• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünya Mutfaklarının En Sevilen Yiyecekleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Yurt dışı seyahatlerinizde hangi yemeği yiyeceğinize karar veremiyor musunuz? O zaman doğru adresteniz! Bugünkü yazımızda dünyanın en sevilen ve en çok tercih edilen yiyeceklerini sizler için bir araya getirdik. İsterseniz lafı fazla uzatmadan sizleri bu ağız sulandırıcı lezzetlerle baş başa bırakalım.

Tacos Al Pastor, Meksika

Meksika kültürüne sonradan dâhil olmasına ve dünyaca Meksika yemeği olarak bilinmesine rağmen Tacos, aslında Lübnan’da yapılan geleneksel bir yiyecek. Meksika’ya göçen Lübnanlıların beraberinde getirdikleri bu lezzet, kültürel farklılıklardan biraz etkilenip bugünkü halini almış. Aslında kuzu etiyle yapılan Tacos, Meksika’da ananas ve çeşitli baharatlarla marine edilen domuz etinin, olmazsa olmaz acı soslar ile harmanlamasıyla hazırlanıyor ve yeşilliklerle servis ediliyor.

Tajin, Fas

Tamamen Fas’a özgü bir yemek türü olan Tajin, özel baharatlarla harmanlandıktan sonra kişniş, limon ve meyve parçaları ile sunulan bir çeşit etli türlü. Özel kapaklı, tajin adı verilen toprak kaplarda hazırlanan Tajin, bizlerin damak zevkine de yakın olması sebebiyle mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor.

Espetinho, Brezilya

Yine Türk damak zevkine uyan ve denediğinize asla pişman olmayacağınız bir yiyecek Espetinho ile karşınızdayız Genellikle dana etinden yapılmasına rağmen zaman zaman tavuklu haliyle de karşılaşabileceğiniz bu eşsiz lezzet, yanında servis edilen acı soslar ile beraber unutamayacağınız bir tat bırakıyor damağınızda.

Falafel, İsrail

Tüm Ortadoğu ülkelerinin sahiplendiği ancak daha çok İsrail’de üretilen ve tüketilen bu sokak lezzeti,  aynı zamanda vejetaryen köftesi olarak da biliniyor. Nohutlardan yapılan bir çeşit köfte, baharatlar ve acı sos eşliğinde servis edilen Falafel, genellikle ekmek arası olarak tüketiliyor.

Hokkien Mee, Singapur

Köşe başlarındaki el arabalarından tutun da en lüks restoranlara kadar Singapur’un her yerinde bulabileceğiniz bu lezzet, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra elde kalan kısıtlı malzemelerin harmanlanması ile ortaya çıkıyor. Domuz eti ve karidesin noodle ile harmanlanmasının ardından kırmızıbiber sosuyla tüketilen Hokkien Mee, Singapur’da denemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında.

Satay, Tayland

Komşu ülkelerin çoğunda yapılsa da Tayland’daki Satay’ı özel yapan şey, diğer ülkelerde kullanılan dana ve tavuk etinin yerine tamamen domuz etinden yapılması. İncecik doğranmış domuz etleri, Hint safranı, Hindistan cevizi sütü ve özel baharatlarla marine edilerek ızgarada pişmeye bırakılıyor. Eğer domuz etine karşı bir hassasiyetiniz yoksa bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Currywurst, Almanya

Her ne kadar sıradan bir sosis gibi görünse de kendine has bir hazırlanış tarzı ile Almanya’da yılda 800 milyondan fazla tüketilen Currywurst, yine domuz etine karşı bir hassasiyeti olmayanların mutlaka denemesi gereken bir yiyecek. Zira Almanya’da diğer tüm lezzetleri geride bırakarak en çok tercih edilen yiyecek olmasının sebebini yediğinizde anlayacaksınız.

Jerk Usulü Tavuk, Jamaika

Jamaika’nın dünya mutfağına armağan ettiği, normalde yalnızca kırmızı etlere uygulanan jerk usulü pişirme şeklinin tavuk etine uygulanması ile ortaya çıkan bu yiyecek, odun kömürünün üzerinde kendi yağı ile pişerek unutamayacağınız bir tavuk eti haline geliyor. Bu lezzetin tadına bir kez varanların normal şekilde pişirilen tavuk etlerini çok yavan bulduğu da sıkça dile getirilen bir gerçek.

Ceviche, Peru

Artık Peru’nun milli yiyeceği olarak görülen ve hemen her yerde bulma şansınızın olduğu bu yiyecek, çiğ balıkların narenciye ile marine edilip, acı biber, tuz ve soğan ile harmanlanması sonucu ortaya çıkıyor. Tazeliğin fazlasıyla önemli olduğu bu yiyecek hazırlandığı gibi servis ediliyor, bu da hassas bünyeler için zehirlenme şansının çok çok az olduğu anlamına geliyor. Yapımında genellikle levrek balığının tercih edildiği Ceviche, patates, marul ve avokado ile servis ediliyor.

Tapas, İspanya

Yüzyıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan İspanya, her kültürden bir parçaya ev sahipliği yapıyor mutfağında. Bu kültürlerin karışımı ise İspanya’ya özgü Tapas’ta harmanlanıyor. Tapas, farklı malzemelerle yapılan meze ve kanepelere verilen genel isim olsa da her gittiğiniz yerde denemenizi tavsiye ediyoruz. Zira her birinin tadı farklı ve bir o kadar da güzel.

Haggis, İskoçya

İşkembe zarının içine doldurulan bulgur, üzüm, fıstık ve çeşitli sakatatlar ile hazırlanan ve yine İskoçya’ya özgü viskilerin yanında sıkça tüketilen Haggis, daha çok bir meze olarak tüketilse de başlı başına bir ana yemek sayılabilir. Eğer sakatat seviyorsanız ve İskoçya’ya giderseniz bu yiyeceği mutlaka denemelisiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.