• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dubai’de Gezilebilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Petrol kaynaklarına yapılan yatırımlar sonucunda kurulan Dubai, köklü tarihi geçmişe sahip olmamasının eksikliğini yapılan devasa projeler sayesinde hızla kapatan bir ülke. Dünyanın en büyük gökdelenlerinin bulunduğu bu şaşalı ülkede, yapay adalardan devasa alışveriş ve eğlence merkezlerine kadar her şey detaylı bir şekilde planlanıp inşa edilmiş. Dubai’de düzenlenen festivaller, dünya çağında nam salan etkinlikler ile de sürekli turist akınına uğruyor. Dubai’de gezilecek başlıca yerleri sizler için derledik:

Palmiye Adaları

Yapımı 7 yıl süren adayı ilk gördüğünüzde asla yapay olduğunu düşünemeyeceksiniz. Üç farklı ada olan Palm Deira, Palm Jumeirah ve Jebel Ali’nin birleştirilmesi ile palmiye şekli verilen ada, kıyı doldurma yöntemi ile yapılmış. Adada alışveriş merkezleri, lüks oteller, villalar ve restoranlar bulunuyor. Adayı karaya bağlayan ve Ortadoğu’nun tek raylı demiryolu da burada yer alıyor.

Burj Khalifa (Burç Halife)

Dünyanın en yüksek binası unvanına sahip, 161 kattan oluşan ve toplamda 828 metre uzunluğundaki bu bina, Dubai’de yer alan en görkemli yapı olma özelliğini taşıyor. Şahane bir manzaraya sahip olmasından kaynaklı, diğer gökdelenler Burj Khalifa’nın yanında küçük binalar gibi duruyor. Günün üç farklı zamanında önceden bilet alınarak çıkılmasına izin verilen manzara katından, tüm Dubai’yi kuş bakışı izlemek mümkün. Ancak hızlı tükenen biletler nedeniyle gidilmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda var. Özellikle gün batımının seyri için tercih edilebilecek olağanüstü bir yer olan Burç Halife’yi görmeden Dubai’den ayrılmamanızı öneriyoruz.

Atlantis Hotel (Aquaventure Waterpark)

Atlantis Hotel, 2008 yılında açılan çok büyük bir otel olup içerisinde devasa boyutlarda bir aqua parka ev sahipliği yapıyor. Bunaltıcı sıcakların etkisini azaltmak amacıyla ister burada yüzebilir isterseniz de su parkında doyasıya eğlenebilirsiniz. İçerisinde balıkların bulunduğu büyük akvaryumlarda dalış yapabileceğiniz, yunuslar ile yüzebileceğiniz veya Atlantis’in şahane plajlarının tadını çıkarabileceğiniz bu yerde, Atlantean Flyer Zipline adında macera tutkunlarına hitap eden bir eğlence merkezi de bulunuyor.

Dubai Mall

Dünyanın en pahalı alışveriş merkezlerinden biri olan Dubai Mall, sıradan alışveriş merkezlerinin çok dışında bir yer. İçerisinde kocaman bir buz pisti bulunan Dubai Mall köpekbalığından tutun da her cins balığın bulunabileceği dev akvaryumları ile görkemli bir yapı haline getirilmiş. Binlerce markanın ürünleri arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. İstediğiniz ürüne ulaşmak içinse saatlerce dolanmanız gerekebilir, şimdiden söyleyelim.  Burj Khalifa’ya yakın bir konumda bulunan Dubai Mall, hem yetişkinler hem de çocuklar için tasarlanan ‘’kidzania’’ isimli bir oyun parkına da sahip. Yaklaşık 1200 tane dükkânın yan yana bulunduğu Dubai Mall’ın tamamını gezmek birkaç gününüzü alabilir.

El Fahidi Hisarı

İçerisinde meşhur Dubai Müzesi’nin de bulunduğu bu tarihi hisar, ülkenin en eski yapısı olma özelliğine sahip. Dubai halkı için oldukça önemli bir yapı olan El Fahidi Hisarı, 1787 yılında inşa edildi. Hisar girişinde iki büyük top bulunuyor ve içerisinde de Dubai Müzesi var. Müzede Dubai’nin petrolden önceki gelir kaynakları ile ilgili eşyalar sergileniyor. Sabah 08.30 ile ziyaretlerin başladığı hisar, 20.30 saatinde ise girişlere kapatılıyor. Burada diğer önemli bir yapı da Grand Mosque isimli şehrin en uzun minaresi ve sadece Müslümanların girişine izin veriliyor.

BONUS: ATV turu yapabileceğiniz çöller

Dubai’ye gidip çöl safarisine katılmadan dönmemek olmaz elbette. Çöl safarisi aktivitesi düzenleyen firmalara giderek gidiş-dönüş fiyatlar hakkında bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Sabah çok erken saatlerde veya öğleden sonra düzenlenen bu sıra dışı etkinliğe katılmak, size unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Genelde 6 kişiden oluşan ekipler ile çıkılan turun sonunda yeme içme alanlarında mola veriliyor. Yemek sonrasında çadırlar içerisinde hediyelik eşya satan yerliler ile sohbet edebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Akşam yaklaşık 22.00’a kadar süren bu etkinlik dans gösterileri ile son buluyor. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.