• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünya’da En Çok Bilinen ve Konuşulan 5 Dil

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Dünya’da En Çok Bilinen ve Konuşulan 5 Dil

Beden dili evrensel bir dil olsa da her ulusun kendisine ait bir alfabesi ve dili de bulunmaktadır. Bu durum çoğu zaman iletişimi güçleştirse de dünya üzerinde en çok bilinen ve konuşulan diller aracılığıyla sözlü iletişim çok daha kolaylaşmıştır.

Yurt içi veya yurt dışında nerede olursanız olun aşağıda sıraladığımız dilleri bilmeniz durumunda çok rahat edeceğinizi söyleyebiliriz.  Dünya üzerinde en çok bilinen ve konuşulan dillere gelin beraber göz atalım.

İngilizce

İngilizce dili, ilk olarak erken dönem orta çağ İngiltere’sinde konuşulan ve şu an dünya çapında ortak dil olan bir Batı Cermendilidir. İngiltere’ye göç eden Cermen kabilesi Anglus’dan adını alan dil, daha sonra Baltık Denizindeki Anglia yarım adasının adı ile anılmıştır. İngilizce dili, neredeyse 60 özerk devletin ya resmi dilidir ya da resmi dillerinden biridir. En çok konuşulduğu bölgeler Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda’dır.

İspanyolca

İspanyolcayı dünya üzerinde 293 milyon kişi konuşmaktadır. İspanya ve Meksika başta olmak üzere dünyanın birçok yerine geçerliliği vardır. İngilizce ’den sonra en çok konuşulan dil olmuştur. Karmaşık bir yapısı vardır ve melodik olma özelliğine sahiptir.

Rusça

Birleşmiş Milletler’in 6 dilinden biri olmayı başaran Rusçayı 277 milyon kişi konuşmaktadır. Rusya Federasyonu’nun resmi dili ve dünya üzerinde 150 milyondan fazla kişinin anadilidir. Doğu slav dilleri arasında yer alır, tüm slav dilleriyle akraba olsa da diğerlerinde bulunmayan ilginç özelliklere sahiptir. Doğru telâffuzunu mükemmel öğrenmesi en zor olan dillerden biridir. Bunun nedeniyse kiril alfabesiyle yazılması değil çok ilginç kurallarla açıklanabilen istisnalara sahip olmasıdır. Örneğin yumuşatma karakterinin ne işe yaradığını Rusçayı yeni öğrenmekte olanların çoğu, sözcüğü bir Rus’un ağzından yumuşatma karakteri olan ve olmayan hâlleriyle defalarca duyana kadar anlamaz. Bunun yanı sıra vurgunun olmadığı o harfleri normal okur. Buna rağmen Rusça yine de en çok bilinen ve konuşulan diller arasındadır.

Arapça

Arapça dünyanın en harika dillerinden biri olduğu söylenebilir. Hattat sanatı da bunun kanıtlar niteliktedir.  Zarif bitişik harfleri, muhteşem tarzı ve zengin kelime bilgisi, bu dile eşsiz bir karakter ve tat vermektedir. Dünyada yaklaşık 246 milyon kişi Arap dilini konuşmaktadır. Arapça, İbranice ve Arami dillerini de içeren Sami dil ailesinin en büyük üyesidir. Diğer pek çok Sami dili gibi Arapça da sağdan sola doğru yazılmaktadır. Telafuz olarak Fransızcaya benzemektedir. Gırtlaktan çıkan harfler nedeniyle ve alfabesinin zor olması nedeniyle Türkiye’de Cumhuriyetin ilanıyla alfabe de değişiklik yapılmıştır.

Fransızca

Fransızca Hint-Avrupa dil ailesinin Romen dilleri alt biriminden, Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş ve eski Fransız sömürgesi ülkelerde konuşulan dildir. Dünya'da yaklaşık olarak 200 milyon insan Fransızca bilmektedir. 128 milyon insan Fransızcayı anadili veya ikinci dili olarak konuşurken, 54 ülkede 72 milyon insan tarafından da bilinmekte ve konuşulmaktadır. Avrupa’da Fransa ve Monako dışında Belçika, İsviçre ve Lüksemburg ülkelerinin belirli bölgelerinde olmak üzere, Afrika ve Amerika kıtası dahil, dünyanın farklı köşelerinde resmî dil konumundadır. Fransızca telaffuzu zordur fakat buna rağmen dünyada en çok bilinen ve konuşulan 5 dil arasındadır.

Ucuzauc.com