• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünyadaki En İlginç Doğal Yapılar

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Dünya üzerinde birbirinden farklı birçok doğal oluşum bulunmaktadır. Gezginlerin dikkatini çeken veya çekebilecek olan Dünya’nın en ilginç doğal yapılarını sizler için araştırdık.  Bizim listemize göre dünyanın en ilginç 5 doğal yapısı;

1. Mermer Mağaralar, Şili

Mermer Mağaralar, Şili

Şili’de Coyhaique vilayetinde bulunan Mermer Mağaralar, Patangoya’daki en etkileyici turistik merkezlerden birisidir.  Mağaralara, rehber eşliğinde yapılan bir tekne turuyla ulaşılabiliyor ve yarım saatlik büyüleyici bir yolculuk başlamış oluyor. 6 yüzyıl süresince hızla çarpan dalgalar buradaki mağaraları oluşturmuş. Cam mavisi duvarları ve tavanları, gölün rengini yansıtıyor. Mağara içinde birçok tünel mevcuttur.  İspanyolların söyleyişiyle ‘Las Cavernas de Marmol’ olarak anılan mağaralar, Rio Tranquilo’nun dev bir kireçtaşı yarımadasına gömülmüş berrak suları sebebiyle oluşmuştur. Bu sayede etkileyici labirent mağalar ortaya çıkmıştır. Tamamen doğal olan Mermer Mağaralar, içindeki tüneller ve beyaz mermerin üzerindeki küçük bir suyun yansımasından oluşan ışık oyunları ile nefes kesen bir güzelliğe tanıklık edebilirsiniz.

2. Retba Gölü, Senegal

Retba Gölü, Senegal

Retba gölü, diğer adıyla Pembe Göl Senegal ‘de bulunur ve Cap vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanır. Sıra dışı rengi sayesinde korunması gereken dünya mirasları listesinde yerini almış durumdadır. Başkent Dokar’ın ise kuzey doğusunda bulunur. Retbai gezegenin en tuzlu göllerinden biridir. Tuz üretilen gölün adının Pembe göl olmasının sebebi, içinde bulunan Salinas yosununun tuz miktarı ve güneş ışınlarının bol olduğu yerlerde korunma amaçlı bir pigment üreterek, rengini kırmızıya çevirmesidir. Böyle olunca ortaya tüm gölü kaplayan bir kızıllık çıkıyor. Yüksel miktarda tuz üretmesi endüstriye katkı sağlarken, kentte yapılan Dalar Rallisi’nin bitiş noktası olarak Retba Gölü belirlenmiştir.

3. Asbyrgi Kanyonu, İzlanda

Asbyrgi Kanyonu, İzlanda

Asbyrgi Kanyonu, İzlanda’nın kuzeyinde bulunan olağanüstü bir U şeklinde buzul çöküntüsüdür. Kanyonun merkezinde, bölgeye geniş bir dokunuş katan, ada denilen 25 metre yüksekliğinde bir kaya karşılıyor. Bölgenin her yerinde çok sayıda güzel yürüyüş parkuru bulunmaktadır ve yaz aylarında ziyaretçilerin eğlenmesi için hoş bir kamp alanı bulunmaktadır. Muazzam at nalı şeklini andıran bu kanyon, buzuş taşkınları sonucu görüntüsünü almıştır.

4. Salar de Uyuni, Bolivya

Salar de Uyuni, Bolivya

Güney Amerika’nın en aşırı ve dikkat çekici manzaralarından biri olarak kabul edilir. Uzun zaman önce buharlaşan tarih öncesi göllerin geride bıraktığı dünyanın en büyük tuz dairesidir. Burada, kalın bir tuz kabuğu zeminden yükselen kapitone, çokgen tuz kalıplarıyla kaplanmış ufka uzanır. Yürürken ayağınızın altında ezilen tuz taneleri ise Tuz Gölü’nün sadece toz haline gelen kısmıdır. 10 milyar ton’a yakın tuz rezervine sahip olduğu söylenmektedir. Konaklama için dünyanın ilk tuzdan yapılmış otellerinden biri olan ‘Hotel de Sal Luna Salada’yı tercih edebilirsiniz.

5. Pamukkale Travertenleri, Denizli

Pamukkale Travertenleri, Denizli

Denizli’de bulunan Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini almıştır. Pamukkale Travertenleri, çeşitli kimyasal reaksiyonların çökelmesi sonucunda oluşmuştur. Bu alanda 17 adet termal su kaynağı bulunmaktadır. Termal su 35 dereceyi bulan sıcaklığıyla, içinde bol miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunuyor.  Kaynaktan çıkan su havayla temas ettikten sonra karbondioksit uçuyor ve Kalsiyum karbonat çökelmeye başlıyor. Zamanla jel hali sertleşerek kaya formunu alıyor. Pamukkale Travertenlerinin zarar görmemesi açısından ulaşımın bir kısmı belediyenin düzenlediği toplu taşıma araçlarıyla devam ediyor. Ayrıca Travertenlerin her bölgesini gezemiyorsunuz.  Size ayrılan bölgeleri ziyaret edebiliyorsunuz. Turistler için açık olan teraslarda suya girip yüzebilirsiniz. Pamukkale gezisi için yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Ucuzauc.com