, şehir manzarasını kuşbakışı görebileceğiniz bir yükseklikte bulunmaktadır.

Kale arkasında yer alan Mathias Kilisesi ise Budapeşte’nin simgelerinden birisidir. Kilisenin inşasında kullanılan renkli Zsolnay seramiği bu yapının daha da özel olmasını sağlamıştır.

Buda bölgesinin her yeri farklı hikâyeye sahiptir. Kale arkasında yer alan heykeli bile Osmanlı’dan kurtulmanın şerefine yapılmış bir anıt olarak kabul edilmektedir.

peşte istvan meydanı

Buapeşte’de Peşte Tarafında Gezilecek Yerler

Zincirli Köprü’nün diğer tarafında yer alan Tuna'nın bir diğer yakası olan Peşte ise modern yüzüyle Buda tarafından oldukça farklı. Peşte’de görülecek ve gezilecek yerler arsanda eski adıyla Istvan olarak bilinen Roosevelt Meydanı ve meydanla bağlantılı Andrássy Bulvarı’na geçebilirsiniz. Bu meydanda Avusturya ve İngiliz mimarisinin karışımı binalar caddenin her iki tarafında bulunmaktadır. Alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve butik dükkânların yanı sıra kahve içebileceğiniz şirin dükkânların da yer aldığı bu cadde bu bölgenin odak noktasıdır. Devlet Opera binası, Kukla Tiyatrosu, Terör Müzesi ile Nâzım Hikmet’in kaldığı evde dahil bu cadde de yer almaktadır.

Budapeşte’nin en büyük katedrali olan St. Stephane Bazilikası, bazilikanın devamında yer alan Erzsebet Parkı ve Modern Sanat Galerisi’ni de gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Kahramanlar Meydanı ise Taksim’in iki katı kadar büyüklükte bir cadde ve Macaristan için önemli kişilerin hepsinin heykelleri burada yer alıyor.  Tam ortada kurucu yedi kavmin liderlerinin ve 36 metre yüksekliğe sahip Cebrail heykeli ile dikkat çekici olan bu meydanı da gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Budapeşte’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

AB üyesi olan Macaristan’ın sınırları içinde ki Budapeşte’ye gidebilmek için Shengen Vizesi almanız gerekmektedir.

Macaristan’da Euro veya Macar Forinti’ni kullanılmaktadır. Budapeşte’de özellikle şehir içindeki döviz bürolarını kullanmanız ve döviz bürosunda Euro veya Amerikan doları olarak yanınıza paranızı alsanız dahi harcamalarınızı Macar Forinti’ni olarka yapmanızı öneririz.  Özellikle dikkat etmeniz gereken döviz işlemlerinizi havalimanında yer alan döviz bürolarından yapmamanız. Çok düşük bir kurdan bu işlemi gerçekleştiren havalimanlarında ki döviz büroları seyahatinizin başında canınızı sıkabilir.

Şehir içinde toplu taşıma kullanarak her yer ulaşabilirsiniz. Metro, otobüs ve tramvay hatlarıyla şehrin her noktasına ulaşım sağlayabilmek içinse bilet almanız gerekmektedir. Toplu taşıma araçlarının hepsinde geçerli lan biletlere resepsiyonlarından, gazete bayilerinden, ‘tobacco shop’lardan ayrıca metro girişlerinde yer alan bilt bankomatlarından da satın alabilirisiniz. Taksiler oldukça pahalı olduğundan çokta tavsiye etmiyoruz fakat taksi tercih edecekseniz de üzerine şirket adı ve telefonu yazan taksileri tercih etmenizi ödemenizi ise Euro olarak yapmaktan kaçınarak yerel para birimi olan Macar Forinti’ni olarak yapmanızı öneririz.

Güvelik açısından Avrupa’nın en güvenilir kentlerinden biri olan Budapeşte’de günün her sati rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Fakat alışverişlerde hemen hemen her yerde kullanabildiğiniz VISA kartınızı garsonla kasaya göndermek yerine kartınızı gözünüzün önünden ayırmamanız gerektiği hatırlatmakta fayda var.

Macaristan’da da diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi iki tur su satılmaktadır. Türkiye’deki gibi gazsız içme suları iin pembe kapaklı şişeleri tercih etmenizi ve musluklardan su içmemeniz gerektiğini bir kez daha belirtelim.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.