• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünyanın En Renkli 7 Kenti

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Yeni şehirler keşfetmek bir gezgin için her zaman büyük zevktir. Fakat renkleriyle göz dolduran adeta bir tablo gibi sizleri büyüleyebilecek şehirler her zaman daha ilgi çekici olmuştur. Arjantin’den Norveç’e dünyanın en renkli kasabalarını ve şehirlerini sizler için sıraladık.  İşte size dünyanın en renkli şehir ve kasabalarından bazılarına gelin beraber göz atalım.

Burano, İtalya

Burano, İtalya

Kanallar ve gondollar şehri Venedik ‘te eğer bir günden daha fazla zaman geçirecekseniz bu programın birkaç saatini mutlaka Burano Adası‘na ayırmalısınız. Venedik Adasında bulunan Burano’ya denizden kolayca ulaşılabilir. Burano Adası rengarenk boyalı evleriyle adeta bir açık hava stüdyosu. Kameranızı, cep telefonunuzu alın yeter. Hatta akşam gün batımı saatlerinde adada olursanız fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

Willemstad, Curaçao

Willemstad, Curaçao

Yerli halkın anlattığına göre Hollandalı koloninin valisi 1800’li yıllarda beyaz rengin migrenine kötü geldiğini farketmiş ve binaların beyazdan farklı bir renge boyanması gerektiğine dair bir kararname yayınlamış. Kent bugünkü capcanlı renklerini, işte o günlere borçlu. Şehir UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine eklenmiş ve tarih boyunca korunarak bugüne gelmiş.

Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Afrika’nın güney ucunda, Cape (Kap) yarımadasında bulunan Cape Town, Güney Afrika’da turistlerin en fazla ziyaret ettiği yer. Bo-Kaap’ın parlak binaları, eski adıyla Malay Mahallesi olarak da bilinen Cape Town’ın geleneksel yapıları arasında ön plana çıkıyor. Tarihi müslüman mahallesi Bo-Kaap’taki camiler ve evler göz kamaştırıcı biçimde mavi, fuşya, güneş sarısı ve neon yeşili tonlarındadır.  Hintli Endonezyalı ve Malay kölelerinin yaşadığı bu semt, rengârenk evlerle dolu…

Valpariaiso, Şili

Valpariaiso, Şili

Şili’nin şair şefi Pablo Neruda’nın da bir zamanlar yaşadığı şehrin cazibesi pastel tonlarla gözler önüne seriliyor. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilmiş ve renkli dış cephelerin ardında gizlenmiş bu şehirde; gece kulüpleri, restoranlar ve mağazalar bulunuyor. Ayrıca kentin renkli yapısına bir de sokak sanatçıları katkıda bulunuyor. Sanat şehrin her yanına dağıtılmış. Şehrin sokakları bir açık hava sergisine dönüşüyor.

Juzcar, İspanya

Juzcar, İspanya

'Şirinler Köyü' olarak bilinen şaşırtıcı bu şehir İspanya’nın en çok turist çeken şehri. Dünyanın en renkli kasaba ve şehirlerinin birçoğunun bu kadar renkli olmasının çeşitli tarihi sebepleri bulunurken Juzcar   kasabası  Şirinler filmi için boyanılıp sonrasında turist akınına uğrayınca yerel halk çekimden sonra evlerini geri boyamaktan vazgeçti. Ve o zamandan bu zamana kasaba Şirinler Köyü olarak anılmaya devam etti. Birkaç yıldır nüfusu 200'den fazla olan minyatür bir kasaba, popüler bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

Rainbow Row, Charleston, Güney Karoline

Rainbow Row, Charleston, Güney Karoline

Paskalya yumurtasına benzeyen sıra sıra renkli evlerin bulunduğu Charleston’un kıyısında bulunan Rainbow Row. Pastel renkli dış cephelerin sarhoş denizcilerin kendi evlerini tanıması için yapıldığı öne sürülüyor. Bugün East Bay Caddesi’nde 83 ile 107 numaralar arasında bulunan yassı saçaklı Gürcü evi kentin en popüler yapısı olarak biliniyor. Sıralanmış rengarenk evler size doğanın renklerinin yanında bir hediye olarak seriliyor.

Pelourinho, Salvador, Brezilya

Pelourinho, Salvador, Brezilya

Salvador de Bahia ya da kısaca Salvador Brezilya ülkesinin en fıkır fıkır, en kıpır kıpır şehri. İlk olarak rengarenk binaların olduğu, arnavut kaldırımlı yokuşlu bir sokak akla gelir.Vaktiyle zengin Portekizli nüfusun yaşadığı yermiş bu mahalle ve mahallenin meydanında çok sayıda Afrikalı köle öldürülmüş. Şimdi ise hediyelik eşya dükkanları, sokak müzisyenleri ve kafelerle dolu oldukça eğlenceli bir yer. Üstelik UNESCO Dünya Miraslarından biridir.

Ucuzauc.com